W jaki sposób myją się koty?

Jak już wiesz, koty zachowały naturę drapieżników. Po każdym jedzeniu zaczynają staranny rytuał pielęgnacyjny. O ile za pomocą szorstkiego języka nie usuwają resztek krwi z łap i pyska, ponieważ podajemy im gotowe karmy lub BARF, to w przypadku np. lwów jest to kluczowe, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo (krew ofiary może zwabić inne drapieżniki) i nie dać się wyczuć następnym ofiarom. Niezależnie od gatunku, mechanizm kotowatych jest ten sam.
Pielęgnację zaczynają od pyszczka, a następnie przechodzą do głowy i uszu. Później zabierają się za klatkę piersiową, brzuch, nogi oraz grzbiet.

 

Miękka szczotka dla kotów ZOLUX ANAH

 

Jak często kąpać kota?

Kąpiel dla większości kotów jest stresująca, dlatego powinniśmy wykonywać ją w ostateczności. Oczywiście jest grono pupili, które lubią wodę, ale może to wynikać m.in. z przyzwyczajenia ich do niej, gdy były kociętami. Dlatego kąpiel powinna być ostatecznym rozwiązaniem.

Kiedy powinniśmy kąpać kota?

Pomimo tego, że nasi podopieczni poświęcają dużo czasu na higienę osobistą, mogą mieć miejsce sytuacje, w których nasza pomoc jest niezbędna. Uwaga: jeżeli twój kot przestał się myć, może to być objaw choroby — koniecznie skonsultuj to z weterynarzem.

Sytuacje, w których możemy umyć kota:

  • Odchody przyklejone do sierści kota w okolicach odbytu — problem ten dotyczy głównie długowłosych kotów. W takim przypadku możemy przyciąć sierść wokół odbytu lub za pomocą odpowiednich chusteczek przecierać pupę zwierzaka;
  • Sierść zabrudzona substancją, która może być niebezpieczna dla zdrowia — zdarza się, że zwierzęta wejdą w miejsca, w które nie powinny, pokrywając swoje ciało niebezpieczną dla zdrowia chemią domową. W tym przypadku konieczna jest kąpiel, aby w całości usunąć substancję.
  • Kołtuny — tutaj lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto regularnie wyczesywać kota i pielęgnować sierść na bieżąco niż poddawać go kąpieli.

W przypadku małych zabrudzeń, z którymi kot sobie nie radzi lub mogą być dla niego niebezpieczne, warto przetrzeć sierść szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie lub skorzystać ze specjalnych chusteczek. Nie należy stosować szamponów, płynów do mycia naczyń czy mydła przeznaczonych dla ludzi.  

Pchły, a kąpiel kota

Prawdą jest, że pchły nie lubią wody, ale nie jest ona dla nich śmiertelna. Nawet gdy postanowimy umyć kota, to najprawdopodobniej złapie on je ponownie, ponieważ wróci do środowiska, w którym żyją larwy. W przypadku pcheł konieczna jest wizyta u weterynarza, który przepisze odpowiedni preparat.

 

Szampon dla kotów długowłosych 2w1 FRANCODEX

 

Jak umyć kota zmniejszając stres?

Najłatwiej jest nauczyć kąpieli małe koty. Niestety im zwierzak starszy, tym prawdopodobnie bardziej stresująca będzie to sytuacja. Jeżeli opiekujesz się kocięciem, warto oswoić go z wodą, ponieważ może to być przydatne w przyszłości. Jak to zrobić?

  1. Oswój czworonoga z miską, w której będzie kąpany

W pierwszej kolejności warto oswoić kota z miską. Jeśli zwierzak zacznie utożsamiać ją z nieprzyjemną kąpielą, na jej widok od razu schowa się w najdalszym zakamarku mieszkania. Warto wyciągać ten przedmiot, wrzucać do niego smaczki i zabawki, aby pozytywnie kojarzył się kotu.  

  1. Przygotuj dwie miski z wodą

Do pierwszej miski nalej wodę w temperaturze mniej więcej 38-39 stopni, a następnie wlej kilka kropel szamponu dla kotów, jeśli zwierzak jest bardzo brudny. Natomiast do drugiej miski wlej wodę — będzie ona służyć do polewania sierści.

  1. Mycie kota

Delikatnie włóż kota do miski i pozwól mu na oswojenie się z wodą, w której powinien zamoczyć jedynie nogi. Bardzo ważne jest, aby głowa oraz uszy pozostały suche. Delikatnie i sprawnie umyj pozostałe części ciała. Następnie małym strumieniem wody polewaj kota czystą wodą z drugiej miski, aby spłukać brud i szampon.

  1. Suszenie kota po kąpieli

Owiń kota ręcznikiem, a gdy stanie się on mokry, użyj nowego. Nie korzystaj z suszarki, ponieważ jej hałas będzie kolejnym stresującym bodźcem. Gdy sierść będzie sucha, warto dać kotu smakołyki w nagrodę.

 

Over Zoo, Szampon dla kotów

 

Podsumowanie

Koty to bardzo czyste zwierzęta. Pomoc człowieka w tej kwestii powinna ograniczyć się tylko do wyjątkowych sytuacji. Pamiętaj, aby podczas mycia kota stosować wyłącznie preparaty przeznaczone do tej czynności. Jeżeli twój podopieczny nagle zaczął zaniedbywać higienę, koniecznie udaj się do weterynarza, ponieważ może być to objaw choroby.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w zakładce Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock