Co to jest orbitrek? 

Orbitrek występuje również pod nazwami crosstrainer oraz trenażer eliptyczny. Wizualnie przypomina połączenie steppera i rowerku stacjonarnego, spełniając przy okazji podobne funkcje. Składa się z podłużnej podstawy wyposażonej w dwie ruchome platformy na stopy oraz pionowej części z ekranem i dwiema długimi rączkami. Ćwiczenia z orbitrekiem polegają na wykonywaniu ruchów krzyżowych: trzymając obie rączki, prawą przyciągasz do siebie, na skutek czego lewa podstawka na stopę jest wybijana do przodu i odwrotnie. Dzięki temu trening wygląda bardzo podobnie do nordic walkingu: twoje zadanie polega bowiem na chodzeniu.

Orbitrek swoją konstrukcją wymusza utrzymanie właściwej postawy podczas treningu. Przy zwykłym spacerowaniu nie ugina się kolan zbyt intensywnie, a ręce albo trzymasz przy sobie, albo „machasz” delikatnie zgiętymi w łokciu, często mając przy tym nienaturalnie pochyloną głowę i przygarbione plecy. W przypadku orbitreku kręgosłup i kark będziesz trzymać idealnie prosto, a mięśnie nóg, rąk oraz brzucha włączysz do wysiłku na dużo wyższym poziomie, co znacznie podniesie skuteczność ćwiczeń.

 

Coden Fitness, Orbitrek, CF950, czarny

 

Orbitrek do ćwiczeń – dla kogo będzie odpowiedni? 

Wiesz już, co to jest orbitrek – i pewnie zastanawia cię: czy to urządzenie dla mnie? Ze względu na wysokie bezpieczeństwo użytkowania można spokojnie stwierdzić, że polecany jest wszystkim. Na trenażerze eliptycznym mogą ćwiczyć osoby starsze, w średnim wieku oraz młode, te o doskonałej kondycji i te z raczej słabą wydolnością organizmu. Nie trzeba obawiać się o nadmierne obciążenie serca, w związku z czym trening z orbitrekiem będzie dobry również po przebytym zawale – oczywiście mając na uwadze, że każda aktywność fizyczna powinna być wówczas skonsultowana z lekarzem.

Wielu sportowców traktuje trening na orbitreku jako rozgrzewkę do intensywnych ćwiczeń wytrzymałościowych, siłowych bądź przed dłuższym biegiem. Co więcej, możesz też korzystać z tego trenażera, chcąc wrócić do formy po kontuzji lub dłuższej przerwie od poprzedniej aktywności fizycznej – albo wprowadzić go jako swój jedyny trening, gdy chcesz popracować nad kondycją czy spalić nieco tkanki tłuszczowej. A jeżeli jesteś profesjonalnym biegaczem i zobaczenie mety na długim maratonie nie stanowi dla ciebie ogromnego wyzwania, to orbitrek posłuży ci między innymi w bardzo zimne lub deszczowe dni, kiedy bieg na świeżym powietrzu nie należy do przyjemnych.

 

Zipro, Orbitrek magnetyczny, Burn

 

Efekty ćwiczenia na orbitreku 

Regularny trening z orbitrekiem może w ogromnej mierze podnieść ogólną wytrzymałość organizmu, a więc i twoją kondycję. Bez względu na aktualną masę ciała oraz to, czy męczysz się po wejściu na drugie piętro, czy kilkunastu przebiegniętych kilometrach, crosstrainer podniesie twoją wydolność. Będzie ci się łatwiej oddychało, później dopadnie cię zadyszka i ból mięśni, maleje też szansa na wystąpienie zakwasów. Co jeszcze może dać orbitrek do ćwiczeń?

  • Spalanie tkanki tłuszczowej – trening na orbitreku spala średnio 500 kcal w ciągu godziny, w przypadku bardzo intensywnego wysiłku można dojść i do 800 kcal. Łącząc ten wynik z dietą redukcyjną oraz regularnym ćwiczeniem przynajmniej 3 dni w tygodniu bez większego kłopotu zrzucisz nawet 3 kg miesięcznie.
  • Rozbudowa mięśni górnych i dolnych partii ciała – a więc łydek, ud, pośladków, brzucha, pleców oraz rąk. Angażuje aż 90% wszystkich mięśni! Jak na jeden sprzęt to naprawdę dobry wynik! Mogłoby się wręcz wydawać, że nieprawdopodobny: popularne powiedzenie mówi, że jeżeli coś robi wszystko, to dobrze nie robi niczego. Pamiętaj jednak, że efektywność ćwiczeń biegowych została wielokrotnie potwierdzona, a to przecież na nich opiera się praca orbitreka.
  • Poprawa samopoczucie – endorfiny i jeszcze raz endorfiny! O tak zwanej euforii biegacza mówią wszyscy zaangażowani w świat treningów. To stan, w którym poziom wydzielania hormonów szczęścia staje się tak wysoki, że humor ćwiczącego „wystrzeliwuje” ku górze do tego stopnia, iż zmęczenie czy uczucie bólu stają się niemalże niezauważalne.

 

Zipro, Orbitrek elektryczno-magnetyczny, Iconsole+ Heat

 

Wszystkie powyższe efekty są możliwe do zauważenia już po pierwszym miesiącu regularnych ćwiczeń, należy jednak pamiętać o ich właściwym wykonywaniu. Choć na orbitreku trudno zrobić sobie krzywdę, to trzeba zwracać uwagę na utrzymanie optymalnego tętna, pulsometr będzie więc podstawą (poszczególne modele miewają wbudowany, np. orbitrek magnetyczny Thunder II marki Sapphire). Puls nie powinien przekraczać 70% tętna maksymalnego dla danej osoby – najbardziej ogólne wyliczenie wartości wyjściowej to 220 minus wiek. Dla 40-latka tętno maksymalne będzie więc wynosiło około 180 uderzeń na minutę, a 70% tej liczby to w przybliżeniu 126.

 

Sapphire, Orbitrek magnetyczny Thunder II SG-511E, biały

 

Choć orbitrek jest więc dość niepozorną maszyną, to jego możliwości potrafią naprawdę zaskoczyć. Zdecydowanie warto go przetestować! Po więcej porad treningowych zapraszamy do działu Trenuję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock