Do wykonania takiej zamykanej w szkatułce szopki potrzebne będą:

- drewniane pudełko niewielkich rozmiarów

- biała farba akrylowa + pędzel

-  masa plastyczna fimo-air (light)

- fimo-soft w kolorze żółtym

- arkusz strukturalny do fimo (szablon ze wzorem)

- złota porporina

-mocny klej

- sznurki i kawałek drucika

- tektura falista, filc

- złoty lub srebrny brokat w sprayu

- zestaw stempli z alfabetem

Krok 1.

Na początku wygładziłam drewniane pudełko papierem ściernym, a następnie pomalowałam jego powierzchnię farbą akrylową w kolorze biało-kremowym. Gdy farba wyschła, spryskałam szkatułkę złotym brokatem, a krawędzie przetarłam gdzieniegdzie porporiną.

Krok 2.

Następnie, z cienkiego plastra fimo-soft wykroiłam nożykiem maleńkie, żółte gwiazdki, które zamocowałam do sznurka warstwami w kolejności: gwiazdka, sznurek, gwiazdka. Odczekałam, aż girlanda stwardniała w piekarniku, by ostatecznie końcówki sznurka podczepić do 'sufitu' szopki mocnym klejem. Figurki świętej rodziny uformowałam z lekkiego jak piórko fimo-light.

Krok 3.

Tylną ściankę szopki ciekawie jest ozdobić papierem, ja wybrałam papier ze wzorem nut, bo kojarzy się ze śpiewaniem kolęd.  Przed umieszczeniem postaci wewnątrz szopki ucharakteryzowałam je - Maryja otrzymała filcową chustę i tobołek z dzieciątkiem, a jej opiekun laskę skręconą z kawałka drucika i pas ze sznurka. Z miękkich skrawków wypełniacza do poduszek lub filcu można również stworzyć śnieżną wyściółkę szopki, która podkreśli zimowy klimat dekoracji.

Krok 4.

Z masy fimo-light wykroiłam kształt gwiazdek, na których odcisnęłam geometryczny wzór z szablonu. Następnie, palcem przetarłam grawerowaną powierzchnie porporiną, tak by zyskała efekt nierównomiernego złocenia.

Krok 5.

Gdy gwiazdki wyschły, nakleiłam je na tekturę falistą w kolorze brązowym i wycięłam pozostawiając margines papieru. Papierowe brzegi przetarłam białą farbą i osypałam brokatem. Taką ozdobę zamocowałam na złotym pasku doklejonym do wieczka. Jeszcze tylko ozdobny napis ze stempli i szopka gotowa.

Porady i wskazówki

Masa fimo-air wysycha pod wpływem powietrza. Zalecam, aby połączyć uformowane z niej elementy gdy powierzchnia lekko stwardnieje, mniej więcej po 12 h. Całkowity czas schnięcia to ponad 24h. Niewykorzystany zapas należy szczelnie zabezpieczyć i przechowywać w słoiku.