Mop obrotowy – czym różni się od klasycznego mopa sznurkowego?

Tradycyjny mop różni się od obrotowego końcówką myjącą, która wykonana jest z plecionych sznurków bądź pasków materiału. Jego nieco nowocześniejsza wersja to mop płaski o kształcie podłużnego, wąskiego prostokąta. Największą różnicą jest jednak to, że wymaga manualnego wyciskania wody.

Alternatywą dla tradycyjnego mopa jest obrotowy nazywany także rotacyjnym. W praktyce są to wiadra wyposażone w mechanizm obrotowy, np. jak w mopach marki Vileda. Końcówkę mopa umieszcza się w koszyku wiaderka, a następnie naciska pedał wprawiając go w ruch.

Istnieją też mechanizmy pozbawione pedała. W ich przypadku wystarczy nacisnąć końcówką mopa na koszyczek, by zaczął się obracać, jak np. w mopach marki Teesa.  

 

Mop obrotowy TSA0041 Easy Clean 2 - Teesa

 

Rodzaje mopów obrotowych

Poza różnymi typami mechanizmów rotacyjnych dostępne są także inne kształty końcówek mopów obrotowych, a tym samym i koszyczków.

  • Mop obrotowy okrągły

Podobny do modelu klasycznego, ze plecionymi sznurkami, przy czym w mopach obrotowych są one krótsze, lżejsze i rozkładają się płasko na podłodze, tworząc idealne koło. Wkłady wykonane są najczęściej z mikrofibry, która dobrze absorbuje wodę i jest odporna na ścieranie. (np. Vileda Turbo Refil Microfibre 2w1).

 

Wkład do mopa obrotowego VILEDA TURBO 2w1 - Vileda

 

  • Mop obrotowy płaski

Mop płaski jest z kolei obrotową wersją klasycznego prostokątnego mopa. Jego stopa, na którą zakłada się wkład, zgina się w pół do wyciskania. Dzięki temu materiał można umieścić w sitku rotacyjnym i odsączyć z nadmiaru wody. Przykładem płaskiego mopa obrotowego jest Vileda Ultramat Turbo.

 

Mop obrotowy Ultramat TURBO - Vileda

 

Czy warto wyposażyć się w obrotowy mop do sprzątania?

Przyglądając się cenom nietrudno dojść do wniosku, że profesjonalne mopy do sprzątania w wersji obrotowej są droższe od tradycyjnych z wkładem wyciskanym manualnie. Czy zatem warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Przyjrzyjmy się bliżej wadom i zaletom mopa obrotowego.

  • Największe wady i zalety mopów obrotowych

Zaletą obrotowego mopa do sprzątania jest fakt, że odprowadza nadmiar wilgoci z końcówki myjącej niezwykle szybko i wygodnie. Nie trzeba moczyć rąk i ręcznie odsączać końcówki. Co więcej, materiał zawsze zostaje odciśnięty w odpowiednim stopniu. Dzięki temu umyta podłoga szybciej schnie. Dodatkową zaletę mają modele okrągłe, których nie trzeba składać, by wypłukać materiał.

Wadą mopa obrotowego jest stosunkowo wysoka cena. Najtańszy sprzęt stanowi wydatek rzędu 100 zł, a najdroższy może kosztować nawet ponad 500 złotych.

 

Mop obrotowy - Jan Niezbędny

 

Jaki mop obrotowy wybrać?

Zastanawiając się, jaki mop obrotowy wybrać, w pierwszej kolejności warto porównać model okrągły i płaski. Ten drugi bardzo dobrze radzi sobie ze zbieraniem kurzu spod niskich mebli, dostaje się w wąskie szczeliny oraz narożniki, dzięki prostokątnemu kształtowi końcówki. Jego dodatkową zaletą jest czyszczenie sporej powierzchni jednocześnie, dlatego płaski mop obrotowy sprawdza się idealnie zwłaszcza w dużych pomieszczeniach.

 

Zestaw Clean Twist XL 52015

 

Z kolei mop okrągły oferuje bardzo szeroki zakres ruchów, dzieli się bowiem na dziesiątki ruszających się osobno sznurków lub paseczków. Tym samym bardzo dobrze wymiata brud z trudno dostępnych miejsc, a okrągła ściereczka z mikrofibry nie pozostawia smug.

 

Mop obrotowy TURBO Easy Wring and Clean - Vileda

 

Kolejną kwestią będzie wybór pomiędzy mopem obrotowym z pedałem a wersją bez niego.  Warto także sprawdzić średnicę lub długość i szerokość mopa. Im większe pomieszczenie, tym większa powinna być końcówka czyszcząca, by sprzątanie przebiegało możliwie jak najszybciej. Polecamy również sprawdzenie pojemności wiadra. Często dołączane są do zestawu także wymienne wkłady do zestawu.

Mop obrotowy to bardzo praktyczny gadżet, który może zdecydowanie ułatwić i przyspieszyć sprzątanie. By wybrać model idealny dla siebie, koniecznie porównaj ze sobą kilka produktów.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock