„Nietoperz i suszone cytryny”, Marcin Meller

Felieton to jedna z najbardziej lubianych przez czytelników form dziennikarskich, a jednocześnie - jedna z najtrudniejszych. Można opowiedzieć w nim o wszystkim: o polityce, miłości, przyjaźniach; komentować teraźniejszość czy wspominać przeszłość. I te różnorodne odcienie felietonu znajdziemy w książce „Nietoperz i suszone cytryny” Marcina Mellera. Autor niezwykle wzruszająco pisze o swojej rodzinie – tej, z której wyrósł i tej, którą stworzył; wspomina przygody z czasów warszawskiego liceum im. Mikołaja Reja; prowadzenie magazynu „Playboy” i oczywiście komentuje teraźniejszość: scenę polityczną, zmiany społeczne. Idealna lektura na lato. W wersji audiobookowej czytana przez Wojciecha Mecwaldowskiego.

Nietoperz i suszone cytryny

 

„Becoming. Moja historia”, Michelle Obama

Najsłynniejsza pierwsza dama ostatnich lat opowiada nie tylko o byciu żoną najpotężniejszego polityka świata, ale przede wszystkim o byciu niezależną, wykształconą kobietą i matką, z własnymi celami i osiągnięciami. Poznajemy jej dzieciństwo w Chicago, drogę na prawniczy szczyt, kulisy poznania Baracka, walkę o Biały Dom oraz blaski i cienie życia w nim przez osiem długich lat. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji przeczytać historii Michelle Obamy - czas to nadrobić! W wersji audio czyta Agata Kulesza.

Becoming. Moja historia

 

„Świt, który nadejdzie”, Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz ma na swoim koncie tyle książek, że starczyłoby ich na umilanie wszystkich ciepłych weekendów. Dobrą informacją jest też fakt, że jego liczne dotychczasowe wydawnictwa dostępne są od ręki w Empik Go, a na dodatek nie zajmują miejsca na półce - a będąc fanem tych kryminałów, prędzej czy później trzeba sprawić sobie na nie oddzielną półkę. Spośród tytułów Mroza polecamy np. „Świt, który nadejdzie”. Audiobook czyta Adam Ferency.

Świt, który nie nadejdzie - Mróz Remigiusz

Świt, który nadejdzie

 

„21 lekcji na XXI wiek”, Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari, izraelski historyk i wizjoner, lubi zadawać pytania niewygodne, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Tym razem jednak nie skupia się ani na przyszłości, ani na przeszłości gatunku ludzkiego, ale na trawiących nas aktualnie problemach. „21 lekcji na XXI wiek” to krótkie, konkretne opowieści, dzięki którym możemy szczerze podyskutować o kondycji naszej cywilizacji, a także zbliżyć się do zrozumienia otaczającego nas świata.

21 lekcji na XXI wiek


„Kółko się pani urwało”, Jacek Galiński

Zofia Wilkońska, emerytka, pada ofiarą włamania, jednak utrata kosztowności i pieniędzy nie boli jej tak, jak profanacja najcenniejszej pamiątki po mężu - galowego munduru. Poirytowana opieszałością organów ścigania, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. A wszystkie ślady prowadzą piętro wyżej, do sąsiada bez nogi… Takiego kryminału jeszcze nie czytaliście! Dreszczyk emocji i dobry ubaw gwarantowany.

Kółko się pani urwało

 

„Ślepnąc od świateł”, Jakub Żulczyk

Niezależnie od tego, czy najpierw czytaliście powieść a później oglądaliście serial, czy też odwrotnie, proza Jakuba Żulczyka to zawsze dobry pomysł. Możecie porównać obydwa formaty - szczególnie, że autor zaangażowany był również w tworzenie tego, który zaprezentowało w ubiegłym roku HBO. A jeżeli jeszcze nie czytaliście i nie oglądaliście „Ślepnąc od świateł”, to ta pozycja w Empik Go jest po prostu obowiązkowa. Audiobook czyta Krzysztof Skonieczny - reżyser serialu HBO.

Ślepnąc od świateł 

 

„Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie”, Frederic Martel

Książka trudna, niewygodna i bardzo wyczekiwana. Francuski socjolog i pisarz, Frederic Martel, poświęcił kilka ostatnich lat na dokładny research i setki rozmów z dziesiątkami duchownych, dziennikarzy i znawców Kościoła Katolickiego, podróżował w tym celu po całym świecie. Ponad 700 stron popartych opasłą bibliografią, wciągający reportaż, który nikogo nie może pozostawić obojętnym.

Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie 

 

„Krasula”, Andrzej Pilipiuk

Fanów twórczości Andrzeja Pilipiuka bez wątpienia ucieszył fakt, iż autor postanowił powrócić do przygód jednego ze swoich najsłynniejszych bohaterów, Jakuba Wędrowycza, który pojawił się jak do tej pory w ponad 60 jego opowiadaniach. Jest to postać co najmniej kontrowersyjna: pijak, bimbrownik i kłusownik. Za sprawą nadnaturalnych zdolności zajmuje się też eliminowaniem duchów, strzyg oraz innej „paranienormalnej gadziny”. Czyli taki Wiedźmin, tylko nieszczególnie pociągający. Książka za to jest bardzo wciągająca!

Krasula

 

„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, Rafał Kosik

Świetna propozycja i dla tych, którzy naście lat mają dziś, jak i dla tych, którzy mieli tyle w 2005 roku, kiedy to seria o Felixie, Necie i Nice zadebiutowała na księgarskich półka. Prezentujemy pierwszą część słynnej sagi, wydanie siódme, poprawione. Wszystkie części dostępne są w Empik Go. Sięgnijcie po nie, żeby miłością do książek zarazić najmłodszych.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

 

„Villas”, Iza Michalewicz i Jerzy Danilewicz

O tym, że jej życie to niemalże gotowy scenariusz Hollywoodzkiego filmu - niekoniecznie z happy endem - wiedzą chyba wszyscy. ​Książka „Villas” Michalewicz i Danielewicza to jednak dużo więcej, niż tylko studium upadku jednej z najbarwniejszych polskich artystek. To także ciekawy obraz epoki, w której żyła, świetnie ukazujący kontrast siermiężnej PRL-owskiej Polski i krzykliwego, sztucznego i ociekającego bogactwem Las Vegas. Dlaczego Villas nie zrobiła międzynarodowej kariery? Dlaczego nie uciekła do Stanów, nie oglądając się za siebie? Wydanie poszerzone o rozdziały dopisane już po śmierci gwiazdy w 2011 roku.

Villas

 

„Wezwanie”, John Grisham

Czym byłby relaks bez dobrego thrillera od jednego z mistrzów tego gatunku? „Wezwanie” Johna Grishama rozgrywa się w środowisku prawniczym i opowiada historię Raya Atlee’a, jego „brata nieudacznika” oraz dwóch milionów dolarów, które nagle pojawiają się w ich życiu. Nie trzeba chyba dodawać, że bardzo je zmienią, prawda?

Wezwanie