Do czego służy czujnik czadu?

Na początku warto zaznaczyć: zagrożenie, przed którym może ochronić dobry czujnik, dotyczy nie tylko ulatniania się bezwonnego czadu (tlenku węgla), ale także gazu. Choć ten drugi ma silny, charakterystyczny zapach, to zanim człowiek go wyczuje, wcześniej może dojść do katastrofy związanej z jego wybuchem. Czujniki czadu oraz gazu mają za zadanie wykryć to zagrożenie natychmiast po przekroczeniu stężenia, wynoszącego około 15%.

Omawiane urządzenie służy zatem do wykrywania nadmiernego poziomu określonych substancji w powietrzu, w tym przypadku tlenku węgla i gazów wybuchowych: ziemnego, propan-butanu, wodoru, a także amoniaku. Na bieżąco monitoruje ich stężenie w powietrzu oraz gdy to przekroczy maksymalne dopuszczalne normy (kilka procent nie musi być bowiem niebezpieczne dla zdrowia), czujnik uruchamia alarm dźwiękowy i często wizualny (zapala kontrolkę). Detektor jest w naszej ofercie dostępne w dwóch wersjach, wyróżnianych ze względu na metodę zasilania: bezprzewodowy oraz przewodowy. Czym się charakteryzują?

 

Czujniki alarmowe, detektory

 

Czujnik gazu i czadu na baterie – wady i zalety

Bezprzewodowy czujnik gazu i czadu jest zasilany bateryjnie. Oznacza to, że do jego uruchomienia oraz działania nie będzie wymagany dostęp do gniazdka elektrycznego, a detektor działa nieprzerwanie nawet w przypadku przerwania dostawy prądu do budynku. Wśród największych zalet czujnika gazu na baterie można więc wymienić jego niską awaryjność; prawdopodobieństwo, że przestanie działać na skutek braku dostarczania energii, jest znikome.

 

Czujnik czadu Lanberg SR-1105 wewnętrzny z wbudowanym termometrem

 

Wynika to również z tego, że bezprzewodowe detektory nie są zwykle zasilane „zwykłymi” wymiennymi bateriami AA, AAA (tak zwanymi „paluszkami”) ani CR („guzikowymi”). W zdecydowanej większości nowoczesnych modeli zostają zamontowane zintegrowane akumulatory litowe DC, które nie wymagają ani częstej wymiany, ani podładowania. Urządzenia bateryjne wiążą się zatem z zerowymi kosztami eksploatacyjnymi. Akumulatorki w czujnikach gazu i czadu wytrzymują zwykle od 5 do 10 lat, czyli przez cały okres użytkowania urządzenia, po którym zalecane jest kupienie nowego detektora.

Dodatkową zaletą jest fakt, że czujnik bezprzewodowy można zawiesić w każdym pomieszczeniu. Nie trzeba szukać odpowiedniego punktu, by sprzęt miał dostęp do prądu, ani poświęcać mu jednego z gniazdek. Taki detektor z powodzeniem można zamontować zarówno na ścianie, jak i suficie, a montaż jest zwykle bardzo prosty; tak jak w przypadku czujnika czadu na baterie Kidde 29Hd Optyczny, wystarczy przykręcić go śrubkami, dołączonymi do zestawu.

 

Kidde Czujnik Dymu 29Hd Optyczny

 

Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Nie jest droższe od czujników przewodowych (porównując tak samo funkcjonalne urządzenia), pracuje równie skutecznie i nie sprawia większych kłopotów pod względem montażu. Za minus można uznać fakt, że po 5-10 latach urządzenie wymaga wymiany – choć to i tak długi czas użytkowania jak na sprzęt , który odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Czujnik czadu FIREANGEL NM-CO-10X-INT

 

Czujnik gazu i czadu przewodowy – wady i zalety

Przewodowy czujnik gazu i czadu wymaga bieżącego dostarczania mu energii elektrycznej. Musi być zatem podłączony do gniazdka, by pracować, co oznacza, że w przypadku ewentualnej przerwy w dostanie prądu przestanie działać. Część modeli wykorzystuje jednak technologię podwójnego zasilania – jeżeli to z gniazdka nie będzie dostarczane, detektor przejdzie na zasilanie bateryjne. Przykładem takiego urządzenia jest czujnik czadu i gazu przewodowy marki Jikaida, JKD808COM. Pamiętaj jednak by sprawdzić, czy interesujący cię model ma taką opcję, nie każdy jest bowiem wyposażony w akumulator.

 

Czujnik czadu i gazu detektor tlenku WĘGLA CO JKD808COM

 

Czujnik przewodowy musi wisieć w okolicy gniazdka elektrycznego. Za jego ogromną zaletę można jednak uznać fakt, że nie ulega „zużyciu” po kilku latach – ponieważ nie jest zasilany wyłącznie bateryjnie, nie przestaje działać po wyczerpaniu akumulatora.

 

Detektor czujnik czadu CO Maxi 230V

 

Bateryjny czy przewodowy czujnik gazu i czadu – który wybrać?

O tym, czy lepiej wybrać czujnik gazu i czadu na baterie, czy przewodowy, decydują przede wszystkim indywidualne preferencje. Wersja bezprzewodowa nie wymaga dostępu do gniazdka w miejscu, w którym ma zawisnąć. Z kolei w przypadku przewodowego detektora nie musisz się zastanawiać, kiedy mija okres jego eksploatacji. Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, czas, po którym trzeba wymienić czujnik, nie jest bardzo krótki; przeciwnie. Oba rozwiązania są zatem godne uwagi i przede wszystkim skuteczne.

 

Czujnik - detektor czadu tlenku węgla gazu LCD CO03D X-SENSE

 

Zalecamy więc zapoznanie się z kilkoma modelami czujników gazu i czadu każdego typu, zarówno bateryjnymi, jak i przewodowymi – oraz porównanie ich pod względem parametrów. Rodzaj zasilania ma znaczenie przede wszystkim pod względem komfortu użytkowania, dużo istotniejsze będą takie kwestie, jak np. głośność alarmu (im więcej decybeli, tym głośniejszy) czy jego czułość (niektóre zaczynają reagować już od zaledwie kilkudziesięciu PPM, ile od ponad 100). Porównania możesz dokonać na podstawie naszej oferty, gdzie znajdziesz wiele różnie wyposażonych detektorów!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i Ogród.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock