Z lutowej rozmowy z behawiorystką (link do artykułu) dowiedzieliśmy się, że kot, który nie wychodzi z mieszkania, wcale nie musi postrzegać swojej sytuacji życiowej jako fatalnej. Wiemy natomiast, że zabezpieczenie okien i balkonu to podstawa dla kociego bezpieczeństwa.

Koty to ciekawskie stworzenia, które mają silny instynkt łowcy. Przelatujący gołąb czy motyl kuszą, by je chwycić łapkami. Jeśli kot nie napotka bariery, grozi mu upadek z wysokości. W opinii publicznej funkcjonują przekonania, które szkodzą zdrowiu i zagrażają życiu kotów. Przyjrzyjmy się im.

 

Kot zawsze spada na cztery łapy

Dzięki budowie ucha wewnętrznego kot jest w stanie określić położenie względem podłoża i przekręcić ciało tak, by spaść na cztery łapy. Jednak wysokość z której spada nie zawsze daje wystarczającą ilość czasu na pełen obrót. Odległość do podłoża może być też tak duża, że mimo upadku na cztery łapy, dojdzie do złamań kości i obrażeń wewnętrznych w wyniku siły upadku.

 

Kot, który raz spadł, będzie się pilnował

Zwierzęta nie myślą w sposób abstrakcyjny i w momencie przypływu emocji związanych z instynktem łowieckim nie przewidują konsekwencji swoich działań. Wręcz przeciwnie – kot, który już raz ruszył w pogoń za ptakiem, prawdopodobnie zrobi to ponownie, dlatego powinniśmy przewidzieć jego działania i zapewnić ochronę dla jego życia i zdrowia.

Upadek nawet z niewielkiej wysokości może zakończyć się połamaniem kończyn, kręgosłupa czy też prowadzić do poważnych obrażeń wewnętrznych. Jeśli przydarzy się, że kot spadnie z wysokości, powinniśmy zabrać go do lecznicy weterynaryjnej, by wykluczyć ewentualne powikłania pourazowe.

 

Zagrożenia dla kota

  • Ugrzęźnięcie w rozszczelnionym oknie

Kot, który widzi uchylone okno ma ochotę wślizgnąć głowę i sprawdzić wszystko po swojemu. Niestety w takiej sytuacji może dojść do zakleszczenia - najczęściej zaklinowaniu się ulega odcinek szyjny, ale zdarza się, że kot ugrzęźnie połową ciała będąc w mieszkaniu, drugą połową na zewnątrz. Nerwowe próby wydostania się za wszelką cenę mogą pogorszyć jego sytuację i sprawić, że zostanie odcięty dopływ krwi do poszczególnych partii ciała. Zakleszczenie w uchylonym oknie prowadzić może m. in. do uduszenia, paraliżu, odcięcia dopływu krwi i w dalszej kolejności do śmierci.

 

  • Upadek z wysokości

Kot spadający np. z 4. piętra ma czas niezbędny do tego, by obrócić się i spaść na cztery łapy. Niestety przy dużej sile spadania nawet obrócenie się na cztery łapy nie pomoże - kiedy wyląduje, ugną się pod nim łapy, co spowoduje obrażenia ciała. Upadek grozi uszkodzeniami czaszki, miednicy, kończyn.

 

  • Uderzenie w przeszkodę podczas spadania

Próba obrócenia się w powietrzu, by spaść na cztery łapy, może zostać obrócona w niwecz, jeżeli spadający kot napotka po drodze barierki balkonów, anteny, sznurki, czy inne przedmioty wystające poza fasadę budynku. Podczas spadania może doznać dodatkowych obrażeń, które uniemożliwią obrót, a także przyczynić się mogą do kalectwa lub śmierci.

 

  • Rodzaj podłoża na które spada

Tutaj wszystko zależy od przypadku. Spadając na krzewy z jednej strony może zyskać amortyzację, z drugiej strony zagrożenie stanowią wystające gałęzie. Najgorszym rodzajem podłoża na jaki może spaść to asfalt lub beton.

Jak zabezpieczyć okna i balkon dla kota?

Niezależnie od tego na jaki rodzaj osiatkowania się zdecydujesz, pamiętaj o najważniejszym - oczka siatki muszą być mniejsze od kociej głowy. Jeśli kot przełoży głowę, będzie w stanie przedostać się całym swym jestestwem. Zwróć uwagę czy kot nie prześlizgnie się na zewnątrz przez dół balkonu - tam gdzie jest przerwa między podłożem, a początkiem barierki. To miejsce również będzie wymagało zabezpieczenia, jeśli mieszkasz z młodymi lub drobnymi kociakami. Wybierzmy wzmacnianą siatkę, jeśli nasz kot należy do większych, silnych i odważnych, a zwłaszcza jeśli ma tendencję do gryzienia rzeczy, które mu nie leżą.

 

Zabezpieczenie okien

 

Siatka zabezpieczająca

W sprzedaży są siatki w różnych kolorach i o oczkach różnej wielkości, wykonane z plastiku, czy wzmacniane drutem. Ta z gęstymi oczkami zwana też moskitierą ochrania kota przed skutkami upadku, ale również broni dostępu do mieszkania przed owadami.

 

Kratka ochronna

Pełni funkcję zabezpieczającą szpary w uchylonym od góry oknie. Montujemy je z od góry i z boku, żeby zapobiec zaklinowaniu się kota w otwartym od góry oknie.

 

Zabezpieczenie balkonu

Siatka ochronna

Wybór siatek dedykowanych kocim balkonom jest ogromny, problemem może być jedynie montaż. Sposób montażu będzie różnił się w zależności od typu balkonu (zabudowany, czy z balustradą), rodzaju budynku (np. blok po renowacji wymaga zastosowania kołków do styropianu) i wysokości piętra (balkon na ostatnim piętrze zabezpieczymy na własnych listewkach, bez podpinania się pod balkon sąsiada). Jeśli montaż będzie sprawiał problem, warto poszukać w okolicy wyspecjalizowanych fachowców – firm, które zajmują się montażem siatek dla kotów, jest coraz więcej.

 

Osiatkowany balkon nie wygląda najgustowniej z perspektywy przechodnia, jednak dla wtajemniczonych jest znakiem: tu mieszka zadbany kot. Po założeniu siatek zabezpieczających warto robić regularne przeglądy i sprawdzać, czy żadne oczko nie zostało powiększone, czy siatka jest dobrze naciągnięta i przytwierdzona.