Choć ekspresy należą do wygodnych i komfortowych w użytkowaniu narzędzi do parzenia kawy, rosnącą popularnością cieszą się również metody alternatywne. Jedną z nich jest kawa z tzw. dripa, którą można coraz częściej spotkać w menu wielu polskich kawiarni i restauracji. Alternatywne metody parzenia i potrzebne do nich akcesoria (w tym drip do kawy) mogą wydawać się trudne do opanowania. Jednak nic bardziej mylnego — przy pomocy kilku prostych wskazówek, każdy może zostać domowym baristą.

Czym jest drip do kawy i na czym polega jego działanie?

Określenie „drip do kawy” często używane jest wymiennie z takimi słowami jak „dripper”, „V60” albo nawet „przelew”. Aby dobrze zrozumieć ten alternatywny sposób parzenia kawy, warto poznać ogólny sposób przygotowywania tego napoju przy pomocy środków przelewowych. Co to właściwie oznacza?

Mówiąc najprościej, przelewowe metody parzenia kawy polegają na przepuszczaniu wody przez zmieloną w odpowiedni sposób warstwę aromatycznej kawy. Dzięki temu woda, podgrzana przed procesem przelewania do odpowiedniej temperatury, może zostać nasycona wszelkimi aromatami, które obecne są w zmielonych drobinach. Popularnym urządzeniem wykorzystującym tę metodę jest ekspres przelewowy, a tzw. metodą alternatywną w stosunku do niego — drip, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa „kapać”.

„Drip do parzenia kawy” to określenie wieloznaczne. Wiele firm produkuje tego rodzaju artykuły, są one również wykonywane z szerokiej gamy materiałów, takich jak metal, szkło, plastik, papier lub wyroby ceramiczne. Najczęściej zestaw taki składa się z trzech elementów — stożkowego zaparzacza, specjalnej łyżki służącej do odmierzania ilości zmielonej kawy, a także papierowych filtrów, przez które przelewa się ciecz. Ważne jest, aby zaopatrzyć się w filtr tego samego producenta, który wyprodukował sam zaparzacz. Dzięki temu przygotowanie kawy z dripa nie przysporzy problemów, takich jak niepasujący kształt filtra lub nieodpowiedni materiał jego produkcji.

A zatem, działanie dripa do kawy polega na przepuszczaniu gorącej wody przez ziarna kawy. Proste? Zdecydowanie tak. Warto przyjrzeć się dalszym szczegółom całego kawowego rytuału, aby nauczyć się przyrządzać kawę tą alternatywną metodą.

Filtr plastikowy HARIO Drip V60-01, 360 ml, czerwony

Przygotowywanie kawy z dripa — na co zwrócić uwagę?

Rzecz jasna, podstawą jest odpowiednia kawa. Często poleca się wybieranie jasno palonych ziaren, które pozwolą na silne nasycenie napoju. Jest to świetna okazja do rozszerzenia palety smaków — kawa z dripa często jest przygotowywana na bazie mieszanek kawowych pochodzących z plantacji ze zróżnicowanych regionów świata. Dzięki temu każdy kawosz będzie miał okazję do wychwycenia drobnych różnic w smaku swojego ulubionego napoju.

Istotnym wątkiem jest również jakość wody. Najlepiej do celu parzenia korzystać z przefiltrowanej wody kranowej, albo źródlanej. Zbyt duża ilość minerałów potrafi zepsuć smak kawy, nadając mu niepożądanych nut.

Porcelanowy drip do kawy CILIO, biały, rozmiar 4

Jak zrobić kawę z dripa? Czy jest to trudne?

Okazuje się, że wcale nie. Aby przygotować wyborną kawę z dripa, należy przygotować odpowiednią ilość zmielonych ziaren, gorącą wodę, naczynie, do którego napój będzie przelewany, a także sam drip z filtrem.

Pierwszym krokiem jest zmielenie ziaren (lub odważenie optymalnej ich ilości, jeśli decydujesz się na fabrycznie zmieloną kawę). Przyjmuje się, że na 100 mililitrów wody należy przeznaczyć ok. 6 gramów kawy. Jest to wartość całkowicie umowna — w zależności od indywidualnych preferencji można tę liczbę delikatnie zmniejszać lub zwiększać.

Kawowe ziarna powinny być zmielone odrobinę grubiej niż do tradycyjnej, włoskiej kawiarki. Oprócz tego optymalna temperatura wody, którą należy przelewać przez kawę, wynosi ok. 90 stopni. Aby przygotować dobry, wyważony smakowo napój, należy wykonać następujące czynności:

  1. Umieść filtr wykonany z papieru w dripperze, a całość postaw na naczyniu, do którego będzie przelewać się kawa. Wylej na dripper odrobinę gorącej wody. Dzięki temu, podczas przelewania wody przez kawę, napój nie będzie zawierał posmaku papieru.
  2. Umieść zmielone ziarna w filtrze dripa do kawy zgodnie z wymienionymi powyżej ilościami. Przygotuj gorącą wodę.
  3. Wlej niewielką ilość wody w celu zwilżania ziaren. Ilość ta powinna wystarczyć do nawilżenia całości zmielonej kawy. Kiedy to uczynisz, odczekaj od 30 do 60 sekund. Etap ten nazywany jest preinfuzją lub rozkwitaniem kawy.
  4. Po upływie maksymalnie minuty niewielkimi ilościami wody, powoli, zalewaj zwilżone, zmielone ziarna. Czynność tę należy wykonać spokojnie, aby uniknąć przelania wody na ściany boczne dripa do kawy. Powinno to zająć nie więcej niż trzy i pół minuty, a optymalna długość to ok. 3 min.

Jeśli wszystkie powyższe czynności zostaną wykonane poprawnie, efektem będzie smaczny i bardzo aromatyczny napój. Nie musisz już iść do kawiarni, aby cieszyć się ulubionym napojem — wszystko, czego potrzebujesz, masz pod ręką. Wystarczą tylko wysokojakościowe ziarna oraz drip do parzenia kawy.

Zaparzacz CHEMEX Classic Coffee Maker, 900 ml

Jaki drip do kawy najlepiej wybrać?

Dużą popularnością cieszą się ceramiczne drippery do kawy, na przykład firmy Cilio. Najczęściej wykonane są z białego, wytrzymałego i estetycznego materiału. Dobrą propozycją będą także elegancko wyrzeźbione, ceramiczne drippery Hario. Bardziej budżetową alternatywą będą drippery wykonane z plastiku, zapewniające bezproblemowe przepływanie wody. Przekonaj się jakie to proste — wystarczy jedno nieskomplikowane narzędzie, odrobina zabawy z przelewaniem i wyborna kawa gotowa!

Więcej artykułów o kawie znajdziesz w pasji Gotuję.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock.