Jakie powinno być ciśnienie w oponach samochodowych?

Krótko mówiąc, ciśnienie w oponach samochodowych powinno odpowiadać wartościom fabrycznym. Możesz je znaleźć na tabliczce znamionowej lub naklejce - zwykle znajdują się one na słupku od drzwi pasażera przedniego, blisko zawiasów w drzwiach kierowcy lub pod klapką wlewu paliwa. Producenci zamieszczają na nich informacje o rozmiarze felg, opon i zalecanych wartościach ciśnienia. Jakie powinno być ciśnienie w oponach samochodowych? Najczęściej mieści się ono w przedziale 2,2-2,5 bara. Może być ono różne na przedniej i tylnej osi oraz mieć inne wartości pod obciążeniem i bez.

kompresor do samochodu

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach samochodowych?

Skoro już wiesz, jaka wartość jest pożądana w wypadku twojego auta, to jak sprawdzić ciśnienie w oponach samochodowych? Kierowcy bardzo często wybierają do tego celu kompresory powietrza z manometrami, które dostępne są na stacjach benzynowych. I zasadniczo jest to bardzo dobry pomysł, bo są one dokładne i możesz dzięki nim od razu wyregulować poziom napompowania opon. Jednak zamiast jechać specjalnie na stację benzynową, możesz z powodzeniem sprawdzić ciśnienie w oponach bez wyprowadzania auta z garażu lub posesji pod domem.

Inne sposoby sprawdzenia ciśnienia w oponach

Bardzo dobrym i szybkim sposobem na sprawdzenie wartości powietrza w kołach jest wykorzystanie ręcznego manometra. To niewielkie urządzenie, które zakłada się na wentyl, po czym następuje sprawne wskazanie aktualnej wartości. Dzięki manometrowi możesz zdecydować, czy wizyta na stacji benzynowej lub wulkanizacyjnej jest konieczna. Urządzenie nie dopompuje opon w aucie. Umożliwia jedynie sprawdzenie ciśnienia w oponach samochodowych i dlatego służy wyłącznie do celów diagnostycznych.

przenośny kompresor do opon

Pompowanie opon w warunkach domowych

Dla osób, które mają nieco miejsca w garażu, bardzo przydatnym urządzeniem będzie kompresor powietrza. Jego wielkość dobiera się na podstawie pojemności zbiornika, maksymalnego ciśnienia i szybkości pracy. Dzięki niemu szybko napompujesz koła w samochodzie, rowerze i innych sprzętach. Niekwestionowanym plusem jest możliwość sprawdzenia aktualnego ciśnienia w oponach i natychmiastowej możliwości jego uzupełnienia. Jednak pamiętajmy, że tego typu sprzętu nie zabierzesz ze sobą w podróż.

Pompowanie opon samochodowych przy użyciu przenośnego kompresora

Dla osób, które nie dysponują odpowiednio dużą przestrzenią na pełnowymiarowy kompresor powietrza opracowano niewielkie modele zasilane napięciem 12V. Podłączenie takiego prostego i niewielkiego kompresora do samochodowej zapalniczki powoduje, że można sprawnie napompować koło w każdych warunkach i w każdym miejscu. Gdy w trakcie jazdy zauważysz, że występuje różnica w wartościach ciśnienia, bez wahania na postoju uzupełnisz braki. Przeważnie ciśnienie w oponach samochodowych takim kompresorem uzupełnia się nie dłużej niż kilka minut. Niektóre modele są tak kompaktowe, że bez problemu możesz wozić je np. w schowku drzwi.

kompresor black and decker

Niskie ciśnienie powietrza w kołach – bezpieczeństwo i spalanie

Jazda autem z niewyregulowanym ciśnieniem w kołach może przełożyć się na twoje bezpieczeństwo. Niskie wartości ciśnienia wpływają na powstawanie zjawiska klina wodnego, czyli aquaplaningu. Podczas jazdy w deszczowe dni, bieżnik nie jest w stanie skutecznie odprowadzić nadmiaru wody, co powoduje nagły spadek przyczepności i możliwy poślizg. Poza tym zbyt słabo napompowane koła generują o wiele większe opory toczenia. Z tego powodu auto po prostu zużywa więcej paliwa. Szacuje się, że w skrajnych przypadkach niedopompowania kół, silnik może skonsumować nawet 20% więcej paliwa niż zwykle.

Zbyt wysokie ciśnienie w kołach samochodowych – problemy z zawieszeniem

Opony nie bez przyczyny mają wąski zakres wartości napompowania. Zbyt wysoki parametr powoduje, że opona przechwytuje mniej drgań i wstrząsów. Są one w konsekwencji przenoszone na zawieszenie i karoserię pojazdu. To zaś przekłada się na gorszy komfort jazdy i przyspieszone zużycie części. Koła, w których znajduje się zbyt dużo powietrza, mają też większe problemy z przyczepnością. Jest to ważne szczególnie zimą, gdy może się okazać, że inne niż zalecane wartości ciśnienia, wpłyną na twoje bezpieczeństwo i zwiększą ryzyko poślizgu.

kompresor osram

Co ma wpływ na poziom powietrza w kołach?

Spadki ciśnienia powietrza w kołach mogą następować z kilku przyczyn. Jedna z nich to niesprawne wentyle. To one odpowiadają głównie za trudności z utrzymaniem jednolitego ciśnienia w kołach. Poza tym również krzywe lub zniszczone felgi mogą sprawić, że na ich styku z oponą będzie dochodzić do przepuszczania powietrza. Co więcej, nawet w przypadku sprawnych kół, nowych opon i wentyli może dojść do zmiany w ciśnieniu.

Na parametr ten ma wpływ temperatura otoczenia. Jeśli nie masz zwyczaju co miesiąc sprawdzać wartości napompowania, możesz się zdziwić, zakładając opony zimowe na jesieni. Wtedy zapewne wulkanizator przy temperaturze ok. 10oC nabił powietrze o ciśnieniu 2,3 bara. W styczniu, przy mrozie -10 °C w oponach będzie już tylko 2,1 bara. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie ciśnienia.

Problemy z uzupełnianiem ciśnienia w oponach

Pewne rozbieżności mogą wynikać z tego, że jednostki ciśnienia w oponach samochodowych są różne. Wyróżnia się:

  • bary;
  • kPa;
  • at;
  • psi.

W Polsce najczęściej występują jednostki „bar” oraz „at”. Są one zbieżne i mają te same wartości. 1 bar to 100 kPa i 145 psi. Możesz natknąć się na te określenia szczególnie, gdy użytkujesz pojazd brytyjski lub amerykański.

Wiesz już, jakie jest właściwe ciśnienie w oponach, jak samodzielnie sprawdzić, czy wymagają one dopompowania oraz dlaczego trzeba regularnie to robić. Szerokiej drogi!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com