Gwizdek sygnalizacyjny na pomoc w nagłej potrzebie

Jeśli zastanawiasz się, co (oprócz dodatkowej odzieży, wody i tabliczki czekolady) zabrać w góry na 3 dni lub inną krótką wycieczkę, gwizdek to prawdziwy must-have. Na szlaku mogą wydarzyć się różne sytuacje, które nie pozwalają iść dalej, a rozładowany telefon lub brak zasięgu uniemożliwi zawiadomienie GOPR-u. W takich okolicznościach niezastąpionym gadżetem jest gwizdek sygnalizacyjny. Przyda się on również w przypadku powrotu z gór po zmroku, ponieważ cykliczne gwizdanie zmniejsza ryzyko ataku dzikich zwierząt. Aby uniknąć pęknięcia przedmiotu, najlepiej postawić na gwizdek wykonany z aluminium. Plastikowy model może bowiem łatwo się połamać.

Gwizdek bezpieczeństwa

Apteczka pierwszej pomocy, żeby nie stracić głowy

Myśląc o tym, co spakować do plecaka w góry, trzeba pamiętać o apteczce. Pomoc medyczna nie zawsze jest bowiem w stanie dotrzeć w porę na miejsce zdarzenia, a na szlaku łatwo o różnego rodzaju kontuzje, takie jak skręcenia, skaleczenia czy stłuczenia. Ryzyko tego typu urazów wzrasta, jeżeli panują niesprzyjające warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg czy, dla odmiany, upał. Apteczka powinna być wykonana z wodoodpornego materiału, a całość powinno spinać wytrzymałe zamknięcie.

W środku muszą znaleźć się zwłaszcza środki do dezynfekcji, które pozwalają uniknąć zakażenia. Do przemycia rany najlepiej nadadzą się gaziki i specjalne chusteczki nasączone alkoholem lub waciki z jodopowidonem. Oprócz tego do opatrywania potrzebne mogą być plastry, kompresy gazowe, taśmy do przylepiania bandaży i jednorazowe rękawiczki. Do unieruchomienia kończyn w przypadku urazu stawów konieczne będą zaś bandaże elastyczne, trójkątna chusta i agrafki. Do uśmierzenia bólu warto zaś stosować różne leki przeciwbólowe oraz maści chłodzące i rozgrzewające.

Apteczka turystyczna

Płaszcz przeciwdeszczowy, aby ochronić się przed niezapowiadanymi opadami

To, co zabrać w góry latem, powinno być uzależnione od pogody. Warunki mogą jednak diametralnie zmienić się w ciągu zaledwie kwadransa, zatem jeżeli przed wyjściem na szlak jest ciepło i słonecznie, wcale nie znaczy to, że na samym szczycie będzie tak samo. Płaszcz przeciwdeszczowy to niezbędny element wyposażenia turysty niezależnie od pory roku. Powinien on być lekki i musi posiadać szczelne szwy, suwak oraz dodatkowe zatrzaski. Ochronę przed deszczem oraz wiatrem zapewniają także ściągacze na rękawach, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, oraz kaptur. Uczucie komfortu zwiększa zaś system wentylacji na plecach.

Płaszcz przeciwdeszczowy w góry

Koc termiczny do ochrony poszkodowanych

Zastanawiając się, co zabrać w góry zimą, często pomija się tzw. folię życia. To duży błąd! Może ona uratować od śmierci poszkodowanego na górskim szlaku turystę, któremu uraz lub nagłe załamanie pogody uniemożliwiły dalszą wędrówkę. Koc termiczny pozwala zatrzymać ciepło, ale zabezpiecza też przed wiatrem i słońcem. Powinien zakrywać całe ciało i być wykonany z wodoodpornego materiału, zapewniającego skuteczną termoizolację. Ważne jest również to, aby folia życia posiadała jaskrawy, dobrze widoczny po zmroku kolor (np. żółty lub pomarańczowy). Ułatwia to odnalezienie poszkodowanego przez służby GOPR.

Koc termiczny

Latarka czołowa na oświetlenie każdego szlaku

Gdy nie wiesz, co zabrać w góry, zwłaszcza na spacery po zmroku, koniecznie zainwestuj w dobrą latarkę czołową. Warto jednak na stałe mieć ją przy sobie, ponieważ przyda się ona także podczas załamania pogody albo do wezwania służb ratunkowych. Dużym plusem tego typu modeli jest wygoda ich użytkowania, ponieważ turysta nie musi trzymać ich w dłoni, dzięki czemu nadal może wspomagać się kijami trekkingowymi. Wybierając odpowiedni sprzęt, warto zwracać uwagę na zasięg wiązki światła, żywotność diody, a także odporność na wstrząsy.

Czołówka w góry

Dokonując wyboru tego, co spakować w góry, należy postawić przede wszystkim na funkcjonalność danych przedmiotów i ich kompaktowe wymiary. Sporządzenie konkretnej listy sprawi, że o niczym nie zapomnisz i spakujesz się optymalnie do przewidywanych warunków, lub będziesz mógł łatwo dokupić przed wyprawą wszystkie brakujące przedmioty.

Więcej artykułów znajdziesz w naszej sekcji Poradniki.

Źródło zdjecia okładkowego - Shutterstock.