Dynamo rowerowe i Nikola Tesla

Wiele wynalazków, które opierają się na działaniu prądu, zawdzięczają swoje powstanie jednemu z najsłynniejszych naukowców w historii. Również prądnica rowerowa została przez niego skonstruowana. Nie każdy wie, że urządzenie powszechnie nazywane dynamem, jest tak naprawdę właśnie prądnicą. Działa na zasadzie przemiany energii mechanicznej w elektryczną. Za wytworzone napięcie odpowiada magnez umieszczony wewnątrz stojana z uzwojeniem. Podczas obrotu zachodzi zmiana kierunku pola magnetycznego, który wpływa na powstanie siły elektromotorycznej umożliwiającej płynięcie prądu z urządzenia do lampki rowerowej.

Pierwotnie montowane dynamo rowerowe było implementowane na widelcu przednim lub tylnym. Powodowało to konieczność włożenia większej siły w pedałowanie i w zależności od obrotów zmieniało poziom jasności świecenia. Jak działa takie dynamo? Umieszcza się je na specjalnym uchwycie i przed rozpoczęciem jazdy dociska do obręczy koła, aby mogło być napędzane. Niebywałą zaletą takie rozwiązania jest jego prostota i szybkość demontażu i wymiany na nowy egzemplarz. Wadą natomiast są widoczne różnice w jasności lamp w zależności od prędkości poruszania się. W skrajnych wypadkach szybka jazda z górki może powodować uszkodzenie lamp przez podanie prądu o zbyt wysokich wartościach.

oświetlenie rowerowe empik

Dynamo w piaście – charakterystyka

Zasada działania tego urządzenia jest praktycznie taka sama. Różnicą jest miejsce implementacji, którą nie jest widelec, lecz piasta koła. Dzięki temu samo urządzenie nie rzuca się zbytnio w oczy i nie powoduje różnic w oporze powietrza. Dodatkowo dynamo w piaście cechuje się wyższą skutecznością przetwarzania energii kinetycznej w elektryczną. Może być też zastosowane w rowerze wyposażonym w amortyzatory, co w modelach z zainstalowanym dynamem na widelcu jest niemożliwe. Obecnie wiele modeli rowerów korzysta właśnie z takiego rozwiązania. Można je też zaimplementować w pojeździe, który nie korzysta z takiego rozwiązania fabrycznie. Zazwyczaj wiąże się to z wizytą w serwisie.

Należy wiedzieć, że prądnica rowerowa zakładana wewnątrz koła nie należy do najtańszych rozwiązań, szczególnie w porównaniu do modeli montowanych na widelcach. Zazwyczaj koszt samego urządzenia oscyluje w granicach 100 zł. Dodatkowo należy doliczyć zakup krótszych szprych i ich wymianę. Dlatego całość może nieco kosztować. Jednak użytkowanie takiego rozwiązania jest zdecydowanie przyjemniejsze od dynama rowerowego znajdującego się na zewnątrz przy widelcu.

lampa rowerowa na dynamo

Lampa rowerowa na dynamo – jaką wybrać?

Do wyboru rowerzysty pozostaje wiele modeli lamp rowerowych, które mogą różnić się źródłem światła (lampa halogenowa lub LED), a także zaimplementowaną baterią (lampa z podtrzymaniem) i w końcu designem. Lampy rowerowe przednie na dynamo różnią się diametralnie od rozwiązań proponowanych kilkanaście lat temu. Ich budowa oraz zastosowane rozwiązania nieznacznie wpływają na aerodynamikę roweru i pozwalają na utrzymywanie światła nawet w momencie postoju. Dlatego warto zamontować takie lampy w swoim rowerze, by podnieść komfort jazdy i własne bezpieczeństwo. Interesujące akcesoria rowerowe znajdziesz na empik.com.

Ciekawym rozwiązaniem są światła z czujnikiem zmierzchu. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo martwić się o uruchomienie lamp, gdy w trakcie podróży nastanie zmrok. Jest to bardzo przydatna funkcja, bo jadąc stale, oczy są w stanie w pewnym stopniu przyzwyczaić się do panujących warunków i rowerzysta nie zorientuje się, że warto załączyć dodatkowe oświetlenie.

Podobne znaczenie dla bezpieczeństwa rowerzysty i innych uczestników ruchu ma lampa rowerowa tylna z podtrzymaniem. Jest szczególnie użyteczna, podczas jazdy z przystankami, gdy zwykłe lampy przestają świecić. Podtrzymanie działa na zasadzie baterii zaimplementowanej w urządzenie świetlne, która ładuje się podczas jazdy. W momencie utraty napięcia, prąd pobierany jest właśnie z małego akumulatorka i zapewnia jeszcze przez kilka minut odpowiednie oświetlenie.

lampa na rower dynamo

Dodatkowe oświetlenie awaryjne

W pewnych sytuacjach klasyczna lampa rowerowa na dynamo nie będzie zapewniała wystarczającego poziomu oświetlenia. Dlatego mogą przydać się inne modele, które dostarczą pożądany strumień światła w najbardziej ciemną noc. Należy pamiętać, że jest to rozwiązanie doraźne i typowo awaryjne, ponieważ takie lampy nie działają cały czas. Do funkcjonowania potrzebują baterii lub akumulatora litowo-jonowego. W zamian zapewniają strumień świetlny o wartości niejednokrotnie przekraczającej 1500 lumenów. W ten sposób rowerzysta może sobie pomóc w bardzo pochmurną noc, podczas nocnych opadów deszczu lub w sytuacjach, gdy jedzie w kompletnych ciemnościach.

lampa tylna na rower

Obowiązkowe elementy oświetlenia

Poza lampami zasilanymi przed dynamo lub za pomocą baterii konieczne jest pamiętanie o zaimplementowaniu innych obowiązkowych elementów świetlnych. Należą do nich:

  • przynajmniej jedno światło odblaskowe czerwone montowane z tyłu,
  • co najmniej jedno montowane z tyłu światło migające lub świecące stale – czerwone.

Poza tym, jeżeli konstrukcja roweru uniemożliwia wyraźne pokazanie zamiaru skrętu ręką, należy taki rower doposażyć w kierunkowskazy. Odblaskowe światło tylne czerwone zawsze musi być zaimplementowane w rowerze. Jednak oświetlenie przednie ciągłe lub tylne ciągłe musi być zainstalowane tylko wtedy, gdy jest konieczne. Podczas jazdy w dzień nie trzeba posiadać takich lamp.

A więc wiesz już, jak działa dynamo w rowerze i jaki model dla swojego pojazdu wybrać. Zawsze pamiętaj podczas jazdy o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu. Monitoruj stan oświetlenia w swoim sprzęcie, by zawsze odpowiadał przepisom. Szerokiej drogi!

lampa na błotnik dynamo

Więcej rowerowych artykułów znajdziesz w dziale Poradniki na Empik Pasje

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com