Jaką kategorię obuwia wybrać?

Wszystkie buty trekkingowe muszą spełniać określone wymagania, aby zagwarantować użytkownikowi bezpieczeństwo i wygodę. Do ich klasyfikacji używa się liter od A do D. Każda kategoria wyznacza różnice w konstrukcji i przeznaczeniu butów, a szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią twardość podeszwy. Może być ona przeznaczona do różnego rodzaju podłoża i stopnia nachylenia wzniesienia.

Jeśli na obuwiu trekkingowym znajdziesz literę A, będzie to oznaczało, że masz do czynienia z miękkimi butami przeznaczonymi na spacery. Są one wygodne, ale nie nadają się na wyjście w góry. Symbol B. przeznaczony dla nieco twardszych modeli, oznacza buty do chodzenia po górach po średnio wymagających szlakach. W przypadku butów typu C będziesz mieć do czynienia z twardym obuwiem na raki półautomatyczne lub paskowe, przeznaczone do wspinaczki wysokogórskiej. Ostatnia kategoria, czyli D, to modele o bardzo twardej powierzchni na raki automatyczne, z których korzystają profesjonalni wspinacze.

SCARPA Buty MOJITO LEATHER-Brązowy-39

Niskie czy wysokie? Jakie buty trekkingowe będą lepsze?

Oprócz podeszwy i stopnia jej twardości przy wyborze obuwia na górskie szlaki trzeba wziąć pod uwagę wysokość cholewki. Te sięgające za kostkę chronią stopy przed urazami mechanicznymi, takimi jak skręcenia. Przydają się szczególnie przy trudnych warunkach atmosferycznych, ponieważ zabezpieczają przed błotem pośniegowym, śniegiem i wilgocią. Będą zatem najbardziej odpowiednie na jesień oraz zimę.

Obuwie z niską cholewką – nazywane również podejściowym – sprawdza się na wycieczkach po prostych szlakach o niskim stopniu trudności. Atut tych modeli to niewielka waga, ponieważ jedna sztuka może ważyć mniej niż 500 g. Będą to zatem świetne buty w góry dla dzieci. Oprócz tego zapewniają one dużą swobodę ruchu podczas marszu, dlatego pozwalają szybciej pokonywać wyznaczone odcinki w górach. Ponieważ nie są tak zabudowane jak modele z wyższą cholewką, to najlepiej sprawdzą się wiosną i latem

Columbia, Buty damskie, BL0829-344, turkusowy, rozmiar 37

Jak dobrać sztywność butów do chodzenia po górach?

Przyjmuje się, że sztywność buta powinna być tym większa, im wyższe są partie gór, w które zamierzasz się wybrać. Sztywniejsza cholewka zakrywająca kostkę na pewno przyda się do wysokich szczytów i na bardziej wymagające trasy. Jeśli wybierasz krótkie, łagodne szlaki w malowniczych dolinach, wystarczą ci niskie buty z amortyzowaną podeszwą, które nie będą niepotrzebnie obciążać nóg.

Ecco buty trekingowe

Odpowiedni rozmiar – czy to na pewno najłatwiejszy element wyboru?

Wydawać by się mogło, że najprostszą decyzją przy wyborze butów na górskie szlaki będzie ta dotycząca rozmiaru. Nie zawsze jest to jednak takie łatwe. Punktem wyjścia powinna być wartość, jaką wybiera się na co dzień, ale dobre buty trekkingowe mogą mieć inny rozmiar od tych noszonych na mieście. Ważne jest, aby obuwie w góry mierzyć z najgrubszą możliwą skarpetą, najlepiej z taką, w której rzeczywiście wybierzesz się na szlak.

Buty trekkingowe męskie

Mierzony but nie może być ani zbyt mały, ani źle dopasowany w okolicy śródstopia i palców. Dzięki temu unikniesz powstawania pęcherzy podczas długich wycieczek. Dobrze dobrane obuwie do wycieczek w góry powinno z przodu mieć nieco luzu – pozwoli to na swobodne poruszanie stopą, a jednocześnie nie przyczyni się do bolesnych otarć. W butach takich marek jak Scarpa, które mają w asortymencie połówki, wybierz but o pół rozmiaru większy niż ten, który nosisz na codzień.

Odpowiednie buty w góry to nie kwestia estetyki czy wpasowania się w trendy, a dbanie o swój komfort i bezpieczeństwo. Sezon na wycieczki w góry zaraz się zacznie, więc na co czekasz? Już teraz znajdź odpowiednie dla siebie obuwie!

Więcej porad dotyczących turystyki znadziesz w magazynie Empik Pasje.

Źródło zdjęcia okładkowego - Shutterstock.