Kiedy wybrać się z dzieckiem na basen?

Za najodpowiedniejszy moment pierwszej wizyty na basenie uznaje się okres pomiędzy czwartym, a szóstym miesiącem życia malca. Istotne jest, aby dziecko potrafiło już utrzymywać sztywno swoją główkę. Niemowlę nie powinno odczuwać lęku, ponieważ wody płodowe były jego naturalnym środowiskiem, kiedy przebywało jeszcze w brzuchu swojej mamy. Woda kojarzy się mu zatem z bezpieczeństwem. Dziecko do ukończenia 6. miesiąca posiada również odruch zamykania ust po zanurzeniu. Kiedy znajdzie się pod wodą, wtedy instynktownie wstrzymuje oddech.

 

O czym pamiętać przed pierwszą wizytą na basenie?

O ile maluszek nie boi się wody, spory niepokój może wzbudzać nowa sytuacja, jaką jest pobyt na basenie. Stresująco wpływa na niego obecność innych ludzi, a także intensywne bodźce dźwiękowe oraz świetlne. Dlatego przed wejściem do basenu warto niemowlę mocno przytulić, uśmiechać się i zwracać do niego spokojnym głosem. Dziecko na tym etapie życia szybko się męczy, dlatego czas pobytu w wodzie nie powinien być dłuższy niż godzina. Najlepiej przedłużać go stopniowo, zaczynając np. od dziesięciu minut. Warto również delikatnie polewać maluszka, aby stopniowo przyzwyczajać go do chłodnej wody. Ostatni posiłek należy podać dziecku co najmniej godzinę przed wejściem do basenu.

Co zabrać ze sobą dla maleństwa?

Maluszek powinien mieć obowiązkowo założone specjalne pieluchy do pływania. Są one uszyte z lekkiego i nieprzemakalnego materiału. Ich rolą jest zapobieganie przedostawaniu się chlorowanej wody do środka, a także wydostawaniu się zawartości do basenu. Aby było to możliwe, pieluchy muszą posiadać uszczelnienia w nogach oraz pasie. Istotne jest również to, aby nie ograniczały one ruchów dziecka.

Pampers, Splashers, Pieluszki jednorazowe do pływania, rozmiar 4-5, 9-15 kg, 11 szt.

Należy następnie upewnić się, czy basen jest wyposażony w szatnie z przewijakami. W przeciwnym razie warto się w niego samodzielnie zaopatrzyć. Wybierając się na basen z niemowlęciem, nie można również zapomnieć o otulaczu oraz ubrankach na zmianę, ponieważ mogą się one zmoczyć podczas przebierania. Przyda się również ręcznik kąpielowy do wycierania maleństwa po wyjściu z wody. Ważne, aby był on uszyty z szybkoschnącego materiału, np. włókien bambusowych. Dobrze będzie zabrać także ze sobą szlafroczek z kapturkiem, którym można otulić dziecko od razu po wyjściu z wody.

Sleepee, Chusta/Otulacz/Kocyk bambusowy, Flower, 3w1

Chlor obecny w wodzie przesusza skórę malca, dlatego warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. W tym celu najlepiej sprawdza się balsam nawilżający do skóry oraz oliwka. Skórę dziecka należy także dokładnie oczyścić za pomocą żelu do kąpieli, a oczy przemyć solą fizjologiczną.

Hagi Baby, zestaw kosmetyków, 5 szt.

Aby pobyt na basenie był dla maluszka niezapomnianą zabawą, nie może poza tym zabraknąć dla niego w wodzie gumowych zabawek do kąpieli. Mogą to być na przykład statki, piłeczki, autka, kaczuszki czy inne zwierzątka.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze basenu?

Od wyboru basenu dla niemowlaka będzie w dużym stopniu zależało jego bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na temperaturę wody – najlepiej, jeżeli będzie się ona mieściła w przedziale 30-34 stopni Celsjusza. Równie ważna jest temperatura powietrza w pomieszczeniu – optymalna to około 30 stopni. Nie trzeba się obawiać zawartości chloru w wodzie, ponieważ jego ilość jest regulowana przepisami sanepidu. Związek ten nie stanowi więc zagrożenia dla zdrowia niemowlęcia, pod warunkiem, że nie jest uczulony na chlor. Pełni natomiast ważną rolę, która polega na ochronie przed drobnoustrojami.

Dobrym rozwiązaniem jest wybranie się z małym dzieckiem na basen, w którego ofercie znajdują się zajęcia z instruktorami dla niemowląt. Ich zadanie polega zwłaszcza na przekazaniu rodzicom zasad prawidłowego trzymania maluszka w wodzie, tak aby nie stała mu się żadna krzywda. Głębokość basenu nie może być zbyt duża, zwłaszcza jeśli rodzic niemowlęcia nie potrafi pływać. Najlepiej, aby woda sięgała mu maksymalnie do piersi. Warto ponadto upewnić się, czy w basenie znajdują się łagodne zejścia do wody, zapobiegające ryzyku poślizgnięcia się z dzieckiem na rękach.

Można również zaopatrzyć się w dmuchany basen i tym samym zapewnić niemowlęciu równie wspaniałą zabawę. Dla najmłodszych dzieci wskazany jest wybór basenu z daszkiem, na przykład w postaci grzybka. Dzięki temu zapewniamy maluszkowi ochronę przed promieniami słonecznymi. Kąpiel w dmuchanym baseniku jest bezpieczna dla dziecka, pod warunkiem że nie spuszczamy go z oczu i regularnie wymieniamy wodę.

 

Jakie korzyści zapewnia niemowlęciu pływanie w basenie?

Pobyt z dzieckiem na basenie jest nie tylko świetnym sposobem na zabawę, lecz także sprzyja wspieraniu jego całościowego rozwoju. Można w ten sposób oswajać maluszka z wodą, dzięki czemu szybciej nauczy się pływać. Zabawa w wodzie pomaga kształtować sprawność motoryczną dziecka. Wzmacnia mięśnie, kości i stawy, poprawia koordynację, płynność ruchów i pozwala ćwiczyć zmysł równowagi. Dzieci przebywając od pierwszych miesięcy życia na basenie łatwiej uczą się unoszenia nóżek, obracania na boki, leżenia na plecach, wyciągania rączek, siadania, raczkowania, a nawet chodzenia. Kontakt z wodą buduje również odporność dziecka na infekcje, a także wpływa pozytywnie na układ oddechowy oraz krążenia. Maluch po powrocie z basenu szybciej zasypia i wzrasta jego apetyt. Dzięki stopniowej nauce pływania, dziecko nabiera pewności siebie i odwagi oraz staje się bardziej zrelaksowane. Wspólny pobyt na basenie rodzica ze swoją pociechą sprzyja ponadto budowaniu między nimi bliskiej więzi emocjonalnej.

 

Wady i zagrożenia

Niestety nie wszystkie dzieci w wieku niemowlęcym mogą bezpiecznie przebywać w wodzie na basenie. Warto udać się razem z maluszkiem do pediatry, który wyda opinię na ten temat. Do najważniejszych przeciwwskazań można zaliczyć biegunkę, różnego rodzaju infekcje, uczulenie na chlor, a także choroby serca i nerek. Nie jest również wskazane, aby wybierać się z maleństwem na basen do kilku dni po szczepieniu. Istnieje również pewne zagrożenie, że na skutek kąpieli rozwinie się u dziecka infekcja bakteryjna czy grzybicza. Jeżeli jednak basen spełnia wymogi sanepidu, wtedy takie ryzyko nie jest duże. Dla bezpieczeństwa swojej pociechy warto wybierać płytkie baseny z łagodnymi zejściami, a także rozważyć skorzystanie z lekcji u instruktora dla niemowląt.

Więcej artykułów na podobne tematy znajdziesz w naszych poradnikach w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.