Dziadkowie to niezwykle ważne osoby w naszym życiu. Służą radą, chętnie dzielą się doświadczeniem, a także zawsze znajdą dla nas czas. Czytając książki i oglądając filmy często spotykamy bohaterów, którzy doskonale nadawaliby się do tej roli. Kto najlepiej odnalazłby się w roli dziadka?

Albus Dumbledore

Cierpliwy, serdeczny, a do tego wyjątkowo inteligentny – Albus Dumbledore w serii powieści o Harrym Potterze zastąpił tytułowemu bohaterowi dziadka, wprowadzając go w świat magii. Można by rzec, że Dumbledore jest dziadkiem idealnym, który zawsze służy dobrą radą, jest gotowy do pomocy, a do tego nigdy byśmy się z nim nie nudzili. Z jednej strony dojrzały i z bogatą wiedzą, z drugiej ekscentryczny i nieprzewidywalny.  Jedyny minus dziadka Dumbledore’a to fakt, że mimo dojrzałego wieku wciąż był bardzo zapracowany jako dyrektor Hogwartu.

Harry Potter książka

Ignacy Borejko

Bohater książek Małgorzaty Musierowicz to dziadek w klasycznym wydaniu. Dostojny, oczytany, a do tego chętny, żeby krzewić chęć wiedzy w młodych pokoleniach. Niesamowity erudyta, który nie stroni od łacińskich sentencji. Prawdziwy nestor rodu, który dla wnuków może być olbrzymim autorytetem. Do tego Ignacy Borejko to prawdziwy mól książkowy i filozof, który chętnie dyskutuje na różnorakie tematy. Wzorcowej charakterystyki dopełnia bijący z Ignacego spokój i opanowanie w każdej sytuacji. W „Kwiecie kalafiora” pokazał też wielkie przywiązanie do rodziny. Kiedy jego żona trafia do szpitala, czuwa przy niej całą noc, troszcząc się o jej zdrowie.

Jeżycjada kolekcja

Carl Fredricksen

Kiedy w młodości chcemy zwiedzić cały świat, a rodzice są zajęci nieustanną pracą, do kogo się zwracamy? Oczywiście do dziadka. Takim typem podróżnika, który przemierzyłby z nami wszystkie kontynenty jest Carl Fredricksen – główny bohater nagrodzonego dwoma Oscarami animowanego filmu „Odlot”. Początkowo Carl jest pogrążony w smutku i melancholii, jednak spotkanie z Russellem budzi w nim żyłkę odkrywcy. Razem przemierzają odległe krainy, przeżywając cudowną przygodę. Choć Carl nie zawsze ma kontrolę nad wyprawą, nigdy nie traci zimnej krwi i zawsze udaje mu się znaleźć wyjście z opresji.

Odlot

Walt Kowalski

Nie wszyscy dziadkowie są idealni – przecież każdy ma swoje wady. Ważne, żeby dobre cechy brały górę nad niedoskonałościami. Z tego względu w naszym zestawieniu umieszczamy Walta Kowalskiego – bohatera filmu „Gran Torino”, w którego wcielił się Clint Eastwood. Dziadek, który stanie w obronie słabszych to prawdziwy skarb. Na szczęście „Gran Torino” pokazuje też, że ludzie mogą zmieniać się w każdym wieku, czego najlepszym dowodem jest właśnie zatwardziały, ale honorowy Walt. Ten weteran wojny w Korei ma bagaż negatywnych doświadczeń, ale jednocześnie życie nauczyło go ogromnego hartu ducha. To właśnie ta cecha nie pozwala mu patrzeć obojętnie na terror sąsiadów ze strony gangu. Prawdziwy dziadek-twardziel!

Gran Torino dvd

Jakub Wędrowycz

Kultowa postać wykreowana przez Andrzeja Pilipiuka to zdecydowanie najbardziej ekscentryczna postać, która kandyduje do roli dziadka. Zresztą w serii książek poświęconych egzorcyście amatorowi poznajemy jego wnuka – Macieja. Wędrowycz realizuje się jako dziadek, pokazując Maciejowi zupełnie inny świat – pełen magii i… osobliwych, wiejskich obyczajów. Jest skarbnicą wiedzy historycznej, choć nie zawsze można bezkrytycznie wierzyć w relacje Jakuba. Z pewnością jednak z Wędrowyczem jako dziadkiem nie musielibyśmy bać się o swoje bezpieczeństwo, ponieważ bohater „Karpie bijem” jak nikt, potrafi radzić sobie w każdej opresji.

Upiór w ruderze Pilipiuk

Gandalf

Często kontakty z dziadkiem to również grono jego znajomych, z którymi spędza sporo czasu. Jeśli w rolę dziadka wcieliłby się Tolkienowski Gandalf, trzeba przyznać, że jego drużyna byłaby naprawdę interesująca. Hobbici, krasnoludy, a także często spotykane elfy czy inni czarodzieje – wycieczki z takim dziadkiem z pewnością byłyby bogate kulturoznawczo. Nie zapominajmy też, dziadek, który jest magiem, z pewnością sam dostarczyłby mnóstwa niezapomnianych wrażeń.

Władca pierścieni audiobook

Yoda

Ukochana postać wszystkich miłośników Gwiezdnych Wojen. Mistrz Yoda wychował w swoim życiu wiele pokoleń jedi, jednak jak poradziłby sobie jako dziadek? Cóż, z pewnością można byłoby porozmawiać z nim na wiele filozoficznych tematów, a przy tym sporo się od niego nauczyć. Jeśli w którymś z wnucząt, Yoda wyczułby silną moc, przekazałby ogromne doświadczenie oraz wiedzę. Jedynym niepożądanym efektem ubocznym mogłaby być tylko dziwna składania, którą dzieci przejmą po swoim dziadku-mistrzu. 

Baby Toda

Vincent

Tytułowa postać uchodzi za wiecznie niezadowolonego, aspołecznego odludka. Jednak dziecko potrafi obudzić dobre cechy, nawet w takich postaciach jak Vincent - główny bohater filmu „Mów mi Vincent” z 2014. Świetny w tej roli Bill Murray z początku odstrasza swoim zachowaniem. Dopiero Oliver, którego Vincent bierze pod swoje skrzydła, powoli zmienia nastawienie bohatera do świata. Choć metody opieki nad chłopcem pozostawiają wiele do życzenia, więź miedzy nimi jest prawie równie silna, jak w przypadku dziadka i wnuczka. A z tej roli Vincent wywiązuje się wyśmienicie.

Vincent Bill Murray

Archie, Billy, Paddy i Sam

Film „Last Vegas” opowiada o grupie wieloletnich przyjaciół, którzy postanowili przeciwstawić się stereotypom związanym z życiem na emeryturze. Podczas ekscentrycznych eskapad poznajmy imprezowe charaktery całej czwórki. Każdy z nich mógłby być wyjątkowo rozrywkowym dziadkiem, z którym wakacje byłyby pełne wrażeń. Przejażdżki kolejką górską, tańce, zabawy w basenie – to wszystko tylko z tą wyjątkową czwórką.

Last Vegas

Ambroży Kleks

Nudy z pewnością nie byłoby wcale, gdyby w dziadka wcielił się Ambroży Kleks, wyjątkowy jegomość, który prowadzi równie nietypową akademię. Oprócz gwarancji fantastycznych przygód i spotykania niecodziennych gości, z dziadkiem Kleksem można by się wiele nauczyć. Każdy wnuczek Ambrożego wiedziałby, co robić na widok dzika, gdzie chadza kaczka dziwaczka oraz co dzieje się na Wyspach Bergamuthach. To wszystko w klimacie wesołych piosenek i wszechobecnych piegów.

Piosenki pan kleks

Przyznacie na pewno, że spędzenie czasu z każdym z wymienionych bohaterów w roli dziadków byłoby ciekawe. Jednak równocześnie wiemy, że najlepszy dziadek to ten nasz, któremu nie zapomnijmy złożyć życzeń z okazji jego święta. Zobaczcie też kolejną naszą propozycję - Bohaterki, które byłyby idealnymi babciami!  Więcej filmowych inspiracji czeka w dziale Oglądam na Empik Pasje!