Spis treści:

  1. Popularne technologie współczesnych ekranów 
  2. Czym charakteryzuje się ekran TN?
  3. Przełożenie cech konstrukcji matryc TN na parametry techniczne
  4. Matryce TN w użytkowaniu
  5. Przykładowe modele ekranów TN
  6. Przyszłość taniej w produkcji i wydajnej technologii

 

Popularne technologie współczesnych ekranów 

Coraz lepsza jakość mediów audiowizualnych wymaga adekwatnych technologii ich odbioru. Na zdecydowane prowadzenie wysuwa się na rynku technologia LCD, czyli wyświetlaczy ciekłokrystalicznych — pogromców ery plazmy. Podstawowe jej typy to omówiony w innym artykule IPS, VN, a także monitor TN. Różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami polega na odmiennym ułożeniu ciekłych kryształów matrycy w stosunku do powierzchni ekranu.

A co to jest matryca? Mówiąc krótko, jest to ogromna ilość molekuł ciekłego kryształu, których właściwym ułożeniem sterują specjalne tranzystory. Poszczególne rodzaje matryc charakteryzują się zróżnicowanymi sposobami ułożenia tych molekuł, co wpływa na kontrast, jasność, głębię obrazu — słowem, wszystkie jego parametry, które obserwujemy z perspektywy widza.

 

Monitor IIYAMA matryca tn 22 cale

 

Czym charakteryzuje się ekran TN? 

Omawiany skrót oznacza z języku angielskim zwrot Twisted Nematic. Konstrukcja matryc TN odróżnia się od pozostałych technologii tego typu (VA czy IPS) tym, że ciekłe kryształy umieszczone są pomiędzy szklanymi połami materiału. Cała matryca składa się z sześciu warstw, a istotą działania jest oddziaływanie pola elektromagnetycznego na te z nich, które mieszczą między sobą wspomniane kryształy. Technologia ta charakteryzuje się relatywnie niskimi kosztami produkcji, co przekłada się na niższe ceny rynkowe telewizorów i monitorów w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami VA oraz IPS.

 

monitor eizo matryca tn 24 cale

 

Przełożenie cech konstrukcji matryc TN na parametry techniczne 

Oprócz wspomnianej charakterystyki, monitory TN posiadają mocne plusy i zauważalne wady. Przede wszystkim, gorzej nadają się do oglądania wideo pod różnymi kątami bez uszczerbku dla jasności i kontrastu obrazu. Ogólna paleta kolorystyczna tej matrycy jest nieco bardziej ograniczona niż IPS czy VA, podobnie jak wyświetlanie czarnych barw. Jednocześnie, bardzo pozytywną jej cechą jest szybki czas reakcji (dochodzący do niemal niezauważalnej jednej milisekundy w zależności od modelu) oraz konkurencyjna częstotliwość odświeżania. Ten ostatni parametr potrafi wynosić nawet 240 Hz, co oznacza 240 odświeżeń ekranu w ciągu jednej sekundy.

 

monitor hp matryca tn 24 cale

Matryce TN w użytkowaniu 

Co oznaczają wymienione powyżej cechy? Wbrew pozorom, prowadzą do dużej elastyczności produkowanych jednostek. Monitory wyposażone w ten typ matrycy wydajnie sprawdzą się podczas zastosowań biurowych, które nie obejmują wykorzystywania programów graficznych. Zatem, jeśli nie zajmujemy się projektowaniem artystycznym, plakatami czy renderowaniem wideo lub animacji, budżetowy ekran TN z pewnością może zagościć pod dachem naszego biura — wykaże się wzorową funkcjonalnością dla edycji tekstu, prezentacji multimedialnych czy arkuszy kalkulacyjnych.

Mimo przeciętnego odwzorowania barw, wbrew pozorom mógłby świetnie nadać się do uprawiania e-sportu, streamingu czy zwyczajnego grania w kompetytywne czy zręcznościowe gry z uwagi na bardzo niski czas reakcji oraz wysoki współczynnik odświeżania ekranu. Niska latencja wizualna, zwłaszcza w połączeniu z szybkim internetem, może znacznie zwiększyć nasze szanse w czasie meczów w grach sieciowych, minimalizując ograniczenia techniczne wpisane w naturę dowolnego sprzętu.

 

Monitor IIYAMA maryca tn 27 cali

 

Przykładowe modele ekranów TN 

Rozpocznijmy przegląd od sprzętu, który przyda się przede wszystkim do zastosowań biurowych. Najbardziej budżetowe modele, które jednocześnie świetnie umożliwiają korzystanie z Internetu oraz podstawowych programów to m.in.:

  • AOC: e2270Swn, przekątna 21.5 cala z rozdzielczością 1920x1080,

  • Philips: 223V5LHSB2/00, o przekątnej 21.5 cala, rozdzielczość 1920x1080

  • DELL: SE2417HGX z przekątną 24 cali i rozdzielczością 1920x1080.

Wszystkie te modele (wraz z innymi ofertami, np. od Asusa czy MSI) mieszczą się w najniższym przedziale cenowym do 400 zł, stając się idealnym sprzętem do wykorzystania w przestrzeni biurowej. Oprócz nich, warte uwagi są także sprzęty ze średniej i wyższej półki cenowej, mogąc zaspokoić potrzeby wymagających fanów gier komputerowych. Warte rozważenia propozycje to seria BenQ ZOWIE, posiadająca wokół ram specjalne ramki zaprojektowane w celu ograniczenia refleksów światła z ekranu, co pozytywnie wpływa na koncentrację podczas rozgrywki. W konkurencji świetnie wypadają też nieco tańsze ekrany TN od firmy Iiyama, dostępne w szerokim spektrum specyfikacji w ofercie Empiku.

 

Monitor BENQ matryca tn 24 cale

 

Przyszłość taniej w produkcji i wydajnej technologii 

Monitory TN, choć czasem można usłyszeć krytykę na ich temat, jeszcze długo będą obecne na rynku — przede wszystkim ze względu na ich zróżnicowanie pod kątem wykonywanych zadań. Jedna i ta sama technologia (choć wykorzystana na różne sposoby) może zadowolić zarówno niewymagających użytkowników podczas pracy, jak i stawiających na szybkość reakcji, profesjonalnych gamerów. Dodajmy, że ekrany TN wcale nie są niemożliwą opcją do wyboru podczas kompletowania sprzętu do domowych zastosowań. Jeśli posiadamy kilka komputerów albo używamy głównie tabletu lub telewizora (lub jednego i drugiego), ten typ technologii świetnie sprawdzi się również do codziennego surfowania po internecie, bankowości online, czy załatwiania spraw urzędowych za pośrednictwem Sieci.

Podstawowym kryterium wyboru monitora TN powinny być nasze potrzeby przy konsumpcji treści, ze szczególnym naciskiem na ich wizualną stronę. Jeśli Netflixem cieszymy się poprzez nasz Smart TV, a do oglądania krótszych materiałów zadowala nas tablet, ekran TN dobrze się sprawdzi również pod dachem naszego domu.

Więcej technologicznych poradników znajdziesz na Empik Pasje!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock