Czym właściwie są kleszcze i dlaczego stanowią zagrożenie? Są to niewielkie pajęczaki z podgromady roztoczy, które odżywiają się krwią zwierząt. Zamieszkują pola, łąki i lasy, co jednak nie znaczy, że podczas spaceru w mieście, czy spędzania czasu w ogrodzie nie jest się zagrożonym. Ich aparat gębowy jest przystosowany do wysysania krwi. Potrafią trzymać się żywiciela i żerować na nim, aż wielokrotnie powiększą swoje rozmiary. Kleszcze są nosicielami wielu poważnych chorób zakaźnych, w tym boreliozy i odkleszczowego zapalenia mózgu, a w przypadku zwierząt babeszjozy, dlatego stanowią niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Domowe sposoby na kleszcze w ogrodzie 

Kleszcze mieszkają wszędzie tam, gdzie znajdują się rośliny – niezależnie czy jest to łąka, las, pole, czy przydomowy ogródek. Dlatego nawet podczas zabawy przed domem jest się narażonym na ich atak. Szukasz bezpiecznych i skutecznych metod odstraszania kleszczy z najbliższego otoczenia? Czytaj dalej i dowiedz się, jak łatwo pozbyć się tych pajęczaków z ogródka.

 

EkoKomary, ekologiczny aktywny spray na komary kleszcze i meszki, 100 ml

 

Dostępne środki chemiczne przeciwko kleszczom 

Pierwszą linią obrony, która przychodzi do głowy, gdy myśli się o odstraszaniu tych nieproszonych gości, jest użycie chemicznych preparatów. Przed ich zastosowaniem należy jednak uważnie czytać ulotki oraz informacje umieszczone na opakowaniu. Wiele środków chemicznych wykazuje bowiem niekorzystny wpływ na pożyteczne owady i inne zwierzęta mieszkające w ogrodzie. Dlatego warto wybierać preparaty oparte na naturalnych składnikach, które są bezpieczne dla pszczół, mrówek, ptaków i organizmów wodnych.

Najskuteczniejszy sposób na kleszcze to użycie preparatu odstraszającego. Taki produkt stosuje się bezpośrednio na skórę lub odzież. Można też wypróbować ultradźwiękowy odstraszacz. Bezpieczeństwo i wysoka skuteczność to zdecydowane zalety tych rozwiązań. 

 

Tickless, Human, odstraszacz kleszczy zielony, 1 szt.

 

Wyciągi z roślin – skuteczna alternatywa dla chemii 

Wiele popularnych ogrodowych roślin wykazuje działanie odstraszające kleszcze oraz inne uciążliwe owady, np. komary. Wywar z gałązek i kory czeremchy stosowany jako oprysk pomaga pozbyć się niechcianych mieszkańców ogrodu, nie szkodząc innym żyjącym tam zwierzętom. Taką miksturę można łatwo i szybko przyrządzić samodzielnie. Wystarczy, że rozdrobni się wcześniej zebrane gałązki, zaleje je zimną wodą i doprowadzi do wrzenia. Następnie należy taki wywar gotować przez około pół godziny. Zdjęty z ognia i wystudzony płyn można przelać do spryskiwacza i rozpylić w wybranym miejscu – jest on obojętny dla roślin oraz zwierząt, które nie żywią się krwią.

Podobny efekt uzyskuje się, stosując opryski z wywaru z kwiatów clematisa. Jeśli ma się w swoim ogrodzie świeże kwiaty tego ozdobnego pnącza, to należy je zerwać i zalać gorącą wodą w proporcjach 1:1. Po upływie kilku godzin mikstura będzie gotowa. Można ją stosować w postaci oprysków lub podlewać miejsca, gdzie mogą znajdować się niechciane owady.

 

VACO Spray Max na komary, kleszcze, meszki - 100 ml

 

Zioła i rośliny ozdobne, które odstraszają kleszcze 

Kolejny skuteczny sposób na kleszcze, który bezpiecznie można stosować w swoim ogrodzie, to uprawa roślin o właściwościach odstraszających. Wydzielają one zapach, za którym nie przepadają uciążliwe pajęczaki. Zioła takie jak kocimiętka, wrotycz, tatarak, a także warzywa: cebula i chrzan wykazują mocne działanie odstraszające kleszcze. Posadzenie ich w ogrodzie pomoże pozbyć się nieproszonych gości. Przy okazji rośliny te będą stanowić ozdobę grządek, a także zachęcą pożyteczne owady, takie jak pszczoły, trzmiele i motyle do przebywania na rabatach.

Wsparcie naturalnych wrogów – ekologiczny sposób walki z kleszczami 

Jedną z metod, ograniczających liczebność kleszczy w ogrodzie jest zagwarantowanie odpowiednich warunków do bytowania ich wrogów naturalnych. Gdy zaprosisz na swoją działkę chrząszcze, ptaki i żaby – pewne jest, że przynajmniej część mieszkających tam niechcianych owadów stanie się pożywieniem tych pożytecznych stworzeń. Niech w twoim ogródku nie zabraknie kryjówek i poidełek dla różnych mieszkańców zarośli, a pomogą one skutecznie zredukować liczbę uciążliwych lokatorów.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na kleszcze? 

Jeśli nie wiesz, jak zabezpieczyć się przed kleszczami domowym sposobem, zaufaj naturze. Wszelkie preparaty, zarówno te przygotowane samodzielnie z dostępnych składników, jak i ekologiczne środki, które znajdziesz w sklepie, to strzał w dziesiątkę. Za pośrednictwem olejków eterycznych w bezpieczny i skuteczny sposób odstraszą kleszcze.

 

Vaco, spray na komary kleszcze i meszki, 100 ml

 

Nie zapominaj o regularnym przeglądaniu odzieży i skóry w poszukiwaniu pasażerów na gapę. Szczególną uwagę poświęć miejscom takim jak skóra głowy, fałdki za uszami, zagięcie pod kolanem. Zajrzyj pod brzeg skarpetek oraz dokładnie przejrzyj ubranie. Nie zapominaj również o odpowiednim przeglądzie swojego pupila. Często kleszcze przebywają na skórze przez dłuższy czas, zanim znajdą odpowiednie miejsce do żerowania. To daje ci pewną przewagę i może się okazać, że zlokalizujesz pajęczaka, zanim zdąży się on wgryźć w skórę.

Co zrobić, gdy znajdziesz na swoim ciele kleszcza? 

Gdy kleszcz już zdąży się przyczepić, zachowaj zimną krew. Pod żadnym pozorem nie smaruj go alkoholem ani tłuszczem, ponieważ wtedy zwróci on treść pokarmową, która potencjalnie jest czynnikiem zakażenia. Staraj się chwycić pajęczaka pęsetą lub specjalnymi kleszczołapkami tuż przy miejscu wkłucia, zaraz przy skórze i pewnym płynnym ruchem wykręcić go na zewnątrz. Obserwuj, czy udało się wyciągnąć całą głowę wraz ze wszystkimi częściami aparatu gębowego. Następnie odkaź miejsce żerowania i obserwuj skórę przez jakiś czas. Jeśli pojawi się niepokojący rumień, skontaktuj się z lekarzem.

 

Trix, lasso do wykręcania kleszczy

 

Łatwiej jest zapobiegać inwazji kleszczy, niż z nimi walczyć. Posadź w swoim ogrodzie rośliny odstraszające te pajęczaki i zaproś do niego innych naturalnych sprzymierzeńców w walce z niechcianymi gośćmi. Stosuj dostępne opryski, nie zapominaj także o regularnym przeglądaniu odzieży i skóry. Gdy kleszczowi uda się wbić w skórę, nie panikuj, tylko go usuń jak najszybciej i obserwuj swoje zdrowie.

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.