Kuracja kwasami wciąż kojarzy nam się przede wszystkim z zabiegami w zakładach kosmetycznych. Dla wielu już sama nazwa sugeruje powagę zabiegu. W rzeczywistości wcale nie musisz umawiać się na wizytę u kosmetyczki, aby skorzystać z dobrodziejstw tych intensywnych składników aktywnych.

Dzięki dostępności nowej generacji kosmetyków, równie dobrze możesz przeprowadzić cykl takich kuracji również w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw produktów zawierających koktajl odpowiednio dobranych kwasów. Jak stosować kosmetyki z kwasami w sposób bezpieczny i na jakie korzyści możesz liczyć po przeprowadzeniu cyklu zabiegów?

Zalety stosowania kwasów na twarz 

Kwasy na twarz to bardzo popularny zabieg z uwagi na szybkie i zauważalne na pierwszy rzut oka efekty. Właściwie zastosowane, gwarantują:

  • wygładzenie cery,
  • nawilżenie,
  • rozjaśnienie i spłycenie blizn potrądzikowych,
  • spłycenie zmarszczek,
  • wyrównanie kolorytu,
  • poprawę napięcia skóry.

Nic dziwnego, że zabieg z kwasami pokochało tak wiele osób — nie tylko borykających się z problemami dermatologicznymi różnej natury. Również ci, którzy po prostu chcą odświeżyć i odmłodzić cerę, doceniają działanie tych składników aktywnych.

Jakie działanie wykazują poszczególne rodzaje kwasów? 

Warto pamiętać, że poszczególne typy kwasów różnią się intensywnością działania i wnikania w skórę. Wśród nich można znaleźć zarówno takie o intensywnym działaniu, jak i takie, które delikatnie działają na naskórek i przez to sprawdzają się u posiadaczek i posiadaczy cery wrażliwej.

Na rynku znajdziesz preparaty z trzema rodzajami kwasów:

  • kwasy BHA — do tej kategorii zaliczamy w zasadzie jeden kwas, a mianowicie salicylowy. To najmocniejszy wariant. Wykazuje silne właściwości antybakteryjne i keratolityczne. Jest bardzo skuteczny w terapii cery ze skłonnością do wyprysków i wytwarzania nadmiaru sebum. Zdecydowanie nie poleca się go do cery wrażliwej oraz naczynkowej;

 

Biocosmetics, kwas salicylowy, 30 g

 

  • kwasy AHA — mocno oczyszczają, złuszczają i nawilżają. Ponadto działają przeciwzapalnie. W zależności od rodzaju kwasu właściwości mogą się nieco różnić. Do tej kategorii zaliczamy: kwas glikolowy, jabłkowy, maleinowy, cytrynowy, winowy, migdałowy oraz mlekowy. AHA są łagodniejsze od kwasu salicylowego. Należy jednak pamiętać, że mogą podrażniać. Na skórze wrażliwej najlepiej stosować je z umiarem;

 

Bielenda, Professional, Kwas migdałowy 40% peeling, 150 g

 

  • kwasy PHA — najłagodniejsze ze wszystkich rodzajów kwasów. Zaliczamy do nich glukonolakton i kwas laktobionowy. Obchodzą się z cerą stosunkowo delikatnie, dlatego można stosować je również na cerze wrażliwej i naczynkowej.

 

Fitomed Nago Kwas laktobionowy 8% 30g

 

Pielęgnacja twarzy kwasami — kiedy się na nią zdecydować? 

Kwasy przysłużą się w zasadzie każdej cerze — dojrzałej i młodej, ze skłonnością do niedoskonałości, a także stosunkowo zdrowej. Ich właściwości docenią zarówno osoby borykające z nadmiarem sebum oraz przetłuszczeniem skóry twarzy, jak i te, które walczą z przesuszeniami. Należy dobrać odpowiednie typy kwasów do rodzaju cery, by uniknąć podrażnień.

Warto jednak pamiętać, że tych produktów nie stosuje się regularnie przez cały rok. Najlepiej przeprowadzać domowe terapie w miesiącach, w których natężenie światła jest najmniejsze. Rytuały z wykorzystaniem kwasów są szczególnie polecane zimą. Latem najlepiej się z nimi wstrzymać lub zachować szczególną ostrożność. Kosmetyki z delikatnymi kwasami PHA w niewielkim stężeniu można bezpiecznie stosować przez cały rok, ale pozostałe rodzaje czynią cerę zbyt podatną na działanie promieni słonecznych. Po takiej kuracji cera jest bardziej narażona na poparzenia słoneczne i podrażnienia.

Stosowania kwasów należy unikać również w ciąży. Jako silny składnik aktywny wnikający w głębokie partie skóry, kwas może przedostać się do krwiobiegu i wpłynąć na rozwój płodu.

Kosmetyki stosowane przy terapii kwasowej powinny mieć łagodne działanie nawilżające i regenerujące. Po stosowaniu silniejszych substancji aktywnych cera może być z początku lekko zaczerwieniona i złuszczona, dlatego warto ukoić ją na przykład wyciąg z aloesu czy panthenol. Swoją przygodę z kwasami warto zacząć od łagodniejszych wariantów, czyli kwasów PHA (glukonolakton, glukoheptanolakton, kwas laktobionowy) lub AHA w niższych stężeniach (5-8%).

Stosując kwasy — nawet zimą, gdy ilość słońca jest zdecydowanie mniejsza — codziennie aplikuj krem z wysokim filtrem (przynajmniej 30, a najlepiej 50). Składniki te mają bowiem silnie fotouczulające działanie.

O czym jeszcze nie można zapomnieć? Podczas terapii kwasowej należy pamiętać o tym, aby dokładnie wczytywać się w składy kosmetyków. Może bowiem okazać się, że w niektórych stosowanych przez ciebie produktach, jak choćby w kremie do cery trądzikowej, znajdują się inne kwasy, na przykład silny salicylowy. I choć sama aplikacja kremu nie podrażnia twojej cery, połączone działanie kilku kwasów może przynieść taki efekt.

 

Lullalove, Hello Beauty, kwas hialuronowy 3%, 30 ml

 

Kosmetyki z kwasami — jak stosować kwasy na twarz w różnych formach? 

Kwasy znajdziesz w kosmetykach pod różnymi postaciami. Możesz zdecydować się na kwas w podstawowej formie — jak choćby kwas hialuronowy 3% Lullalove czy Your Natural Side. Taki kosmetyk nałóż na twarz po jej oczyszczeniu, a następnie zaaplikuj krem. Innym sposobem jego zastosowania jest dodanie do kosmetyków, które już masz — kremów czy hydrolatów. Kwas hialuronowy w takich stężeniach można bez obaw stosować co drugi dzień.

 

Your Natural Side, kwas hialuronowy 3%, 30 ml

 

Różne rodzaje kwasów znajdziesz również w maskach, peelingach i kremach, a także tonikach, jak choćby regulujący preparat Dermiki z kwasem glikolowym. W kremach stężenie jest zazwyczaj znacznie niższe, jednak mimo to poleca się stosowanie ich na noc i komplementarne używanie kremu z filtrem w ciągu dnia. Raz w tygodniu możesz zastosować serum cechujące się bardziej skoncentrowanym działaniem. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto zdecydować się na zestaw kosmetyków zawierających odpowiednio zestawione ze sobą kwasy — znajdziesz je między innymi w ofercie marki The Ordinary.

 

Dermika, Clean & More tonik regulujący do cery mieszanej i tłustej Cykoria & Kwas Glikolowy 200ml

 

Prawidłowo przeprowadzona kuracja kwasami sprawi, że twoja cera będzie prezentować pięknie i gładko. Spróbuj zastosować je w domu i ciesz się wspaniałym wyglądem.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock