Jaki czujnik czadu kupić? Dostępne rodzaje czujników gazowych

W pierwszej kolejności, warto wziąć pod uwagę rodzaj substancji, o których stężeniu poinformuje cię zamontowany wykrywacz. Podstawową wersją tego urządzenia jest czujnik czadu, czyli sensor monitorujący powietrze pod kątem obecności tlenku węgla (CO). Przykładowy sprzęt tego typu to Kidde 10LLDCC; zaawansowane modele, takie jak wskazany za przykład, poza natychmiastowym uruchomieniem alarmu dźwiękowego oraz zapaleniem diody ostrzegawczej mogą wskazywać także poziom jego stężenia na wyświetlaczu.

 

Kidde Czujnik Czadu 10Lldco Wyświetlacz

 

Kolejnym rodzajem detektora jest czujnik CO oraz dymu 2 w 1 (np. Kidde 10SCO). W tym przypadku wykrywacz reaguje nie tylko na nadmierny poziom stężenia bezwonnego tlenku węgla w powietrzu, ale także pojawienie się dymu (co istotne dla palaczy: dobre modele optyczne ignorują obecność dymu papierosowego!).

 

Dualny czujnik tlenku węgla i dymu KIDDE 10SCO

 

W naszej ofercie znajdziesz także czujnik gazowy 2 w 1, który monitoruje poziom tlenku węgla i gazów wybuchowych. Poza czadem zwraca zatem uwagę również na gaz ziemny, propan-butan (LPG), wodór oraz amoniak.

Może się zdawać, że to nadmierna ostrożność, szczególnie że takie detektory są droższe, a gaz palny ma silny, charakterystyczny zapach. Nietrudno jednak o zbyt późną reakcję człowieka – wystarczy, że gaz będzie ulatniał się w innym pomieszczeniu, np. zamkniętej kuchni, by doszło do tragedii związanej z odpaleniem iskry w pokoju obok. W przypadku zamontowania detektora, alarm powiadomi domowników o zagrożeniu natychmiast po jego wystąpieniu.

 

Czujnik czadu i dymu FIREANGEL SCB10-INT

 

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając czujnik gazowy?

Rodzaj czujnika tlenku węgla nie jest jedyną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu detektora. Niemniej istotne są:

  • Metoda zasilania – dostępne są czujniki bezprzewodowe i przewodowe. Pierwsze zasilają akumulatorki, w związku z czym mogą zostać zawieszone w dowolnym miejscu wnętrza nieruchomości. W przypadku tańszych modeli, są to czasami wymienne bateryjki, jednak w większości urządzeń będą dostępne wytrzymałe wbudowane baterie litowe. Ich ogromną zaletą jest fakt, że pracują przez kilka lat (nie wymagają ładowania); nawet do 10. Przykładem takiego detektora jest FireAngel SCB10-INT.

Z kolei przewodowa czujka czadu jest zasilana z sieci, wymaga zatem dostępu do gniazdka elektrycznego, co może ograniczać ilość miejsc umożliwiających jej montaż. Istnieje tutaj pewne ryzyko zaprzestania działania – w razie przerwy w dostawie prądu, jednak większość modeli (jak np. Jikaida JKD808COM) oferuje dodatkowe zasilanie bateryjne, które może uruchamiać się po wyłączeniu energii elektrycznej.

 

Czujnik czadu i gazu detektor tlenku WĘGLA CO Jikaida

 

  • Metoda alarmowania o zagrożeniu – na rynku wciąż dostępne są urządzenia, które powiadamiają o niebezpieczeństwie wyłącznie za pomocą diody. Zdecydowana większość działa jednak dualnie, czyli z zastosowaniem również sygnału alarmowego, co znacznie podnosi bezpieczeństwo.
  • Funkcja testowania – czyli wyposażenie w przycisk typu Test, po którego naciśnięciu będzie możliwe sprawdzenie sprawności detektora.
  • Funkcja wyciszenia – w razie gdyby alarm został uruchomiony przypadkiem, użytkownik będzie mógł wcisnąć specjalny przycisk, który wyłączy syrenę.
  • Głośność alarmu – naprawdę dobre modele, jak np. dualny czujnik CO i dymu Kidde WFPCO, osiągają nawet 85 dB głośności.

 

Czujnik Dymu I Tlenku Węgla Kidde Wfpco

 

  • Okres ochrony – producenci wskazują zwykle przez jak długi czas czujnik gazowy lub czadu będzie zapewniał efektywną pracę, czyli kiedy należy go wymienić. Dobrym wynikiem jest około 10 lat.
  • Sygnalizacja zakończenia okresu ochrony – dobrze wyposażony model, jak np. czujka czadu  poinformuje cię o tym, że zbliża się koniec okresu eksploatacyjnego, czyli czujnik wymaga wymiany na nowy.
  • Komunikacja z aplikacją – niektóre modele, jak np. Ferguson Smart Home, mogą łączyć się z aplikacją zainstalowaną na tablecie bądź smartfonie, co pozwala na zdalne monitorowanie poziomu bezpieczeństwa budynku podczas wyjazdu czy dłuższej nieobecności.
  • Certyfikaty – koniecznie zwróć uwagę na to czy producent posiada ważne certyfikaty potwierdzające zgodność z wymaganymi normami, tj. PN-EN14604:2006P (EN14604:2005) oraz PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05. 
  • Sposób montażu – część modeli może zostać zainstalowana jedyne na ścianie, inne tylko na suficie, a jeszcze kolejne i tu, i tu. Cały proces polega zwykle na przykręceniu w odpowiednie miejsca śrub montażowych dołączonych do zestawu.
  • Zasięg działania – jeżeli w twojej nieruchomości jest kilka źródeł ewentualnej emisji czadu bądź innych gazów i są rozmieszczone daleko od siebie, to zweryfikuj, w jakiej maksymalnej odległości od tegoż źródła może wisieć sensor, by odpowiednio szybko wyczuł zagrożenie.
  • Czułość – wyrażona w ppm, czyli liczbie części na milion (ang. parts per milion). Bardzo dobre modele będą reagowały nawet na zaledwie 30 ppm, ale już 50 ppm zapewnia bardzo wysoki poziom ochrony.

 

Czujnik - detektor czadu tlenku węgla gazu LCD CO03D X-SENSE

 

Wybór czujnika czadu bywa zatem bardziej wymagający, niż mogłoby się pozornie wydawać. Wystarczy jednak dokładnie wczytać się w parametry i porównać ze sobą kilka modeli, by mieć pewność, że dokonany zakup zapewni mieszkańcom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.


Przeczytaj również nasz artykuł „Czujnik czadu i dymu – jaki wybrać?”, by wybrać najlepszy model.


 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock / Andrey_Popov