Czym różni się bujaczek elektryczny od zwykłego leżaczka? 

Tradycyjny bujak to wygodny, mobilny mebel dla dziecka umożliwiający między innymi usadzenie go na blacie stołu – pod okiem pracującego czy gotującego rodzica. Zalety tego rozwiązania opisaliśmy bliżej w artykule Bujaczek dla dziecka – czy warto go kupić?. A czym wyróżniają się modele elektryczne, nazywane także huśtawkami?

Przede wszystkim poziomem wyposażenia i konstrukcją. Jak sama nazwa wskazuje, bujaczek ten jest huśtawką, a więc siedzisko znajduje się wyżej, niż w przypadku klasycznego bujanego leżaka. Jednak to, co jest najbardziej charakterystyczną cechą bujaczka elektrycznego, to fakt, że pracuje on niemalże samodzielnie – aby maluszka koiło do snu przyjemne, subtelne huśtanie, wystarczy odpowiednio zaprogramować urządzenie. A to oznacza wciśnięcie kilku przycisków. Choć nie zawsze więc wygląda jak typowa huśtawka (niekoniecznie jest siedziskiem wiszącym na długim pałąku), to jej cechy przejmuje właśnie ze względu na to, że maluch buja się „samodzielnie” – a raczej buja go mechanizm.

Jakie są największe zalety bujaczka elektrycznego? 

Pierwsza zaleta wynika już z powyższych akapitów: rodzic nie musi stale przebywać obok leżaczka, by huśtać malucha, jak jest w przypadku zwykłych bujaczków. Dzięki temu zyskuje jeszcze więcej swobody podczas wykonywania domowych obowiązków. Może spokojnie sprzątać, gotować czy pracować w swoim home office, podczas gdy dziecko jest kojone i usypiane do snu regularnym huśtaniem. Co więcej, leżaczek bujaczek elektryczny wyposażony jest zwykle w pozytywkę, której nie trzeba nakręcać. Ta może być uruchamiana nie tylko przy pomocy przycisku, ale także, w przypadku najlepszych modeli, głosem dziecka – np. gdy tylko zacznie płakać. Co więcej, ta sama zasada dotyczy huśtania! Bujaczek ten w dalszym ciągu pełni funkcję leżaczka, co oznacza, że może zostać zablokowany w nieruchomej pozycji – np. podczas snu malucha. A gdy tylko ten się przebudzi i okaże niepokój, zaczynając płakać, urządzenie ponownie zacznie się samodzielnie bujać.

Czy huśtawka elektryczna dla niemowląt ma jakieś wady? 

Analizując funkcje i cechy tego mebelka, trudno o znalezienie w nim większych wad. Można jednak powiedzieć, że do zalet zdecydowanie nie należy waga huśtawek elektrycznych; są zdecydowanie cięższe od zwykłych bujaczków. Tak, jak tradycyjne ważą zwykle około 5 kg, tak elektryczne mogą osiągać wagę nawet 10 kg. Związane jest to oczywiście z dodatkowym obciążeniem w postaci całego modułu sterującego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bujaka elektrycznego dla dziecka? 

Pierwszym parametrem, który powinien podlegać weryfikacji w przypadku każdego rodzaju nosidełka, mebla czy zabawki dla dziecka, są certyfikaty zgodności z testami bezpieczeństwa oraz normami europejskimi. Do najczęściej spotykanych w przypadku leżaczków należą normy EN 16232 – określająca bezpieczeństwo huśtawek dla niemowląt, EN 71 – dotycząca zabawek dla dzieci oraz testy Intertek – firmy zajmującej się profesjonalnym prowadzeniem inspekcji towarów, badań oraz certyfikacji produktów. A na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Waga – im lżejsza huśtawka, tym łatwiej będzie ci przenosić ją z jednego pomieszczenia do drugiego czy unosić na blat (w przypadku mniejszych modeli).
  • Wymiary – huśtawki elektryczne dla niemowląt można podzielić na dwie główne kategorie; wizualnie przypominające bardziej klasyczny bujaczek, a więc niskie i te, które kojarzą się właśnie z huśtawką: wysokie, na dość długim pałąku. W przypadku tych drugich zwróć szczególną uwagę na ich wymiary; zbyt wysokie mogą utrudniać ci trzymanie malucha na blacie i okazać się odpowiednie tylko do huśtania na podłodze.
  • Bezpieczeństwo – wspomniane atesty to nie jedyne wyznaczniki bezpieczeństwa malucha, na które warto zwrócić uwagę. Koniecznie sprawdź także, w jakiego rodzaju pasy bezpieczeństwa zostało wyposażone siedzisko. To zwykle trój- lub pięciopunktowe zapięcie; ten drugi typ wykazuje jeszcze wyższy poziom stabilności malucha podczas testów komunikacyjnych i jest chętnie wykorzystywany w fotelikach samochodowych. Sprawdź także, z jakiego materiału została wykonana konstrukcja huśtawki; metal zapewni większą stabilność i wytrzymałość od plastiku.
  • Regulacja prędkości bujania – umożliwi dostosowanie szybkości, a tym samym intensywności kołysania do poziomu najbardziej lubianego przez malucha.
  • Sposób zarządzania modułem sterującym – każdy model będzie wyposażony w panel sterowania z odpowiednimi przyciskami. Dodatkowo może być jednak obsługiwany zdalnie pilotem; albo, jak wspomnieliśmy wcześniej, reagować na płacz malucha.
  • Sposób zasilania – huśtawka elektryczna dla niemowląt potrzebuje oczywiście dostępu do prądu. Możliwości zasilania są dwie; albo sieciowa, czyli po podłączeniu urządzenia kablem do gniazdka elektrycznego, albo przy pomocy baterii.
  • Timer – dzięki niemu ustawisz, przez jaki czas ma pracować huśtawka lub pozytywka, zanim się wyłączą.
  • Karuzela lub pozytywka – albo dwa w jednym, czyli wyposażenie bujaczka w przykuwające uwagę malucha, kręcące się zabawki oraz kojącą muzykę.
  • Wyposażenie dodatkowe – poszczególne modele oferują między innymi założenie moskitiery dookoła siedziska czy odtworzenie własnej muzyki, np. wyciszających dźwięków przyrody, po podłączeniu odtwarzacza przy pomocy USB.

Jaki bujak elektryczny warto wybrać? 

Wybór huśtawek jest naprawdę duży; dzięki temu każdy bez wątpienia znajdzie model idealny dla swojego malucha – lub na prezent. Przedstawiamy trzy bujaki elektryczne dla dziecka, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwać:

  • Lionelo, Henny 

Beżowy bujaczek z funkcją leżaczka oraz huśtawki, który już na pierwszy rzut oka cieszy pięknym, estetycznym designem. Wyposażony został w wysokiej jakości siedzisko z funkcją podnoszenia ścianek i daszka, dzięki czemu sprawnie zamienisz je w wygodne łóżeczko. To także dodatek w postaci moskitiery, która latem ochroni malucha przed uporczywymi owadami, a w przypadku posiadania zwierząt domowych zabezpieczy je przed ich ciekawskim pyszczkiem. Do snu ukoi malucha karuzela z przyjacielskimi pluszakami oraz pozytywka z 8 melodiami i 2 dźwiękami przyrody; albo funkcja odtwarzania MP3 np. z pendrive. Sterowanie huśtawką odbywa się przy pomocy panelu znajdującego się na górze. Dodatkowym atutem jest funkcja Speed Control, która dostosowuje prędkość bujania do wagi dziecka.

 

Lionelo, Henry, Leżaczek/Bujaczek/Huśtawka

 

  • Caretero, Loop 

Bujaczek z 5-stopniową regulacją szybkości huśtania oraz 5-punktowymi szelkami zabezpieczającymi. Sterowanie odbywa się nie tylko przy pomocy panelu z przyciskami, ale także pilotem lub głosem samego malucha; huśtawka uruchamia się po wykryciu jego płaczu. Urządzenie może być zasilane sieciowo – albo bateriami. Huśtawka została wyposażona w karuzelę z pluszowymi misiami oraz karuzelą. Dodatkowym atutem jest wygodne składanie, które znacznie ułatwi przechowywanie bujaczka oraz ewentualny transport w bagażniku.

 

Caretero, Loop, Leżaczek/Bujaczek/Huśtawka elektryczna

 

  • Caretero, Bugies 

Huśtawka na wysokim pałąku z siedziskiem umożliwiającym rozwinięcie daszka oraz moskitiery. Na górze znajduje się intuicyjny panel sterowania, a tuż pod nim karuzela z zawieszonymi wesołymi pluszowymi zwierzakami; muchą, pszczółką oraz biedronką, dodatkowo wygrywająca 12 różnych melodii i generująca delikatne światło. Stabilność w siedzisku zapewniają maluchowi 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, a wygodę – 2 poziomy regulacji nachylenia oparcia. Co więcej, huśtawka została wyposażona w tackę na butelkę lub przekąskę.

 

Caretero, Bugies, Huśtawka elektryczna, Purple

 

Koniecznie sprawdź kilka propozycji bujaczka elektrycznego – i wybierz ten, który zostanie z wami na wiele lat!

Więcej o produktach dla dzieci przeczytasz w poradnikach Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock