Czy rodzaj siatki ma znaczenie przy wyborze bramki do piłki nożnej?

Najważniejszą cechą bramek jest sygnalizowanie o zdobytym golu, czyli przekroczeniu znajdującej się na ziemi linii – to jej tak zaciekle bronią bramkarze. Istotnym elementem będzie więc tylne osiatkowanie, mające na celu również hamowanie lecącej piłki, tak, by nie trzeba było za każdym razem biegać poza boisko. To bardzo ważne, szczególnie jeżeli tworzycie swoje pierwsze boisko treningowe w małym ogródku. Jeżeli zainteresuje cię model bez siatki, zawsze można ją dokupić, wraz z wygodnym i szybkim systemem montażu.

Do produkcji większości siatek wykorzystano polietylen (PE), materiał trwały, odporny na warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV oraz deszcz – nie wpływają one na jego odkształcanie się. Niektóre modele posiadają wersje poliestrowe, o bardzo drobnych oczkach, przypominające moskitierę.

Istotne jest również, w jaki sposób siatki są tkane. Sploty wielożyłkowe nadają twardości i odporności mechanicznej na uderzenia, dzięki czemu konstrukcja sprawdza się przez wiele lat. Różnice można napotkać również w metodzie łączenia oczek – wersje bezwęzłowe, tzw. łączone na gładko, to opcja skierowana do profesjonalistów i starszych graczy, ze względu na zwiększoną wytrzymałość na silne uderzenia; natomiast łączone węzłami to rozwiązanie tańsze i polecane dla początkujących miłośników piłki nożnej oraz w celach treningowych.

bramka do piłki nożnej

Bramki metalowe, dmuchane, z tworzywa sztucznego – które nadadzą się idealnie?

Jeżeli chodzi o materiał wykorzystany do wytworzenia stelażu, to mamy tutaj do czynienia przede wszystkim z trzema rozwiązaniami:

  • metalowy – wysoce trwały, najczęściej malowany proszkowo (co daje mu ochronę na wilgoć i warunki atmosferyczne), montowany do ziemi za pomocą systemu szpilek kotwiących lub wolnostojąca. Minusem będzie ciężar i szybkość montowania – choć w dużej mierze jest to uwarunkowane wielkością całej konstrukcji oraz średnicą stalowych profili.
  • z tworzywa sztucznego – mniej trwały mechanicznie od metalowego, ale równie odporny na warunki atmosferyczne, w tym deszcz. Idealne rozwiązanie dla początkujących graczy oraz do małych ogródków, ze względu na lekkość i szybkość montażu/demontażu. Dzięki temu w łatwy sposób można posprzątać po zabawie, a kiedy najdzie was ochota na kolejny sparing – w kilka minut przygotować boisko z powrotem. Czasami stosuje się tu system samodzielnego rozkładania pop up, znany być może z plażowych namiotów – po wyciągnięciu bramki z torby przenośnej i odbezpieczeniu konstrukcja rozwija się samodzielnie, a ty zyskujesz na czasie.
  • nadmuchiwany – opcja idealna na wyjazdy i letnie zabawy nad morzem. Lekka konstrukcja wykonana z trwałego plastiku, który po napełnieniu powietrzem możesz dodatkowo dociążyć, wlewając wodę do specjalnie zaprojektowanych kieszeni bocznych. To świetny rodzaj bramki do piłki nożnej dla dzieci poniżej 6 lat, gdyż jest w 100% bezpieczny i łatwy w obsłudze.

Dmuchana bramka

Jak dobrać odpowiedni sprzęt do wieku dziecka?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na wielkość. Jeżeli chcemy stworzyć swojemu maluchowi przestrzeń do zabawy, gdzie w sposób aktywny i radosny spędzi czas na świeżym powietrzu, nie potrzebujemy profesjonalnych rozmiarów stalowej bramki do gry w piłkę. Wystarczy nam wówczas mała, szybko montowana, wytworzona z lekkich materiałów jak plastik. Najważniejsze będzie, by ten czas spędzić razem i zarazić dziecko pasją do ruchu.

Mając w domu nastolatka, który bardzo chce trenować swoje umiejętności piłkarskie nie tylko w klubie sportowym, ale i we własnym ogródku, wybierz bramki o rozmiarach: 3x2 – dla juniorów, 5x2 – dla młodzieży, 7x2 – dla profesjonalistów. Jeżeli masz możliwość zamontowana większej bramki i chcesz pomóc dziecku rozwijać się w jego pasji, to warto wybrać wersję 5x2 i powyżej. Dzięki temu zyskasz pewność, że ćwiczona celność czy przyjacielskie sparingi będą miały realne przełożenie na zwiększenie umiejętności podczas klubowych rozgrywek i meczów.

Bramka do ogrodu

Dodatkowe gadżety – czy są nam niezbędne na początku?

Wiele producentów oferuje bramki piłkarskie dla dzieci w gotowych zestawach z piłką, pompką i systemem bezpiecznego montażu. Są również dodatkowe ogrodzenia, ograniczające możliwość wybicia piłki daleko poza pole gry w przypadku nietrafionych strzałów, wolnostojące pachołki do ćwiczenia wymijania przeszkód z piłką oraz specjalne płachty rozwieszane na stelażu bramki, służące do treningu precyzyjnych goli. Wszystkie te dodatkowe elementy to świetne urozmaicenia zabawy, ale zdecydowanie nie są obowiązkowe na początek. Wystarczy piłka, bramka – lub dwie - oraz kogoś do wspólnej zabawy, żeby dziecko odkryło wielką radość z gry w piłkę nożną.

Bramki dla dzieci zestaw

Ceny bramek piłkarskich – na jaki wydatek musimy się przyszykować?

Koszt zakupu bramki lub zestawu zawierającego takowe zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za wersje dmuchane lub plastikowe, a kończy na kilku tysiącach za oryginalnego rozmiaru, metalowe konstrukcje. Oczywiście na cenę ma wpływ wiele czynników – m.in. materiał, wielkość, firma produkująca czy ilość elementów w zestawie. Swój wybór musisz uzależnić od aktualnych potrzeb dziecka – jeżeli zaczyna ono przygodę ze sportami drużynowymi, nie inwestuj w sprzęt, a w motywacje malucha. Wspieraj go i towarzysz mu przy zabawie. Z wiekiem, wraz z rozwojem umiejętności, możesz dostosowywać i zmieniać także domowe boisko.

Jeżeli jesteś aktywnym rodzicem, któremu zależy na wspólnej zabawie z dzieckiem na świeżym powietrzu lub twój maluch marzy o karierze piłkarskiej, spraw sobie i jemu wspaniały prezent – przenieś boisko do własnego ogrodu i trenuj bez ograniczeń!

Bramka hudora

Więcej podobnych polecajek znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com