Pierwsze miesiące życia dziecka są prawdziwym sprawdzianem dla cierpliwości rodzica. Nieregularne godziny snu niemowlaka, łatwe budzenie się i konieczność częstego karmienia mogą dać opiekunom w kość – maluch wymaga bowiem uwagi niemal dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nic dziwnego, że na początkowym etapie życia niemowlaka rodzice często są niewyspani i zmęczeni. Oczywiście jest to przejściowy okres – z czasem sen malucha się reguluje, a on sam staje się mniej wrażliwy na bodźce i nie wybudza się tak łatwo jak noworodki. Nie zmienia to faktu, że pierwsze miesiące bywają trudne.

Istnieje jednak rozwiązanie, które w pewnym stopniu może odciążyć rodzica i pozwolić mu na wykonywanie różnych czynności w trakcie opieki nad dzieckiem. To leżaczek dla dziecka – bardzo chętnie wybierane, funkcjonalne akcesorium.

 

BabyBjorn, Balance Bliss, Poszycie do leżaczka, Cotton, Piaskowy Szary

 

Leżaczek bujaczek dla noworodka – od kiedy można go używać? 

Wielu producentów zachęca, aby w bujaczku umieszczać dzieci zaraz po urodzeniu. Nie jest to jednak najlepszym pomysłem. Noworodek nie potrafi jeszcze prawidłowo utrzymywać głowy ani kontrolować tułowia. Jeśli więc ułożysz go w bujaczku, jego ciało będzie układało się niesymetrycznie. Poza tym główka może pozostawać ciągle przechylona w jedną stronę, a to może być jedną z przyczyn jej spłaszczania się.

Jeżeli więc planujesz zakup bujaczka dla swojej pociechy, poczekaj, aż będzie umiał samodzielnie utrzymać się w pozycji siedzącej. Przez około pół godziny dziennie mogą z niego korzystać również maluchy, które potrafią już przetaczać się na boki oraz unosić głowę. Nabycia tych umiejętności możesz spodziewać się mniej więcej w czwartym miesiącu życia dziecka.

 

Caretero, Huśtawka elektryczna, Raffi, Grey

 

Jaki bujaczek wybrać? 

Przy wybieraniu bujaczka dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym są zabezpieczenia. Akcesorium tego typu musi być wyposażone w różnego rodzaju elementy, które gwarantują stabilną pozycję malucha w bujaczku. Mowa przede wszystkim o szelkach czy pasach, które dodatkowo zapobiegają ewentualnemu wydostaniu się malucha pod nieuwagę rodzica. Dzięki nim dziecko nie może również wypaść z siedziska, co mogłoby stanowić dla niego spore zagrożenie.

W sprzedaży dostępne są modele, które nie poruszają się same oraz leżaczki bujaczki dla niemowląt, które można automatycznie wprawiać w ruch, co będzie sprzyjać relaksowi malucha. Warto zastanowić się, na jakim rozwiązaniu bardziej Ci zależy. Aby nie kontrolować ruchu ręcznie, warto zakupić automatyczny bujaczek elektryczny dla niemowlaka.

 

Tiny Love, Wielofunkcyjny Leżaczek/Bujaczek/Krzesełko, Denim, 3w1

 

Cechy, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu to przede wszystkim: 

  • możliwość regulacji wysokości siedziska – wygodne rozwiązanie na przykład przy karmieniu gwarantujące maksimum komfortu zarówno dziecku, jak i opiekunowi;
  • solidność uchwytu – ważna przy przenoszeniu z miejsca na miejsce. Bujaczek zazwyczaj stoi w sypialni, ale wielu rodziców wykorzystuje go również w kuchni, na przykład podczas gotowania, kiedy chcą mieć wolne ręce. Mogą odłożyć malucha na bujaczek, aby przygotować obiad czy podgrzać przekąskę dla dziecka. Po wszystkim mogą wygodnie przenieść bujaczek na poprzednie miejsce.
  • rama na zabawki – nad bujaczkiem można zawiesić zestaw zabawek, które wydają kojące dźwięki i w ten sposób stymulują wyobraźnię dziecka i uspokajają je. Aby móc je swobodnie umieścić, konieczny jest wybór leżaczka z odpowiednią ramą. Warto na to zawrócić uwagę podczas zakupów, jednak do większości produktów oferowanych w sklepach jest ona dołączona w zestawie.

 

BabyBjorn, Balance Bliss, Poszycie do leżaczka, Cotton, Antracyt

 

Czy leżaczek-bujaczek jest bezpieczny dla dziecka? 

Gdy wybieramy leżaczek-bujaczek dla noworodka, warto szukać akcesoriów posiadających atesty, które potwierdzają bezpieczeństwo konstrukcji i materiałów wykorzystanych w procesie produkcyjnym. Mowa tutaj nie tylko o CE, którym opatrzone być powinno każde dziecięce akcesorium dystrybuowane na terenie Unii Europejskiej, ale również Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka czy też Państwowego Zakładu Higieny i Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Materiał, którym jest wyłożony, powinien być delikatny dla jego wrażliwej skóry. Warto unikać wszelkich tworzyw sztucznych i tkanin typu poliester, a wybierać przede wszystkim materiały naturalne, co najwyżej z niewielką domieszką innych włókien. Dobrym pomysłem będzie kupno bujaczka z łatwym do zdejmowania pokrowcem, który można szybko wyprać w celu jego odświeżenia.

 

Tiny Love, Wielofunkcyjny Leżaczek/Bujaczek/Krzesełko z budką, Szary, 3w1

 

A czy bujaczek sam w sobie jest bezpieczny? Choć to jedno z najbardziej uwielbianych przez rodziców akcesoriów, nie każdy uznaje je za korzystne dla zdrowia maluszka. Skąd taka postawa? Przede wszystkim ze względu na pozycję, jaką dziecko przybiera w bujaczku. Nie ma ono w nim zbyt dużych możliwości ruchu, ponieważ dodatkowo przypięte jest pasami. Jest to logiczne, jeśli bierzemy pod uwagę fakt, że ma ono pozostawać bezpieczne bez asysty rodzica.

 

Maxi-Cosi, Kori, Leżaczek, Grafitowy

 

Ponadto należy pamiętać również o wieku – maluszki powyżej szóstego miesiąca życia mogą próbować wychodzić z bujaczka. W tym wieku dzieci zazwyczaj zaczynają uczyć się utrzymywać siedzącą postawę, a zbyt częste stosowanie leżaczka może zaburzyć ten proces. Poniżej szóstego miesiąca życia można jednak korzystać z tego przydatnego akcesorium bez żadnych obaw, o ile jego użycie jest w miarę ograniczone – ciągłe przesiadywanie malucha w bujaczku nie przysłuży się bowiem jego zdrowiu. Powód jest prosty – dziecko w pierwszych miesiąca powinno często zmieniać pozycję, aby ćwiczyć koordynację ruchów i trzymanie główki. Maluch, który często jest umieszczany w bujaczku, może wolniej się rozwijać w kontekście ruchowym.

 

BabyBjorn, Balance Soft, Leżaczek + zabawka, Czarny/Ciemnoszary

 

Niewątpliwie, zakup bujaczka leżaczka może przyczynić się do sporego odciążenia rodziców, którzy będą mogli znaleźć chwilę na inne obowiązki, a jednocześnie cały czas dbać o bezpieczeństwo maluszka. Warto jednak korzystać z tego akcesorium rozważnie i mieć zawsze na uwadze zdrowie dziecka.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / Levranii