Chromecast – co to jest i do czego służy?

Chromecast to niepozorne urządzenie elektroniczne od Google, które zachwyca możliwościami. Wygląda jak pendrive o nietypowym kształcie, z tą różnicą, że ma wtyczkę HDMI zamiast USB. O jego sławie najlepiej świadczą wyniki sprzedaży: od premiery w Stanach Zjednoczonych, która miała miejsce w 2013 roku, na całym świecie sprzedano już ponad 20 milionów egzemplarzy!

Czym jest Chromecast? To rodzaj odtwarzacza multimedialnego do transmisji audiowizualnej poprzez wykorzystanie sieci WiFi, który stanowi bezprzewodowy łącznik między sprzętem A a sprzętem B. Umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku z laptopa, PC czy smartfona na dowolne urządzenie do ich odtwarzania, wyposażone w gniazdo HDMI. Sygnały mogą być więc przekazywane nie tylko na telewizor, ale także projektor czy monitor.

 

streamowanie obrazu z Google Play za pomocą chromecast

 

Jak działa Chromecast?

To urządzenie wymaga połączenia z siecią Wi-Fi. Po podłączeniu do telewizora i skonfigurowaniu na nim Chromecasta (proces jest bardzo prosty, a gadżet sam prowadzi przez niego użytkownika, wyświetlając odpowiednie informacje na ekranie telewizora), umożliwia on streaming:

  • obrazu z kart z przeglądarki Chrome,
  • filmów z YouTube, Google Play, Netflix, HDI GO, Ipla, Player, Amazon Prime,
  • muzyki z Google Play,
  • wybranych aplikacji mobilnych,
  • pulpitu smartfona.

Chromecast wystarczy podłączyć do telewizora, monitora czy projektora przy pomocy złącza HDMI oraz do źródła zasilania przez Micro-USB (również do telewizora lub zasilacza). Urządzenie może albo przekazywać multimedia przy pomocy chmury na bieżąco, albo samodzielnie odtwarzać film czy muzykę ustawioną w odtwarzaczu na telefonie lub komputerze. Ta druga opcja jest wyjątkowo przydatna w przypadku smartfonów – YouTube w wersji standardowej nie działa na nich w tle. Jeśli użytkownik „zaplanuje” przesyłanie konkretnego filmu z YouTube na telewizor, to Chromecast będzie odpowiadał za jego pobranie z sieci, a nie smartfon. Można więc zablokować telefon po wydaniu urządzeniu polecenia.

 

Telewizory pełna oferta

 

Czy Chromecast ogranicza pracę w tle?

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć przy pomocy przykładu. Użytkownik komputera jest aktywnym blogerem, a podczas pisania nowych treści lubi oglądać seriale, by oczyścić umysł lub zainspirować się fabułą. W takiej sytuacji pozostaje mu spoglądanie na to, co akurat jest nadawane w telewizji. Może on jednak rozszerzyć spektrum oglądanych treści o lekki serial na Netfliksie. Jak? Korzystając z Chromecast oczywiście!

Przez Chromecast obraz jest streamowany na telewizor, bez przerywania pracy. Gdy użytkownik zminimalizuje kartę lub aplikację Netfliksa na komputerze, ta nie zniknie na telewizorze. Gadżet Google’a nie działa bowiem w formie pulpitu zdalnego, tylko przekazywania konkretnej treści. Użytkownik może więc wyciszyć dźwięk na komputerze i pisać artykuł, podczas gdy serial będzie wyświetlał się na telewizorze bez zakłóceń.

To rozwiązanie, które docenią także miłośnicy słuchania muzyki w dobrej jakości. Smartfon czy laptop niestety nie zawsze są w stanie ją zagwarantować – a nawet jeśli, to niezbyt głośno. Korzystając z Chromecast, użytkownik może wygodnie robić zakupy online i jednocześnie cieszyć się ulubionymi kawałkami odtwarzanymi przez wieżę podłączoną do telewizora.

 

oglądanie netfliksa przez chromecast

 

Czy Chromecast jest kompatybilny z urządzeniami mobilnymi?

Urządzenie przekazuje materiały nie tylko z laptopa czy PC, ale także z tabletu bądź smartfona. Warunkiem do połączenia jest jednak obsługa przez odpowiedni system operacyjny – Android lub iOS. Dzięki Chromecast można więc odtworzyć film czy muzykę z Google Play, YouTube bądź Netfliksa na dużym ekranie, nie męcząc oczu i przede wszystkim nie tracąc jakości obrazu.

Co ciekawe, gadżet służy nie tylko wygodnemu oglądaniu filmów, seriali czy teledysków. Może także zamienić smartfona w kontroler do gier mobilnych! Wiele gamingowych aplikacji umożliwia przekaz obrazu przy pomocy Chromecast, dzięki czemu gra wyświetla się na telewizorze, a użytkownik gra na smartfonie jak na konsoli. W przypadku wersji Androida 4.4.2 i nowszych – urządzenie obsługuje każdą aplikację bez wyjątków, a nawet sam pulpit; na telewizorze można wówczas nawet odczytać SMS-a. Co więcej, niektóre gry zostały zaprojektowane z myślą o odtwarzaniu za pomocą Chromecast. Do wyjątkowo ciekawych pozycji zaliczyć można Poker Cast i Texas Holdem Poker, w których każdy gracz widzi na swoim smartfonie wyłącznie swoje karty i żetony, a na telewizorze – stół.

 

streamowanie obrazu z gry za pomocą chromecast

 

Jakie jeszcze możliwości daje Chromecast?

Wygodne oglądanie seriali i filmów, słuchanie muzyki czy granie w gry mobilne to nie jedyne udogodnienia, które przynosi ten niezwykły gadżet Google. Producent nie zapomniał także o fanach rzeczywistości wirtualnej! Chcąc przekazać obraz widziany przez użytkownika okularów VR na telewizor, monitor czy projektor, wystarczy użyć Chromecasta, współpracujących gogli i dedykowanej aplikacji.

 

Okulary VR pełna oferta

 

Którego Chromecasta wybrać?

Urządzenie jest dostępne na rynku już od kilku lat, dzięki czemu dostępne są różne jego modele. Warto sprawdzić różnice pomiędzy konkretnymi generacjami, tak, by wybrać urządzenie idealne dla indywidualnych potrzeb. Google prezentuje na ten moment:

  • Chromecast 1 – pierwszy model (wydany w 2013 roku), z wyglądu łudząco podobny do pendriva. Wspominamy o nim wyłącznie „historycznie”, urządzenie nie jest już bowiem dostępne w oficjalnej dystrybucji. Jedynka nie jest i nie będzie dostosowana do aktualnych standardów audio i wideo oraz nowych aplikacji,
  • Chromecast 2 – model z 2015 roku, którego design stał się standardem kształtu urządzenia. Również nie jest już dostępny w oficjalnej sprzedaży. Od poprzednika różni się nie tylko wyglądem, ale także mocą. Został wyposażony w silniejsze anteny Wi-Fi i lepsze oprogramowanie. Umożliwiał streaming w jakości 720p,
  • Chromecast 3 – model z 2018 roku, dostępny w oficjalnej sprzedaży. Umożliwia płynny streaming obrazu w jakości Full HD przy 60 klatkach na sekundę,
  • Chromecast Ultra – ten model z 2018 roku już na wstępie zachwyca wyjątkowo smukłym designem. Stworzony jest z myślą o posiadaczach telewizorów wyświetlających obraz w 4K – może streamować w jakości Ultra HD i HDR.
  • Chromecast Audio – wariacja na temat Chromecast 2; swoją premierę miała także w 2015 roku. Umożliwia wyłącznie transmisję dźwięku do sprzętów audio, bez streamingu obrazu.

Każdy z modeli Google Chromecast łączy się przy pomocy HDMI i jest kompatybilny z Androidem oraz iOS’em. To wyjątkowo przydatne, niedrogie urządzenie, które sprawdza się w wielu sytuacjach i przede wszystkim nie wymaga instalowania metrów kabli.