Asy empiku 2007 zostały rozdane! Tegoroczna - dziewiąta już - edycja przyznania nagród była szczególne uroczysta. Zbiegła się ona bowiem z okrągłą, bo aż sześćdziesiątą, rocznicą istnienia empiku. Tym razem twórcy kultury i ich odbiorcy spotkali się 1. lutego w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma. Wśród zaproszonych gości, jak zwykle, znaleźli się muzycy, pisarze, artyści, dystrybutorzy filmowi i multimedialni oraz wydawcy książek i prasy. Uroczystość uświetniły występy grupy Me, Myself And I oraz Kasi Nosowskiej z zespołem. Imprezę poprowadził Marcin Prokop.

Już po raz drugi w historii plebiscytu statuetki Asów empiku wręczali laureatom ich fani. Czyli czytelnicy, słuchacze i widzowie, którzy zostali wyłonieni na podstawie ankiet, w których opisywali, dlaczego pragną wręczyć nagrody wybranemu przez siebie twórcy. Przyznawanego przez kapitułę empiku Honorowego Asa otrzymał w tym roku Andrzej Wajda. A za Wydarzenie Roku 2007 głosujący na stronie www.empik.com internauci uznali wprowadzenie na rynek gry multimedialnej „Wiedźmin”, o której jej twórczy powiedzieli, że została sprzedana na świecie w łącznej liczbie 600 tysięcy egzemplarzy, co jest absolutnym rekordem wśród polskich multimediów.
"Cieszę się, że nie trzeba robić głupich gier, żeby odnieść sukces komercyjny"
- powiedział jeden z współtwórców gry odbierając statuetkę.

Z kolei Michał Komar, autor nagrodzonego Asem 2007 w kategorii "Historia i literatura faktu" wywiadu rzeki z Władysławem Bartoszewskim, tak odpowiedział na pytanie dziennikarki empiku Magdy Walusiak, skąd bierze się ogromne zainteresowanie czytelników bohaterem jego książki: "To niezwykle interesujący człowiek i niezwykle ciekawy los, a to co mnie udało się zanotować, układa się w taki ciąg fabularny, który czytelnicy - lubiący powieści z naprawdę dobrym zakończeniem, z prawdziwym happy endem - smakują. Nie dziwi mnie to. Gdy siedziałem nad tekstem, sam byłem szczęśliwy, że to idzie ku dobremu zakończeniu. Poza tym nagle okazało się po pierwszym tomie, że pan Władysław, który odszedł na emeryturę, który mówił o sobie, że jest wesołym staruszkiem i osobą prywatną, nagle wrócił do polityki i to na szczeblu niesłychanie skomplikowanym, więc tym większe zainteresowanie książką. Wcale się temu nie dziwię".

Natomiast wręczający nagrody w kategorii filmowej Daniel Olbrychski wyznał, że tegoroczny 60-ty jubileusz empiku zbiega się jego własnym jubileuszem 45-lecia pracy artystycznej, a empik wspomina jako miejsce, w którym wielokrotnie występował z recitalami i spotkaniami autorskimi, które w latach PRL-u były znacznie obfitszym źródłem dochodu niż ówczesne gaże filmowe.

Zgodnie ze znaną tezą, że "muzyka łagodzi obyczaje", tegoroczne gorące emocje związane z przyznawaniem nagród znakomicie ukoiły świetne występy tria Me, Myself And I (ocenianego jako współczesna wersja grupy Nowi Singers) oraz Kasi Nosowskiej. A wszystko okrasiła dowcipna konferansjerka Marcina Prokopa.

Ogółem nagrody otrzymało 28 laureatów w 8 głównych kategoriach.


ASY EMPIKU – LISTA LAUREATÓW

KSIĄŻKI

Literatura polska:
"Kapuściński: nie ogarniam świata" - Witold Bereś, Krzysztof Burnetko

Literatura zagraniczna:
"Czarownica z Portobello" - Paulo Coelho

Fantastyka:
"Dzieci Hurina" - J.R.R. Tolkien

Literatura dziecięca i młodzieżowa:
Nowe przygody Mikołajka. tom 2 - René Goscinny, Jean-Jaques Sempé

Historia i literatura faktu:
"Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka" - Władysław Bartoszewski, Michał Komar

Nauki humanistyczne:
"Sekret" - Rhonda Byrne


MUZYKA

Muzyka polska:
"Młynarski" - Raz Dwa Trzy

Muzyka zagraniczna:
"Loose" - Nelly Furtado

Jazz:
"Not too late" - N. Jones

Muzyka klasyczna:
"Chopin Preludia" - Rafał Blechacz

Kompilacje:
"The Best Christmas Album... Ever!" - różni wykonawcy

DVD muzyczne:
"Finalista" - Pidżama Porno


FILM

Film polski:
"Testosteron"

Film zagraniczny:
"300"

Bajki/kino familijne:
"Shrek Trzeci"

Kino artystyczne/dokument:
"Antologia polskiej animacji"

Seriale:
"07 zgłoś się"


MULTIMEDIA

Gry PC:
"Wiedźmin" (CD Projekt)

Gry konsolowe:
"Tekken 5 Platyna" PS2 (Sony Poland)

Konsole:
Konsola PSP (Sony Poland)

Programy edukacyjne i narzędziowe:
"Microsoft Office 2007 Wersja domowa" (Microsfot)

Nowe technologie:
NOKIA N 95


PRASA:


Dzienniki:
"Gazeta Wyborcza"

Czasopisma opinii:
"Polityka"

Czasopisma luksusowe i lifestylowe:
Twój Styl

Projekty specjalne/kolekcje:
"Świadectwo" - Kardynał Stanisław Dziwisz w rozmowie z Gian Franco Svidercoschim


ART&PAP:
Kalendarz roku
National Geographic (Kalendarz 2008)


Wydarzenie ROKU 2007

Premiera gry "Wiedźmin"


HONOROWY AS EMPIKU 2007

Andrzej Wajda


Iza Jarska/Magdalena Walusiak