Dlaczego warto jeść orzechy?

Dlaczego warto jeść orzechy? Przede wszystkim dla zdrowia i oczywiście ich pysznego smaku! Orzechy w naturalnej formie (czyli bez dodatku soli, nieprażone, niesmażone etc.) to świetne źródło zdrowych tłuszczów oraz białka roślinnego. Zawierają też liczne witaminy, minerały i kwasy, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Co więcej, już niewielka dawka orzechów jest w stanie dostarczyć ci sporo energii do dalszego działania.

Orzechy to też świetny dodatek do codziennych posiłków. Dzięki dostępnym rodzajom i gotowym mieszankom wzbogacisz swoją owsiankę, ciasteczka, ciasta, a nawet domowej roboty czekoladę. To też dobry wybór jako dodatek do dań wytrawnych lub sosów na bazie masła orzechowego. Posiekane orzechy w formie posypki urozmaicą smak rozmaitych potraw, zaś w większych kawałkach doskonale pasują do różnego rodzaju sałatek, np. z rukoli, pieczonych buraków i sera pleśniowego.

 

Orzechy

 

Jakie są najpopularniejsze odmiany orzechów?

Przy chęci zadbania o zbilansowaną dietę i dostarczenia sobie odpowiedniej ilości konkretnych mikro- i makroskładników warto znać najpopularniejsze odmiany orzechów i ich wartości odżywcze oraz właściwości prozdrowotne. Każdy z nich bowiem nieco się od siebie różni i to nie tylko zawartością substancji odżywczych, ale także przede wszystkim smakiem.

Orzechy nerkowca – właściwości

Orzechy nerkowca słyną z delikatnego smaku i najniższej kaloryczności. Zawierają sporą dawkę żelaza, potasu, magnezu wraz z witaminą B6, selenu, cynku oraz witaminy E. W 100 g produktu znajdziesz aż 18 g białka! Spożywanie tego typu orzechów pomoże ci także poprawić reakcję organizmu na insulinę. Dzięki ich miękkości z łatwością zmiksujesz je na sos lub zrobisz z nich wegański twarożek. Zdecydowanie warto mieć je w swoich zapasach.

 

Orzechy nerkowca 80g

 

Orzechy włoskie – właściwości

Orzechy włoskie charakteryzuje intensywny, gorzkawy smak. Pomagają obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejszają ryzyko zawału serca – oczywiście kiedy spożywasz je regularnie i w odpowiednich ilościach. Wszystko to za sprawą zawartych w nich kwasów fenolowych i elagowych. Bogate są również w witaminy E, C i B, dzięki czemu wpływają też pozytywnie na wzrok oraz kondycję skóry. Dodając je do swojej diety, obniżysz także stężenie cholesterolu oraz zwalczysz stres i uczucie niepokoju. Jak widzisz, mają one zbawienny wpływ na organizm, dlatego postaraj się włączyć je do swojej diety, a sporo na tym zyskasz!

 

Targroch, Orzechy włoskie łuszczone, 100 g

 

Orzechy laskowe – właściwości

Orzechy laskowe to doskonałe źródło witaminy E. Już jedna zalecana porcja tych orzechów jest w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę właśnie witaminę. Orzechy te dostarczą ci również sporo magnezu, wapnia, potasu i cynku oraz zredukują poziom cholesterolu. Mają też ogromne walory smakowe; doskonale nadają się do zrobienia z nich także domowej nutelli czy bezglutenowej mąki do ciast lub wzbogacenia ich słodkawym smakiem porannej owsianki bądź muesli. Włącz je do swojej diety np. z produktem marki BIO RAJ.

 

ORZECHY LASKOWE BIO 200 g - BIO RAJ

 

Orzechy arachidowe – właściwości

Ten typ orzecha to nic innego jak popularne fistaszki czy inaczej zwane orzeszki ziemne, wyróżniające się delikatnym smakiem i lekko kremową konsystencją. Są cennym źródłem białka i podstawowym składnikiem masła orzechowego. Dostarczają też sporo wapnia, żelaza, cynku i selenu oraz zmniejszają ryzyko miażdżycy. Pamiętaj jednak, żeby jeść je w formie naturalnej (bez soli, tłustych skorupek czy prażenia) lub właśnie w postaci masła orzechowego (zrobionego w 100% z orzechów, bez dodatków).

 

NaturFruit, orzechy ziemne arachidowe premium, 500 g

 

Ile orzechów dziennie spożywać?

Ile orzechów dziennie warto jeść? Najczęściej mówi się o „garści”, lecz słowo to, ze względu na spore różnice w wielkości dłoni u różnych osób, nie jest zbyt dokładne. Zalecana porcja orzechów, ze względu na ich wysoką kaloryczność, to ok. 40 g dziennie.

Ile kcal mają orzechy?

Warto wiedzieć, ile kilokalorii mają orzechy, by prawidłowo skomponować swój jadłospis. Choć nie ma jednej wartości, która określałaby pod tym względem wszystkie gatunki , to ich kaloryczność wynosić może od 500 do prawie 700 kcal w 100 g produktu. Jak więc widzisz, jest to całkiem sporo.

Na wysoką kaloryczność orzechów wpływa głównie zawarta w nich duża ilość tłuszczów, które, choć są zdrowe, nie powinny być spożywane w nadmiarze. Dla przykładu, orzechy nerkowca mają 556 kcal w 100 g, z czego 44 g to tłuszcz. W przypadku orzechów laskowych, wartości te to nawet 640 kcal w 100 g i aż 60,7 g tłuszczu.

 

ORZECHY NERKOWCA BIO 100 g - BIOGOL

 

Jak przechowywać orzechy?

Orzechy są zdrowe, jednak by zachować ich pyszny smak i chrupkość, powinieneś wiedzieć, jak je przechowywać. Odpowiednie warunki ich magazynowania sprawią, że będziesz mógł zrobić spory zapas i cieszyć się świeżością i doskonałym smakiem produktu nawet do trzech miesięcy. Jak więc przechowywać orzechy? Przede wszystkim w ciemnym i chłodnym miejscu! Warto też zadbać o właściwy pojemnik (najlepiej szklany), który będziesz mógł szczelnie zamknąć.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej przedłużyć żywotność orzechów, włóż je do lodówki, a możliwe będzie spożycie ich nawet po roku (z zachowaniem wartości odżywczych i pysznego smaku). Warto jednak podobnie jak w sposobie opisanym wyżej szczelnie zamknąć je w odpowiednim pojemniku. Szeroki asortyment wysokiej jakości opakowań na żywność, które możesz wykorzystać również w tym celu znajdziesz w naszej ofercie!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / Diana Taliun