Był taki czas, kiedy drewniane zabawki odeszły w niepamięć. Zachłysnęliśmy się produktami z nowoczesnych tworzyw. Ostatnia dekada powoli uświadamia nam na nowo zalety tego szlachetnego materiału, jakim jest drewno. Rodzice coraz częście zadają sobie pytania „które ekologiczne zabawki dla małych dzieci są najlepsze?” lub „czy zabawki drewniane rzeczywiście są ekologiczne, skoro zużywamy na nie nasz naturalny surowiec?”. Odpowiedź na drugie pytanie brzmi TAK! Przede wszystkim zabawki ekologiczne to takie, których produkcja, ale również ich użytkowanie i składowanie, najmniej szkodzą środowisku.

Zabawki drewniane, zwłaszcza w kolorze naturalnym, ale też barwione ekologicznymi substancjami (tę informację znajdziecie na opakowaniu) powstają w sposób najprzyjaźniejszy dla otoczenia. Są też najbezpieczniejsze dla zdrowia użytkowników, co jest kluczowe zwłaszcza w przypadku dzieci do trzeciego roku życia, które mają naturalną skłonność do podgryzania tego, co trzymają w rękach.

Jeśli chodzi o składowanie zabawek, po skończonych harcach, to mamy tu aż dwie zalety. Po pierwsze drewno jako odpad jest mało szkodliwe. Po drugie drewniane zabawki są bardzo trwałe. Potrafią przetrwać nie tylko lata, ale całe dekady. To znaczy, że raz wyprodukowana zabawka może służyć wielu dzieciom, co jest dobre nie tylko dla środowiska, ale też dla budżetu rodziców. Sama pamiętam konia na biegunach, którym bawili się mój tata z rodzeństwem i dziećmi sąsiadów, a potem ja i moich 8 kuzynów i kuzynek! Czyli prawie 20. dzieci wychowało się na tej samej, porządnej zabawce.

Jeszcze tylko jedna uwaga, zanim przejdziemy do oglądania zabawek. W przypadku produktów drewnianych trzeba zwracać uwagę na to, czym zostały zakonserwowane (np. lakier, olej) oraz barwione. Najlepsze są oczywiście wyroby surowe (jednak zmieniają barwę z czasem) oraz potraktowane substancjami ekologicznymi. Informacji na ten temat szukajcie na opakowaniach.

Drewniane zabawki dla niemowlaka

Przez pierwsze miesiące życia maluszek nie potrzebuje wielu zabawek. Tak naprawdę będzie używał jedynie dobrych gryzaków i grzechotek – inne zabawki będą pełniły raczej rolę dekoracyjną. Tym bardziej warto zadbać o to, by rzeczy, którymi będzie się bawił niemowlak były jak najbardziej przyjazne dla jego zdrowia. Zacznijmy od tego, że drewniane i ekologiczne nie jest równoznaczne z drogie, choć tak kojarzą nam się obecnie produkty oznaczone jako „eko”. Oto kilka przykładów zabawek uniwersalnych pod względem wielkości i kolorów, które wykonane są z drewna lakierowanego i barwionego w bezpieczny dla maluszków sposób:

  • Grzechotka Księżyc i Gwiazdka – jest zabezpieczona woskiem pszczelim, a jej cena to kilkanaście złotych. Podobne zalety ma;
  • Grzechotka z ptaszkiem, w której znajdziecie elementy spełniające funkcję gryzaka.

 

Goki, Grzechotka, Ptaszek

 

A jeśli szukacie klasycznego, prostego i jednocześnie zapakowanego przyjaźnie dla środowiska gryzaka, to warte polecenia są na przykład:

  • Szop,
  • Biedronka,
  • marka LullaLove.

gryzak drewniany Lulaby

 

Drewniane mogą być też zabawki mające jednocześnie bardzo praktyczne zastosowanie, czyli niezbędne w pierwszym roku życia zawieszki do smoczków (z jednej strony przypinamy smoczek, z drugiej mocujemy do ubranka dziecka). Na przykład:

  • barwne kuleczki zawieszki Confetti,
  • kolorowe Domki.

Heimess, zawieszka do smoczka confetti, kuleczki

 

Te zabawki otworzą przed dzieckiem świat kolorów, ale też zachęcą je do ćwiczenia chwytania, ciągnięcia i obracania. Prezentem, który z pewnością ucieszy młodych rodziców, będzie Centrum Zabaw z wysokiej jakości drewna i w dobrej cenie.

Heimess, centrum zabaw dla niemowlaka Konik

 

Ekologiczne zabawki dla rocznego dziecka

O ile zabawki dla dziecka do pierwszego roku życia są przeznaczone głównie do zajęć na leżąco lub siedząco, to w przypadku roczniaków warto rozejrzeć się za tym, co zachęci malucha, by ćwiczył umiejętności chodzenia. Przydatne będą wszystkie zabawki jeżdżące jak choćby niewielkie, proste samochodziki tematyczne.

Plan Toys, Królik, wyścigówka, drewniana

 

Na tym etapie sprawdzą się też pchacze. Kruk Teodor, podczas pchania uderza o podłoże gumowymi łapkami obracającymi się na kółkach i tym efektem zachęca dziecko do dalszej zabawy. Ale może to być również cały zabawkowy kombajn wielofunkcyjny, który poza byciem stabilną podporą podczas chodzenia, po „zaparkowaniu” zamienia się w fascynującą zabawkę edukacyjną jak choćby EcoToys Pchacz.

Podczas treningu chodzenia przydają się nie tylko zabawki do pchania (na których maluch może się nieco oprzeć), ale też do ciągnięcia – wymagające zdecydowanie większej umiejętności zachowania równowagi. Poza klasycznymi samochodzikami na sznurkach powodzeniem cieszą się wszelkie zwierzaki, które dzieci traktują jak przyjaciół i na przykład zabierają na spacery po domu lub ogrodzie. W tym wypadku polecamy:

  • Królik od Plan Toys – zestaw z nowoczesnym designem,
  • Piesek od marki Viga – spełni w pewnym stopniu marzenia o własnym pupilu,
  • Zebra Trefl – zapozna dziecko z egzotyczną fauną.

Trefl, zabawka do ciągnięcia Zebra Asia Pasia

Oczywiście wybór zabawek tego typu jest ogromny. Warto pamiętać o dobraniu kółek – im trudniejsza powierzchnia, tym powinny być większe.

Zabawki dla dwulatków i trzylatków

To zupełnie naturalne, że gdy nasz roczniak odkryje chodzenie i będzie nas tym uszczęśliwiał dosłownie na każdym kroku, to zapragniemy, by jednak czasem spokojnie posiedział. Nie ma w tym nic złego, bo dwa, trzy latka to moment idealny na trenowanie koncentracji oraz wykonywania zadań wymagających skupienia i uwagi. Genialne będą wszelkiego rodzaju puzzle, układanki i przede wszystkim klocki drewniane.

drewniany zestaw do układania

Jeśli chodzi o klocki, to wystarczy sobie przypomnieć, od jakich zestawów zaczynaliśmy my sami. Pamiętacie klasyczne, drewniane elementy, o różnych kształtach, które można było znaleźć w pokoju każdego dziecka? Spędzaliśmy nad nimi długie godziny! Jeśli macie szczęście, znajdziecie je pewnie u rodziców na strychu. Jeśli nie, koniecznie zobaczcie ich nieco uwspółcześnioną wersję – drewniane klocki, które łączą się na magnes! Czyli nie tylko pozwalają budować ciekawe konstrukcje, ale mają w sobie tę uwielbianą przez dzieci magię przyciągania. To z kolei sprawia, że budowle są znacznie trwalsze, co jest szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci. Rozpacz po niechcący zniszczonej konstrukcji potrafi być naprawdę wielka. Drewniane klocki magnetyczne znajdziecie w dwóch wersjach:

Kooglo, klocki magnetyczne

A skoro jesteśmy przy zabawkach dla maluchów, to przypominam, że zwłaszcza dla najmłodszych dzieci nie warto ryzykować i kupować zabawek niewiadomego pochodzenia. Produkty dla niemowlaków, roczniaków i dwulatków muszą w Polsce spełniać bardzo wymagające normy. Kupując z wiarygodnych źródeł, mamy pewność, że mają wszystkie niezbędne atesty.

Więcej porad dotyczących zabawek oraz mądrego wspierania rozwoju dziecka, znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock

EMPIK_no_packing_V5 (002).jpg