Z przyjemnością obserwujemy muzyczne poszukiwania zespołów oraz wokalistów, którzy w ramach szeroko rozumianego popu i rocka, tworzą naprawdę ciekawe brzmienia. Oto lista polecanych przez nas wydawnictw.

George Ezra „Gold Rush Kid”

Zrobiło się o nim głośno w 2013 roku, kiedy singiel „Budapest” podbijał listy przebojów. Urzekł ciekawym połączeniem popu, folku oraz niezwykle głębokiej barwy głosu, którym zwrócił uwagę słuchaczy. Od tego czasu wydał dwa studyjne albumy, a dziś, po czteroletniej przerwie, wraca z trzecim krążkiem.

„Gold Rush Kid” wydaje się bardziej energiczną odsłoną Ezry. Single „Green Green Grass” oraz „Anyone For You”, podobnie jak kilka lat temu „Shotgun”, idealnie nastrajają na lato, dlatego wróżymy nowej płycie Brytyjczyka spore powodzenie.

 

 

Calum Scott „Bridges”

Jeśli jednak tego lata szukacie czegoś bardziej melancholijnego i spokojnego, warto sięgnąć po nową płytę Caluma Scotta zatytułowaną „Bridges”. Promujący album singiel „Boys In The Street” chwyta za serce nie tylko za sprawą głosu wokalisty i pięknej muzyki, ale przede wszystkim poprzez historię, opowiedzianą przez Scotta.

„Bridges” to druga płyta finalisty brytyjskiej edycji „Mam talent”, która niemal w całości poświęcona jest relacjom międzyludzkim. Wokalista śpiewa o związkach romantycznych, ale też trudnych sytuacjach rodzinnych. W każdym utworze można wyczuć osobisty czy wręcz intymny charakter dzieła.

 

 

Imagine Dragons „Mercury – Acts 1&2”

Zespół Imagine Dragons dopełnia swój muzyczny projekt, dodając drugi akt do pierwszej części „Mercury”. Żeby uzyskać pełny artystyczny efekt, proponujemy dwupłytowe wydanie „Mercury – Acts 1&2”. Muzycy w tym albumie są niezwykle refleksyjni i w pop-rockowych brzmieniach przemycają m.in. rozważania na temat przemijania. Bez wątpienia jest to jeden z ciekawszych pomysłów Imagine Dragons, dlatego warto mieć to wydawnictwo w swojej płytotece.

 

 

Kasabian „The Alchemist’s Euphoria”

Nowy materiał od Kasabian dla wielu fanów był wielką zagadką. Dwa lata temu z zespołu odszedł wokalista Tom Meighan i trudno było przewidzieć, jak będzie brzmiał Kasabian bez swojego frontmana. Odejście Meighana nie skłoniło muzyków do poszukiwania nowego wokalisty. W składzie był przecież Sergio Pizzorno, który wcześniej nieraz uzupełniał Toma w wielu piosenkach. „The Alchemist’s Euphoria” to bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Z jednej strony kawałek „ALYGATYR” brzmi, jakby był wyjęty z jednego z wcześniejszych albumów zespołu, a jednocześnie singiel „SCRIPTVRE” to zupełnie nowa muzyczna jakość zespołu Kasabian.

 

 

Katie Melua, Simon Goff „Aerial Objects”

Niezwykle subtelny głos Katie Meluy i jej soulowe klimaty to wręcz idealne warunki dla uwydatnienia znakomitej warstwy instrumentalnej. Dostrzegł to Simon Goff: skrzypek, kompozytor, a także zdobywca nagrody Grammy. Owocem tej współpracy jest album „Aerial Objects”, który składa się z sześciu wyjątkowych utworów. Płyta ta sięga znacznie dalej, niż tylko do przyjemnych melodii i charakterystycznego wokalu piosenkarki. Zarówno dźwięki Goffa, jak i głos Meluy pobudzają wyobraźnię i zachęcają do zanurzenia się w twórczości artystów.

 

 

Nick Cave „Seven Psalms”

Z kolei Nick Cave skupia się na przeżyciach, które mają wymiar sakralny. „Seven Psalms” to specjalne wydanie, które kultowy muzyk przygotował wraz ze swoim wieloletnim współpracownikiem Warrenem Ellisem. Z pewnością ten limitowany winyl będzie wyjątkową pozycją dla fanów Cave’a.

 

 

Porcupine Tree „Closure/Continuation”

Na koniec naszych propozycji solidna dawka progresywnego rocka wprost z Londynu. „Closure/Continuation” to nowy projekt niestroniącej od eksperymentów grupy Porcupine Tree. Muzycy ponownie imponują różnorodnością i licznymi artystycznymi inspiracjami. W jednym utworze potrafią balansować między kilkoma gatunkami muzycznymi, od cięższych brzmień po folkową balladę, jak dzieje się chociażby w utworze „Harridan”.

 

 

Zarówno pop, jak i rock to niezwykle pojemne gatunki, które pozwalają na poszukiwania niebanalnych brzmień. Które z nich najbardziej przypadną do waszych gustów? Dajcie znać w komentarzach, a po więcej wiadomości ze świata muzyki zapraszamy do działu Słucham.