Kategorie butów na górskie szlaki

Tak naprawdę nie ma uniwersalnych – idealnych dla każdego – butów na górskie wycieczki. Buty lifestylowe bynajmniej nie nadają się na wycieczki tego typu, chyba że chcemy spacerować np. po Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej, a na bardziej wymagające szlaki w ogóle się nie wybieramy.

Natomiast wszystkie buty trekkingowe przeznaczone na górskie szlaki muszą spełniać określone wymagania, aby odpowiadać na nasze potrzeby. Klasyfikowane są one w zakresie literowym od A do D, według różnic w konstrukcji i przeznaczeniu butów. Kupujący muszą zwrócić uwagę na odpowiednią twardość podeszwy buta, która może być przeznaczona do różnego rodzaju podłoża i innego stopnia nastromienia.

 

Buty oznakowane literką A

Jeśli na butach sportowych trekkingowych znajdziemy oznaczenie w postaci literki A, będzie to oznaczało, że mamy do czynienia z miękkimi, idealnymi butami na spacery. Są wygodne, ale na wyjście w góry się nie nadają.

 

Buty oznakowane literką B

Symbol B jest przeznaczony dla twardych butów na trekking i do turystyki. Dobrze sprawdzą się podczas nieobciążających wycieczek w górach.

 

Buty oznakowane literką C

W przypadku butów oznakowanych literą C będziemy mieli do czynienia z twardymi butami na raki półautomatyczne lub paskowe, przeznaczone do wspinaczki wysokogórskiej.

 

Buty oznakowane literą D

Ostatnia z kategorii butów trekkingowych jest znakowana literą D. To buty o bardzo twardej powierzchni na raki automatyczne, z których korzystają profesjonalni wspinacze.

 

Niskie czy wysokie buty trekkingowe?

Oprócz podeszwy i stopnia jej twardości przy wyborze obuwia na górskie szlaki trzeba wziąć pod uwagę wysokość cholewki. Do wyboru mamy buty niskie, z odkrytą kostką, jak i buty z zakrytą kostką i wysoką cholewką. Te ostatnie chronią stopy przed urazami mechanicznymi, łącznie z kostką. Przydają się przy trudnych warunkach atmosferycznych. Zwłaszcza, jeśli wybieramy się na kilkudniowy trekking z plecakiem. Stabilizują one doskonale staw skokowy, dlatego staje się on mniej podatny na skręcenia. Zabezpieczają przed błotem pośniegowym, śniegiem i wilgocią. Są właściwie bardziej uniwersalne od butów niskich. Z oczywistych względów buty trekkingowe z wysoką cholewką będą dobre na jesień i zimę.

Natomiast buty z niską cholewką sprawdzą się w przypadku osób, które wybierają się na wycieczkę po prostych szlakach o niskim stopniu trudności. To rozwiązanie dobre dla osób decydujących się na wycieczki w góry. Nazywane są one również butami podejściowymi. Ich atutem jest niewielka waga – jeden but może ważyć mniej niż 500 g. Szczególnie dobrze buty podejściowe sprawdzają się w cieplejsze dni – od wiosny do jesieni. Ten rodzaj obuwia niestety nie chroni kostek, ale zapewnia dużą swobodę ruchu podczas marszu, dlatego można szybciej pokonywać wyznaczone odcinki w górach. Buty niskie podejściowe są odpowiednie dla doświadczonych wspinaczy, którzy lubią szybkie tempo. Warto zdecydować się na takie obuwie niskie, które ma „climbing zone”. To fragment podeszwy pod palcami wykonany z gumy o wysokiej przyczepności. Umożliwia precyzyjne stawianie stóp na skałach, bez obaw o to, że moglibyśmy się poślizgnąć. Lżejsze buty w góry powinny być wybierane przez tych, którzy już nieraz wspinali się na szlaki o różnym poziomie trudności i są świadomi warunków, jakie tam panują.

 

Sztywność obuwia sportowego w góry

Generalnie przyjmuje się, że sztywność buta powinna być tym większa, im wyższe są partie gór, w które zamierzamy się wybrać. Sztywniejsza cholewka zakrywająca kostkę na pewno przyda się do wyższych partii gór i na bardziej wymagające trasy. Trudność szlaku powinna być dla kupujących wyznacznikiem przy wyborze obuwia. Jeśli wybieramy krótkie, łagodne szlaki w zakopiańskich dolinach, jak najbardziej wystarczą nam niskie buty z amortyzowaną podeszwą, które nie będą obciążać nóg.

 

Dobór rozmiaru obuwia

Wydawać by się mogło, że najprostszą decyzją przy wyborze butów na górskie szlaki będzie ta dotycząca rozmiaru. Jednak nie jest to takie łatwe. Punktem wyjścia jest noszony na co dzień rozmiar obuwia sportowego. Niemniej obuwie trekkingowe może mieć inny rozmiar od butów, w jakich wygodnie chodzimy po mieście czy na siłownię. Ważne jest, aby buty trekkingowe mierzyć z najgrubszą możliwą skarpetą, najlepiej z taką, w której rzeczywiście wybierzemy się na wysokogórski szlak.

Ważne, aby mierzony but nie był ani zbyt mały, ani źle dopasowany w okolicy śródstopia i przodu stopy. Dzięki temu unikniemy otarć i powstawania pęcherzy podczas długich, przynajmniej kilkukilometrowych wycieczek. Dobrze dobrany but sportowy do wycieczek w góry powinien z przodu mieć około 1 cm luzu. Odpowiednie buty trekkingowe wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa podczas wycieczek i wypraw w góry. Warto w nie zainwestować.