Zalety posiadania dmuchawy do liści

Podstawowym plusem jest oszczędność pracy i czasu — ręczne grabienie stert liści jest zwyczajnie męczące, a dzięki dmuchawie możemy go uniknąć. Do tego narzędzie bardzo uniwersalne, ponieważ sprawdzi się przy usuwaniu liści z dużej ilości powierzchni różnego rodzaju, takich jak zwykłe chodniki, a także trawniki, narażone na spadające liście fragmenty ogrodów, a nawet tereny zalesione.

Dmuchawy do liści produkowane są przez szereg firm, które oferują zróżnicowane pod względem parametrów technicznych urządzenia. Jedną z podstawowych różnic jest sposób zasilania, który posiada istotny wpływ na działanie i funkcjonalność każdej dmuchawy do liści.

dmuchawa stiga

Jakie są sposoby zasilania dmuchaw ogrodowych

Podobnie jak w przypadku większych urządzeń ogrodowych, takich jak np. kosiarki do trawy, na rynku dostępne są urządzenia zasilane na różne sposoby: akumulatorowy, spalinowy, a także sieciowy. Warto przyjrzeć się każdemu z nich bardziej szczegółowo.

Dmuchawy do liści akumulatorowe stanowią najbardziej kompaktowe rozwiązanie – idealne w miejscach, gdzie podłączenie do sieci może być utrudnione. Świetnie sprawdzą się na dużych posiadłościach i długich drogach, z których trzeba sprzątnąć większe ilości liści. Przy ich zakupie trzeba zwrócić uwagę na rozmiary, które są nieco większe niż przy urządzeniach o innych rodzajach zasilania (przede wszystkim ze względu na wbudowany akumulator). Trzy godziny to optymalny czas pracy dmuchawy na pojedynczym ładowaniu. Taka żywotność baterii pozwoli na uprzątnięcie dużych połaci terenu z uschłych liści.

dmuchawa dewalt

Spalinowa dmuchawa do liści charakteryzuje się zdecydowanie największą mocą ze wszystkich omawianych rodzajów urządzeń. Sprawdzi się przy gęsto zalesionych terenach, które jesienią są usłane wieloma warstwami zżółkłych liści. Przy zakupie trzeba koniecznie wziąć pod uwagę głośność dmuchania, która w tym przypadku jest największa ze wszystkich wymienionych rodzajów.

dmuchawa spalinowa

Dmuchawa do liści podłączana do sieci to najbardziej klasyczny typ, który posiada pewne ograniczenia — przede wszystkim w postaci ograniczonej długości kabla. Mimo tego posiada istotne zalety w postaci relatywnie niewielkiego poziomu generowanego hałasu podczas pracy, a także możliwości nieprzerwanego, nawet wielogodzinnego działania.

dmuchawa wolf garden

Hybrydowe dmuchawy ogrodowe — funkcjonalność i wygoda

Istnieje inna kategoria sprzętu wykorzystywanego w ogrodzie, która posiada identyczną funkcję co tradycyjna dmuchawa — jest nią odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchania. Choć zdecydowanie nie jest to urządzenie z budżetowej półki, jego zastosowanie jest bardziej szerokie niż w przypadku zwyczajnej dmuchawy do liści. Pozwala ono zarówno na ich zasysanie do specjalnego worka, jak i zdmuchiwanie ich w pożądanym kierunku.

dmuchawa karcher

Jaką dmuchawę do liści wybrać?

W zależności od rozmiarów twojej posiadłości wybór sposobu zasilania powinien być dokonywany w oparciu o indywidualne uwarunkowania. Warto jednak wiedzieć, jakie firmy produkują najczęściej wybierane dmuchawy. Są to m.in. TTI, Dewalt, Black&Decker oraz Wolf-Garten. Pamiętaj, że w przypadku niewielkich powierzchni nie potrzebujesz najsilniejszego sprzętu – w domowym ogródku z pewnością wystarczy nieco mniejsza, ekonomiczna dmuchawa do liści.

dmuchawa do liści black and decker

Ograniczenia w stosowaniu dmuchaw ogrodowych — stan aktualny

Użytkowanie dmuchaw ogrodowych stało się przedmiotem zainteresowania ekologów oraz osób polityków. Jego efektem jest zakaz stosowania dmuchaw w celach sprzątania liści, wykoszonej trawy lub ogólnego zamiatania powierzchni. Dotyczy on następujących miast:

  • Łodzi,
  • Wrocławia,
  • Warszawy,
  • Opola,
  • Poznania,
  • Karkowa.

Zakaz ten nie jest jednak bezwarunkowy. Przykładowo, na terenie województwa małopolskiego, korzystanie z tego rodzaju urządzeń jest dozwolone tylko w przypadku 1 stopnia zanieczyszczenia powietrza (lub jego braku) na działkach posiadanych na zasadzie prywatnego oraz spółdzielczego prawa własności.

Zakaz ten obowiązuje również na terenie całego województwa mazowieckiego. Jego intencją jest zmniejszenie wzniecania pyłu, które wyrzucane są do powietrza przez niektóre urządzenia ogrodowe. Omawiany zakaz zaczął funkcjonować od początku roku 2021. Podobny funkcjonuje w wymienionych powyżej miastach, a jego odpowiedniki mogą być przygotowywane także w innych miastach i województwach kraju — warto zatem przed zakupem sprawdzić dokładnie legislację dotyczącą ochrony środowiska w mieście zamieszkania.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com