Fenomen historii skarpetkowych jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Choć niejeden już myślał, że ją rozwikłał. Przecież wystarczy mieć superpomysł i napisać świetne historie, które pokochają dzieci. I jeszcze to wszystko ładnie zilustrować. Proste? Niby tak. Tylko, dlaczego niektóre książki dla dzieci są bestsellerami, a inne nie?


Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) 
(okładka twarda)


Dorosłym czytelnikom i znawcom literatury dziecięcej skarpetkowe historie się podobają. Skoro znawcy tematu, krytycy literaccy napisali tak:

•„Najciekawszy (...) debiut roku z dziecięcej półki” – Joanna Olech, "Książki. Magazyn do Czytania";
•„Książka napisana z absurdalnym humorem i ogromnym wdziękiem, a jednocześnie bez cienia natrętnego dydaktyzmu” – Juliusz Kurkiewicz, „Gazeta Wyborcza”,

to coś musi w tym być.

Zapytaliśmy o to „coś” ekspertów, czyli dzieci, dla których książki Justyna Bednarek i ilustrator Daniel de Latour wydają w wydawnictwie Poradnia K.
Może mali czytelnicy i słuchacze audiobooków zdradzą nam, dlaczego „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” wciąż utrzymują się w TOP 100 najlepiej sprzedających się książek w Empiku?
Co takiego jest w tej i kolejnych z serii przygodach, że dzieciaki je uwielbiają?

Antek, lat 7,5
Lubię „Skarpetki”, bo mają niezwykłe i bardzo rozrywkowe przygody. W każdej z nich jest zaskoczenie, coś, co się nagle okazuje, a ja bym na to nie wpadł, albo tak nie pomyślał, że się wydarzy. Zawsze czekam, gdy niespodziewanie się coś wydarza, jak np. w „Bandzie Czarnej Frotté”, gdy nagle brat odnajduje brata, a siostra siostrę. Lubię serię o „Skarpetkach”, bo historie zawsze miło i dobrze się kończą, a w międzyczasie dzieją się śmieszne rzeczy. Sam zrobiłem komiks o czarnej frotté, która za dużo się najadła i na końcu w moim komiksie leżała z dużym brzuchem, bo nie mogła wstać! (śmiech…).
„Skarpetki” mają fajne obrazki – chciałbym poznać panią, która je pisze i pana, który rysuje, bo bardzo ładnie to robi. Mama mi mówiła, że pani pisarka pisze kolejne przygody „Skarpetek”. Już nie mogę się doczekać! Możecie mi zdradzić, co w nich będzie?


Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) 
(okładka twarda)

Lena, lat 6,5
Mam w szufladzie skarpetki bez pary. Myślałam, że się normalnie zgubiły. Ale od kiedy znam „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" myślę sobie, jakie przygody do nich pasują. Może porwał je ptak i użył do budowy gniazda? Bo na pewno skarpetka z kotem nie mogła zostać politykiem, już prędzej ta bez wzorków. Najbardziej bym chciała, żeby moje skarpetki wróciły. Ale to się rzadko zdarza, bo skarpetki znajdują sobie miejsca, gdzie jest im dobrze. Mogą być nawet mysimi mamami.

 

Wiktor, lat 7
Słuchałem przygód skarpetek wieczorem, przed snem. Bardzo to lubiłem. Dziś już nie pamiętam wszystkiego, ale to było bardzo miłe przed zaśnięciem. Przygody skarpetek były takie różne, czasem dziwne. Lubiłem zasypiać przy tych historiach. Najbardziej mi się podobała ta, w której skarpetka została mysią mamą. Ciekawe, czy nadal nią jest? Jak się mają małe myszki? Czy wiedzą, że mamą była skarpetka, a nie prawdziwa mama? Bardzo mnie to ciekawi.


Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają 
(okładka twarda)


Hania, lat 8
Kiedy byłam mniejsza myślałam, że skarpetki giną w pralce. Że gdzieś je wciąga i potem nie oddaje. Aż przeczytałam pierwszą część „Skarpetek” i okazało się, że ta dziura jest koło pralki. Szukałam jej u nas w łazience i ciągle nie wiem, w którym jest miejscu. Tata mówi, że pewnie pod pralką, a tam nie zaglądamy, bo ciężko podnieść pralkę. Lubię ten moment, jak skarpetki uciekają – już wiem, że będą szły przez tunel. Tylko nigdy nie wiadomo, co je spotka na końcu wędrówki. Jak pani pisarka to wymyśla? Zawsze chciałam to wiedzieć. Ja lubię rysować, a rysunki w tej książce są piękne. Czasem sobie odrysuję coś i pokoloruję. Pewnie dlatego podobają się dzieciom. Będzie czwarta część? Maaamooooo!!! Będzie czwarta część „Skarpetek”! Już nie mogę się doczekać!

 

Materiał Wydawnictwa Poradnia K
Zdjęcie okładkowe autorki: fot. Julita Delbar.

 

Spotkanie z Justyną Bednarek, autorką książek: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” oraz „Banda Czarnej Frotté” odbędzie się w niedzielę, 24 maja o godz. 11 na Wirtualnych Targach Empiku. Będzie ono transmitowane na Instagramie Empiku.
 

Obraz może zawierać: 1 osoba, okulary i zbliżenie