Jak działają parownice do czyszczenia?

Parownice do sprzątania to urządzenia, które przeznaczone są do czyszczenia różnych rodzajów powierzchni przy pomocy pary wodnej. Ich sposób działania jest niezwykle prosty. Najpierw woda, znajdująca się w zbiorniku parownicy jest podgrzewana do bardzo wysokiej temperatury. W zależności od modelu, cały proces może trwać od 15 sekund do 4 minut. Następnie woda, zamieniona w parę, wyrzucana jest pod ciśnieniem przed dyszę w kierunku czyszczonej powierzchni. Moc, z jaką wyprowadzana jest para, może być regulowana, a jej prędkość potrafi sięgać ponad 15 km/h.

Za sprawą gorącej pary większość zabrudzeń łatwo odkleja się od czyszczonej powierzchni. Parownice do czyszczenia świetnie radzą sobie w zaschniętym, starym brudem, jak również z tłustymi plamami. Ponadto mają funkcję dezynfekującą, czyli z ich pomocą można się pozbyć bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy. Są bardzo łatwe w użyciu, nie wymagają dodawania detergentów, dlatego są przyjazne środowisku oraz dobre dla alergików.

Aby wybrać jak najodpowiedniejszy sprzęt, należy przed zakupem zwrócić uwagę na kilka parametrów. Istotna jest temperatura podgrzania wody, ciśnienie, z jakim wyrzucana jest para, pojemność zbiornika, czas nagrzewania oraz długość przewodu zasilającego. Bardzo ważna jest też moc urządzenia. Optymalna to około 1200 W.

Parownica Karcher 1 easy fix

Czyszczenie parą – co można, a czego unikać

Oczyszczacze parowe mają opinie uniwersalnych sprzętów domowych. Producenci zachwalają swoje modele pod kątem różnorodności powierzchni, na których można zastosować tę metodę. Szerokie spektrum działania możliwe jest dzięki specjalnym, wymiennym końcówkom przeznaczonym do mycia odpowiednich rodzajów płaszczyzn. Niektóre wersje urządzeń posiadają zestawy nakładek sprzedawane w komplecie, a do innych dodatkowe wyposażenie musi być zakupione osobno. Wybierając parownicę, warto zastanowić się najpierw jaki rodzaj powierzchni będzie najczęściej czyszczony. Wówczas łatwiej dostosować właściwy model oraz jego akcesoria, które rzeczywiście wykorzystamy.

Przy pomocy parownicy do sprzątania można wyczyścić:

  • posadzki z kamienia i lastrico, podłogi drewniane, marmurowe, również wykończone laminowanymi panelami;
  • okna;
  • kuchnie (elementy ze stali nierdzewnej i ceramiczne, okapy, piekarniki, płyty indukcyjne);
  • łazienki i toalety (baterie łazienkowe, ceramika, fugi).

Czyścik parowy Ravanson

Są jednak takie materiały i produkty, które nie nadają się do czyszczenia parowego. Dlatego też każdy producent podaje dokładną specyfikację urządzenia, z którą konieczne należy się zapoznać. Pomoże to zapobiec nieumyślnemu zniszczeniu powierzchni, która nie nadaje się do czyszczenia opisanym sposobem. Szczególnie ostrożnie należy postępować z:

  • Ubraniami – urządzenie parowe może odświeżyć odzież, ale nie zastąpi prania;
  • Materacami, dywanami, tapicerkami, poduszkami – w tym przypadku również mowa o odświeżeniu oraz dezynfekcji, czyli zlikwidowaniu bakterii i roztoczy. Gorącej pary nie powinno stosować się, np. na obiciach z weluru;
  • Szybami – myjki parowe sprawdzą się przy myciu szyb okiennych, ale już nie kabin prysznicowych. Ponadto nie zaleca się mycia parą ram okiennych, bo mogłoby to doprowadzić do ich odkształcenia. Również mycie okien gorącą parą nie powinno odbywać się zimą, gdyż różnicą temperatur może doprowadzić do pęknięcia szyby;
  • Podłogami woskowanymi i olejowanymi – w ich przypadku należy uważać na delikatną warstwę ochronną, która mogłaby zostać zniszczona przez parę.

Jakie są rodzaje urządzeń parowych do czyszczenia?

To, jaki rodzaj powierzchni można wyczyścić parą, zależy w dużym stopniu od rodzaju urządzenia parowego. Na rynku znajduje się kilka ich typów, które zbiorczo nazywane są parownicami. Różnią się wielkością i zastosowaniem.

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto zadać sobie  kolejne dwa pytania. Jak duża jest przestrzeń przeznaczona do mycia parowego? A także, czy planujesz regularnie korzystać z czyszczenia parą? Znając na nie odpowiedzi, można obliczyć:

  • Przybliżony czas pracy urządzenia;
  • Długość kabla zasilania;
  • Ilość pojemników na wodę; czy wystarczy jeden, czy należy dokupić drugi, zamienny, do sprawnego mycia większych powierzchni.

Ułatwi to dokonanie właściwego wyboru pomiędzy urządzeniami ręcznymi i lekkimi (parownice, czyściki parowe, szczotki parowe), a cięższymi i o dużych gabarytach (mopy i odkurzacze parowe).

Parownica

Jest to urządzenie o wyjątkowo wszechstronnym zastosowaniu. Swoim kształtem przypomina mały odkurzacz na kółkach, ale jednocześnie jest na tyle lekkie, że można je utrzymać w ręku. Najczęściej waga parownic do sprzątania mieści się pomiędzy 3 – 6 kg.  Pojemność zbiornika na wodę oscyluje w granicach 0,5-2 l, a średni czas pracy bez konieczności dolewania wody to ok. 30-40 minut.

Uniwersalność tego sprzętu wynika z możliwości zastosowania sporej liczby końcówek czyszczących. Niektóre modele są wyposażone nawet w kilkanaście dysz, przeznaczonych do różnych rodzajów powierzchni. Można nimi wyczyścić praktycznie każdą wodoodporną płaszczyznę, zaczynając od podłóg, idąc przez wyposażenie kuchni, łazienki i toalety. Ponadto właściwe nakładki pozwolą wyprasować ubrania, umyć okna i żaluzje, wyczyścić tapicerkę w samochodzie, usunąć tapetę ze ściany, a nawet przemyć rośliny z kurzu.

Najważniejsze jest to, by wybrać wystarczającą moc parownicy. Im jest ona wyższa, tym urządzenie będzie skuteczniej usuwało zanieczyszczenia. Dobrze jest szukać modeli, które generują moc 1500-2200 W. Wyższe, regulowane ciśnienie pary również wpływa na efektywność czyszczenia. Aby korzystanie z parownicy było wygodne, przyda się długi przewód sieciowy, nawet 6-metrowy.

Parownica Karcher SC2

Czyścik parowy

Ten typ urządzenia nazywany jest także oczyszczaczem parowym. Przydaje się do precyzyjnego mycia fug oraz płytek ceramicznych. Dobrze dociera do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu wszelkie zakamarki w łazience, toalecie i kuchni są czyste i zdezynfekowane. Szybko wyczyści piekarnik, płytę indukcyjną oraz kabinę prysznicową. Jest to dość niewielki sprzęt, który posiada mniejszą moc niż parownica. Aby spełniało swoją funkcję, polecana jest moc 1000 W.

Czyścik parowy jest lekki (ok. 1.5-3 kg), więc można go bez większego wysiłku trzymać w dłoni. Ponieważ posiada stosunkowo mały pojemnik na wodę (0,2-0,5 l), więc wystarcza na maksymalnie 20 minut pracy.

Inną wersją czyścika jest myjka do okien, dedykowana do mycia szyb okiennych, luster, szyb samochodowych oraz szklanych drzwi i przeszklonych powierzchni meblowych.

Czyścik parowy Clatronic

Szczotka parowa

Jest to kolejne małe urządzenie parowe, ale tym razem przeznaczone do prasowania ubrań, obrusów oraz firanek. Z jego pomocą można skutecznie odświeżyć delikatne tkaniny oraz pozbyć się z nich zapachu.

Mop parowy

Standardowe mopy są jednym z podstawowych elementów wyposażenia domu, nie są jednak pozbawione wad. Potrafią pozostawić smugi i zacieki, oraz tuż po umyciu wyłączają na jakiś czas daną przestrzeń z użytku.

Inaczej sprawa ma się w przypadku mopów parowych. Te urządzenia przypominają odkurzacze pionowe. Charakteryzują się lekką i poręczną konstrukcją o wadze 2-4 kg. Wyczyszczona powierzchnia mopem o mocy 1500 W i ciśnieniu pary 2-3 barów jest od razu sucha, a bakterie usunięte w 99%. Szukając odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę na obrotowy przegub, który pomoże w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Zazwyczaj mopy parowe posiadają wbudowane zbiorniki na wodę o pojemności 0,35-0,7 l, co daje do 30 minut pracy.

Vileda mop parowy

Odkurzacze parowe

Największym typem urządzeń do czyszczenia parą są odkurzacze parowe. To znacznie cięższe sprzęty o wadze sięgającej nawet 10 kg i cienieniu pary około 200 barów. Poza funkcją tradycyjnego odkurzania, oczywiście z użyciem pary, można nimi także umyć okna i skutecznie zebrać rozlane płyny. Istnieją także modele, które posiadają funkcję prania dywanów.

Odkurzacz parowy Karcher

Plusy i minusy parownic do sprzątania

Jak każde urządzenie AGD, parownice do czyszczenia posiadają swoje zalety i wady. Do plusów zdecydowanie należy uniwersalność, gdyż parownice sprawdzają się na wielu odmianach powierzchni, w domu, ale także w samochodzie. Kolejną zaletą jest brak konieczności stosowania detergentów. Jest to z jednej strony przyjazne dla środowiska, a z drugiej bezpieczne dla alergików oraz małych dzieci. Ekologiczne i ekonomiczne zalety są podkreślane także poprzez małe zużycie wody. Parownicom wystarczy jeden litr wody, aby wytworzyć 2000 litrów pary wodnej. Szybkie i sprawne mycie parowe daje efekt powierzchni pozbawionych plam i zacieków, które są od razu suche. Ponadto gorąca para skutecznie dezynfekuje.

Jeśli chodzi o wady, to nie wszystkie modele parownic do sprzątania posiadają funkcję wciągania brudu. Zazwyczaj służą tylko do przemywania i odkażania powierzchni. Dlatego raczej nie zastąpią klasycznego odkurzacza, który jest konieczny do zebrania pyłków i kurzu. Minusem są też gabaryty urządzeń parowych. Jest to kolejny sprzęt, dla którego trzeba znaleźć miejsce do przechowywania.

Poza tymi drobnymi zastrzeżeniami sprzęt do czyszczenia parą jest bardzo ciekawą alternatywną dla standardowych urządzeń myjących. Na pewno jeśli zależy ci na oszczędności, bezpieczeństwie i ekologii ten sposób na zachowanie czystości może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Esperanza parownica

Więcej przydatnych artykułów znajdziesz w dziale Poradniki na Empik Pasje. 

zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com