W fotografii jest wiele różnych zabiegów, które mogą dodać zdjęciom magicznego, nostalgicznego charakteru. W tej kategorii nic nie może jednak równać się efektowi bokeh, uwielbianemu przez fotografów. Tak naprawdę jego osiągnięcie wcale nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Wystarczy, że dopasujesz odpowiedni obiektyw lub zastosujesz odpowiednią nakładkę, która stworzy efekt rozmycia na przygotowanym przez ciebie kadrze.

 

Obiektywy

 

Regulacja głębi ostrości umożliwia skierowanie uwagi odbiorcy na określone elementy kadru. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że głębię można zaznaczyć na różne sposoby. Tradycyjne rozmycie wybranych obszarów zdjęcia pozwala osiągnąć cel, jakim jest wyodrębnienie z kadru najważniejszych obiektów. Efekt bokeh nadaje mu jednak dodatkowych walorów estetycznych i buduje wyjątkową atmosferę.

 

Obiektyw CANON EF-S, 24 mm, f/2.8, STM, bagnet Canon

 

Czym jest bokeh i co go wyróżnia?

Bokeh (od japońskiego bo-ke) oznacza rozmycie. Efekt ten definiuje sposób, w jaki na zdjęciu odwzorowywane są obiekty nieostre, najczęściej widoczne w tle. Jest to mocne rozmycie, które praktycznie uniemożliwia rozróżnienie obiektów znajdujących się na dalszych planach. Zlewają się one w świetliste, niejednorodne, rozmyte tło. Pozwala to na lepsze wyodrębnienie fotografowanego obiektu. Wykonywanie zdjęć z efektem bokeh po zmroku czy w oświetlonych pomieszczeniach umożliwia tak zwaną zabawę światłem. To właśnie w ten sposób powstają charakterystyczne świetliste odblaski, które nadają zdjęciom wyjątkowy wygląd.

 

Obiektyw NIKON 50mm f/1.8G Nikkor

 

Jak uzyskać efekt bokeh?

Aby uzyskać efekt bokeh, trzeba zastosować płytką głębię ostrości. W przypadku głębokiej możliwe będzie rozróżnienie elementów widniejących na dalszych planach. Płytka głębia ostrości wydobywa obiekt znajdujący się w wybranym obszarze kadru, a resztę pozostawia na tyle rozmytą, że przyjmuje ona formę refleksów i rozmytych plam. Nie zawsze obiekt ostry musi znajdować się na pierwszym planie. Warto wypróbować różne możliwości i próbować rozmyć poszczególne plany – możesz w ten sposób uzyskać ciekawy efekt artystyczny.

 

Obiektyw NIKON, 85 mm, f/1.8, G AF-S, bagnet Nikon

 

Aby zrobić zdjęcia bokeh, przyda ci się:

Odpowiedni obiektyw

Przy bokeh obiektyw ma duże znaczenie. Najlepiej wybrać ten o niskiej wartości przysłony (najlepiej między f/1.8 a f/1.2). Dobrym wyborem będzie obiektyw stałoogniskowy o długości ogniskowej 50 mm, czyli najbardziej uniwersalnej.

 

Obiektyw SONY E, 50 mm, f/1.8, (SEL50f/18.AE), bagnet Sony E

 

Nakładka bokeh

Zastosowanie nakładki bokeh umożliwia uzyskanie refleksów w preferowanych przez ciebie kształtach. Możesz zrobić ją w domu lub kupić gotowy model. Bardzo łatwo możesz wykonać nakładkę samodzielnie. Potrzebujesz jedynie kartki papieru (dość sztywnej), w której wytniesz odpowiedni kształt (może być to koło, serce, diament, gwiazdka, czy wszystko inne, co sobie wymarzysz). Jakiej wielkości powinien być otwór? Standardowo jest to 20 mm lub nieco mniej. Możesz jednak wypróbować również mniejsze lub większe kształty, aby pobawić się efektem.

 

Nikon AF-S DX Nikkor 35 mm f/1,8G, obiektyw

 

Praktyczne metody na stworzenie efektu bokeh

Oprócz odpowiedniego sprzętu, ważna jest także metoda wykonywania zdjęcia. Tło powinno być maksymalnie oddalone, gdyż wówczas masz największe szanse na uzyskanie artystycznego rozmycia. Należy także zwrócić uwagę na oświetlenie. Doświetlanie z boku, od góry lub wykonywanie fotografii pod światło z pewnością naturalnie rozmyje nieco tło.

 

Bokeh

 

Czy efekt bokeh da się uzyskać za pomocą smartfona? 

Najłatwiejszą metodą uzyskania pożądanego efektu będzie zakup odpowiedniego sprzętu. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wydanie kilu tysięcy na aparat wraz z odpowiednimi obiektywami. Za pomocą zwykłego telefonu z dobrym aparatem można jednak postarać się o imitację pożądanego efektu. Wiele telefonów ma specjalne opcje, na przykład portretowe, które rozmywają nieco tło, więc warto je przetestować.

Na rynku znajdują się ponadto specjalne aplikacje pozwalające na uzyskanie pożądanego efektu. Umożliwiają one na przykład zastosowanie odpowiedniego filtra. Osobną opcją jest też wybór takiego smartfona, który będzie wyposażony w specjalne funkcje czy też zaprogramowane ustawienia umożliwiające uzyskanie poszukiwanego efektu.

 

Obiektyw SIGMA Digital C 17-70 mm, f/2.8-4, DC Macro OS HSM, bagnet Nikon

 

Bokeh a winieta – czy metody te można stosować zamiennie? 

Nieco podobnym do efektu bokeh stylem jest klasyczna winieta. Pozwala ona na zacienienie boków fotografii, co eksponuje jej centralne miejsce. Niestety daje to zazwyczaj zupełnie inny efekt niż klasyczny bokeh. Zamiast rozmycia tła, sprawia ona bowiem, że staje się ono w wielu przypadkach niewidoczne. Dodatkowo niektórzy uważają winietę za błąd optyczny. Mimo to w niektórych przypadkach zacienienie brzegów przyniesie pozytywny skutek. Warto jednak pamiętać, że nie zastąpi w 100% bokeh.

 

Obiektyw CANON EF, 50 mm, f/1.8, STM, bagnet Canon

  

Kiedy warto wykorzystać efekt bokeh? 

Efekt bokeh świetnie sprawdzi się przy fotografii portretowej. Dzięki niemu tło będzie pięknym dopełnieniem kadru, a cała uwaga zostanie przeniesiona na modela czy modelkę. Wykorzystują go również fotografowie zajmujący się uchwyceniem dzikiej przyrody, na przykład kwiatów i owadów. Świetnie działa wówczas wyostrzenie danego obiektu i rozmycie tła. Również w przypadkach, gdy dalsze plany niekoniecznie prezentują się atrakcyjnie lub zaburzają harmonię kadru, bokeh będzie świetnym wyjściem z sytuacji!

 

Bokeh 2

 

Tak naprawdę zastosowanie bokeh sprawdzi się w każdym przypadku, gdy zależy ci na wyraźnym wyodrębnieniu z kadru fotografowanego obiektu. Z tego względu tak chętnie wykorzystuje się go choćby w fotografii produktowej. A przy okazji – efekt nadaje zdjęciom wyjątkowy charakter. Przez jego pryzmat pięknie wyglądają światła – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jeśli chcesz stworzyć wrażenie przytulności lub tajemnicy i melancholii, bokeh może okazać się twoim asem w rękawie!

Przetestuj także inne porady dostępne w Poradnikach w dziale Elektronika.

 

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock