Dlaczego czujnik tlenku węgla piszczy?

Czujniki czadu ostrzegają domowników przed zagrożeniem, które wynika ze zbyt wysokiego stężenia tlenku węgla w powietrzu. Wydają z siebie charakterystyczny, pulsacyjny sygnał dźwiękowy. To alarm, który bardzo łatwo rozpoznać, jest bowiem stosunkowo głośny – zależnie od modelu, może osiągać nawet 90 dB.

gdzie zamontować czujnik czadu

 

Jeżeli czujnik czadu piszczy właśnie w taki sposób, to sygnalizuje niebezpieczeństwo. Należy pamiętać, że każdy alarm trzeba traktować równie poważnie, nawet gdy domownikom wydaje się, że nie ma żadnej możliwości wycieku tlenku węgla. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że ten ulatnia się nie tylko podczas użytkowania urządzeń gazowych (np. przez niedokręcenie kurka kuchenki), ale też ich nagłej awarii. Przyczyn takiego stanu może być wiele, dlatego trzeba zachować czujność w takiej sytuacji.

Warto też pamiętać, że poszczególne modele czujników mogą generować sygnał dźwiękowy również wtedy, gdy kończy się żywotność ich baterii. Dlatego nim zaczniesz denerwować się potencjalnym wyciekiem, koniecznie spójrz na wyświetlacz swojego urządzenia. Jeśli alarm dotyczy wyłącznie akumulatora, to czujnik wyświetli związaną z nim informację (np. migającą ikonkę baterii).

 

czujnik czadu i gazu

 

Przyczyna, dla której czujnik gazu piszczy, może leżeć też w jego funkcjonalności. Jeżeli posiadasz sprzęt „kilka w jednym”, czyli np. wykrywający nie tylko tlenek węgla, ale również dym, to właśnie ta przyczyna mogła uruchomić alarm. Niektóre modele reagują nawet na dym tytoniowy – czasem wystarczy, że sąsiad zapali papierosa w oknie i dym dotrze do mieszkania, przez co sensor reaguje.

Miej też na uwadze, że czujnik może piszczeć z powodu awarii. Jeśli ulegnie zużyciu, uszkodzeniu, przepięciu elektrycznemu lub innemu zdarzeniu losowemu, to istnieje ryzyko, że zacznie generować sygnał dźwiękowy w całkowicie losowych momentach. Dlatego regularne sprawdzanie działania urządzenia jest niezwykle istotne – należy serwisować sensor gazu i dymu przynajmniej raz w roku.

 

czujnik czadu piszczy co zrobic

 

Co zrobić, kiedy czujnik czadu piszczy?

Jak zatem widzisz, przyczyny uruchomienia alarmu przez czujnik czadu i dymu mogą być naprawdę różne. Jednak żadnego z sygnałów dźwiękowych nie należy bagatelizować, a piszczenie czujnika trzeba traktować bardzo poważnie. Zagrożenie często przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie.

Jeśli jednak masz absolutną pewność, że nie doszło do żadnego wycieku bądź pożaru i podejrzewasz awarię czujnika, skontaktuj się z serwisem. Taka sytuacja może mieć miejsce szczególnie w starszych modelach, które mają już kilka lat lub w związku z przepięciem elektrycznym spowodowanym np. burzą (jeśli czujnik jest zasilany sieciowo). Pamiętaj także o wspomnianym rozładowaniu baterii – jedna wystarczy średnio na 2 lata.

 

czujnik czadu gazu do domu do mieszkania

 

Co zrobić, jeżeli czujnik nie tylko piszczy, ale też wskazuje na wyświetlaczu za wysoki poziom tlenku węgla w powietrzu?

Jak postępować, gdy czujnik tlenku węgla wykryje zagrożenie?

Jeżeli czujnik gazu i czadu wykrył istniejące zagrożenie, to bardzo ważne będzie zachowanie zimnej krwi. Pamiętaj, że każda sekunda czasu „stracona” na nerwy może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa twojego i twoich bliskich. Jak zatem się zachować?

  1. Zakryj usta i nos jakimkolwiek materiałem – by ograniczyć poziom wchłanianego gazu.
  2. Otwórz szeroko okna oraz drzwi – najlepiej w całym mieszkaniu, nie tylko w pomieszczeniu, w którym czujnik wykrył zagrożenie. Pamiętaj, że gaz roznosi się w powietrzu i mógł przedostać się już do wszystkich pokoi.
  3. Poinformuj o niebezpieczeństwie – nie tylko wszystkich domowników, ale również swoich sąsiadów. Pamiętaj, że po otwarciu drzwi od mieszkania gaz zacznie ulatniać się również na zewnątrz, co w przypadku mieszkania w bloku będzie stanowiło zagrożenie dla innych mieszkańców. Co więcej, w każdym przypadku istnieje również ryzyko wybuchu.
  4. Ewakuacja – wyprowadź z budynku wszystkich domowników, pamiętaj także o zwierzętach domowych, jeśli takowe posiadasz.
  5. Kontakt ze służbami zadzwoń pod 112. Dyspozytor wezwie zarówno pogotowie, jak i straż pożarną, wystarczy zatem jedno zgłoszenie. Nie musisz dzwonić osobno pod 999 (pogotowie) i 998 (straż pożarna).

 

czujnik czadu kiedy piszczy

 


A jeżeli dopiero przymierzasz się do zakupu czujnika czadu, to koniecznie przeczytaj również nasz poradnik zakupowy „Czujnik czadu – co warto wiedzieć przed zakupem?”.


Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock