Jak uzupełnić biblioteczkę dziecka o mądre książki dla 5-latka? Przede wszystkim nie bójmy się dłuższych i bardziej skomplikowanych treści. W tym wieku dziecko zaczyna koncentrować się na dłuższy czas. Do wspólnego czytania nadal sięgamy po tytuły, w których jest więcej ilustracji niż tekstu, ale wprowadzamy też formy z przewagą treści. Niech będą to dłuższe opowiadania, czy powieści z podziałem na krótkie rozdziały. Coś, przy czym dziecko nie musi cały czas łączyć oglądania ze słuchaniem. Może na przykład układać puzzle, czy rysować, albo leżeć przy przyciemnionym świetle przed snem i słuchać, jak czytamy.

Jeśli chodzi o tematykę to największe szanse mają książki o przyjaźni, przedszkolu, przygodach (szczególnie z wątkiem detektywistycznym) ale też o zwierzakach oraz zainteresowaniach np. strażacy, smoki, konie. Z kolei rodzice chętnie rozszerzają zbiory książkowe o książki edukacyjne dla 5-latków dotyczące czytania oraz liczenia. W ciągu ostatnich kilku lat wielkim zainteresowaniem cieszą się również tytuły dotyczące pracy z emocjami i dbania o dobrostan.

Po jakie książki dla 5-latka warto sięgnąć?

Spójrzmy na nowe i klasyczne książki dla 5-latka, które mają największe szanse zainteresować starszych przedszkolaków.

  • „Kajtek i miś”

Piętnaście krótkich, ale wciągających opowiadań o małym chłopcu, który każdego dnia przeżywa przygody, a wieczorem, przed snem opowiada je swojemu misiowi. Perypetie Kajtka to nic innego niż codzienne wydarzenia i zabawy typowe dla kilkulatków. Dlatego małym czytelnikom bardzo łatwo utożsamiać się z bohaterem.

Kajtek i miś

  • „Raz, dwa, trzy, piaskowy wilk”

Jeśli chodzi o książki dla 5-latka, bestsellery to nieodmiennie seria o Piaskowym Wilku (tu zebrana w jednym tomie), która nie ma sobie równych. Podczas plażowych spotkań Karusi z Wilkiem rzeczywistość miesza się z dziecięcą fantazją. Opowieść podzielona jest na 45 rozdziałów o różnych tematach. Trudno powiedzieć, kto będzie miał większą przyjemność z lektury: dziecko czy rodzice. To jedna z tych genialnych książek, które zostają z nami na całe życie.

raz dwa trzy piaskowy wilk

  • „Lotta. Trzy opowiadania”

Jeśli zaczynacie przygodę z klasyką Astrid Lindgren, niech to będzie ten zbiór trzech opowiadań o dzieciach z ulicy Awanturników. Lindgren pisała nie tylko ciekawe książki dla dzieci. Ona pisała książki o prawdziwym dzieciństwie. Ten tytuł to czysta przyjemność, a ilustracje sprawiają, że natychmiast chcemy się w nim znaleźć.  

Lotta Astrid Lindgren

  • „Pudle i Frytki”

Kiedy na wyspie trzech piesków i szczeniaka kończy się woda i ziemniaki, mieszkańcy muszą ratować się przeprowadzką. Przeprawiają się przez morze by dotrzeć na ląd zamieszkały przez pudle. Jak przyjmą ich rodzimi mieszkańcy? Genialna książka napisana i narysowana przez Pii Lindenbaum. Bestseller sprzed kilku lat, ale wciąż nagradzany i wznawiany.  

pudle i frytki

  • „Co robią uczucia?”

To jest takie piękne! Książka obrazkowa z symboliczną ilością tekstu, ale stworzona do oglądania, przeżywania i rozmów. Jest wielką ucztą estetyczną, ale też doskonałym wsparciem w poznawaniu, rozróżnianiu i oswajaniu emocji i uczuć. Uwielbiana przez dzieci niezależnie od wieku, uwielbiana przez rodziców. Będziecie zachwyceni.

co robią uczucia

  • Seria „8+2”

Klasyka literatury dziecięcej i jednocześnie dobra książka dla 5-latka. Niecodzienne przygody pewnej naprawdę dużej rodziny. Retro klimat, analogowe dzieciństwo, skromne życie, które okazuje się być wspaniałe, szczęśliwe i pełne przygód. Świat, jakiego współczesne dzieci już nie znają. Dużo natury i dużo tomów – czy może być lepiej?

8+2 książki dla dzieci

  • „Mapy”

Dobre książki dla pięciolatka to w dużym stopniu tytuły edukacyjne, w tym przyrodnicze. „Mapy” są propozycją wieloletnią, czyli książką, które spędzi w dziecięcej biblioteczce tyle lat, aż się rozpadnie od częstego przeglądania. Mamy tu świetnie przygotowane, wielkoformatowe mapy narysowane i opisane w stylu odpowiednim dla kilkulatków. Międzynarodowy bestseller stworzony przez Polaków.

mapy dla dzieci

  • „Książka Literkowa”

Warto wykorzystać rozbudzające się w tym wieku zainteresowanie literami i cyframi. Propozycji jest tyle, że potrzebny byłby oddzielny artykuł, ale jedną z najciekawszych jest kartonówka „Literkowa”. Każda strona poświęcona jest jednej literze, a każda litera zrobiona jest na szydełku! Piękne, kolorowe ilustracje, zabawne przedstawienie znaków, które kryją w sobie dodatkowe zagadki.

książka literkowa

  • Seria „Miś Zbyś”

Komiks to zawsze dobrze wybór, choć przez ostatnie ćwierć wieku był u nas mocno niedoceniany. Narracja komiksowa wymaga od czytelnika bardzo intensywnej pracy umysłowej – czytamy jednocześnie formę graficzną i tekstową, oraz wnioskujemy, co wydarzyło się między kadrami. Idealnym komiksem dla pięciolatka będzie Miś Zbyś i cała seria z detektywistycznymi przygodami. To godny następca najlepszych polskich komiksów sprzed trzech dekad.

Miś Zbyś komiks

  • „Drzewa”

Piękna, wielkoformatowa książka dla 5-latka o cudach natury, które spotyka każdy z nas – drzewach. Masa wiadomości, ciekawostek, wiedzy przyrodniczej, historycznej, geograficznej. Fascynująca lektura dla czytelnika w każdym wieku plus świetne, często zabawne ilustracje. Warto wykorzystać coraz większą fascynację pięciolatka otaczającym go światem i wspólnie poczytać tę wyjątkową pozycję. Polecam również do przedszkoli, na świetlice, kółka zainteresowań. 

drzewa

Więcej rankingów książek dla dzieci znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com