Glinki możemy znaleźć głównie w maseczkach na twarz, choć często dodaje się je również do kremów czy kosmetyków do kąpieli. Ich właściwości oczyszczające są szczególnie cenione przez osoby zmagające się z cerą problematyczną. Czym wyróżnia się glinka czarna spośród innych jej rodzajów?

Czarna glinka — skąd pochodzi ten kosmetyk?

Składnik ten znajdziemy przede wszystkim w kosmetykach produkowanych przez rosyjskie marki, choć jest popularny na całym świecie. Warto wiedzieć, że określenie czarnej glinki odnosi się do dwóch typów surowców o różnym pochodzeniu. Pierwszy to błoto z Morza Martwego. Drugi — inaczej nazywany glinką kamczacką czy z Kamczatki — ma pochodzenie wulkaniczne.

Oba rodzaje czarnej glinki wykazują głębokie działanie oczyszczające i regulują pracę gruczołów łojowych, jednocześnie poprawiając wchłanialność składników aktywnych, zawartych w kosmetykach. Dlatego, o ile nie szukasz czystego produktu, by maksymalnie skutecznie oczyścić twarz, możesz bez obaw wybierać kosmetyki z dodatkiem glinki i innych uzupełniających jej działanie składników, na przykład ujędrniających czy odżywczych. W ten sposób osiągniesz lepsze efekty kuracji.

Melo, Detoksykujący peeling z Błotem z Morza Martwego 200ml

Właściwości glinki czarnej – jak działa na skórę?

Zarówno błoto z Morza Martwego, jak i glinka wulkaniczna, wykazują głębokie właściwości oczyszczające. Regulują wydzielanie sebum, oczyszczają i zwężają pory a także ściągają naskórek, dając efekt liftingujący. Podobnie jak inne glinki, czarny wariant świetnie sprawdza się do terapii skóry problematycznej. Pomaga pozbyć się toksyn, wnikając głęboko w skórę.

Jednocześnie, błoto z Morza Martwego na twarz może pomagać w walce ze stanami zapalnymi, które prowadzą do powstawania wyprysków. Warto jednak pamiętać, że na bardzo wrażliwej skórze może wywołać podrażnienia — jest to kosmetyk o dość intensywnym działaniu, który może przesuszać i podrażniać, zwłaszcza jeśli używasz go często. Jeśli twoja cera jest wrażliwa, polecamy więc stosowanie łagodniejszych glinek o podobnym działaniu – na przykład zielonej.

Mokosh, Dead Sea Mud Face & Body Mask, maska do twarzy i ciała Błoto z Morza Martwego, 250 ml

Czarna glinka z Morza Martwego — jak wybrać produkt?

Na rynku można znaleźć zarówno preparaty zawierające ten składnik, jak i czystą glinkę. Jeśli chcesz mieć pewność, że kosmetyk nie zawiera żadnych innych substancji, niż błoto z Morza Martwego, najlepszym wyborem będzie kupno produktu sproszkowanego. W takiej postaci dystrybuuje się stuprocentową glinkę, bez żadnych dodatków.

Na rynku znajdziesz jednak również czystą glinkę w innych postaciach, wygodniejszych w użyciu. Kosmetyki w tubkach i słoiczkach również są dostępne w czystej postaci – wystarczy dokładnie zapoznać się z ich składami, aby uniknąć wyboru produktu zawierającego dodatkowe substancje.

Sprawdzając skład, możesz natknąć się na naturalne wyciągi, jak choćby z aloesu, morszczynu, czarnej olchy czy inne substancje aktywne o właściwościach łagodzących i wygładzających. Jeśli cenisz sobie naturalność, warto zweryfikować go przede wszystkim pod kątem substancji zapachowych i barwników. Sztuczne substancje zapachowe mogą podrażnić wrażliwą skórę.

Najel, mydło aleppo z błotem z morza martwego, 100 g

Jak aplikować błoto z Morza Martwego na twarz?

Jeśli kupisz glinkę w proszku, wystarczy rozrobić ją z ciepłą wodą. Należy dodać jej tyle, aby całość uzyskała konsystencję gęstej śmietany. Następnie wystarczy nałożyć masę na twarz, szpatułką lub palcami, pamiętając o omijaniu okolic oczu. Kiedy glinka lekko zastygnie, trzyma się ją na skórze jeszcze około 10-15 minut.

Gotowych maseczek nie trzeba rozrabiać — wystarczy wycisnąć kosmetyk i równomiernie rozprowadzić go po twarzy. W ich przypadku pamiętaj jednak o sprawdzeniu składu, w którym mogą znajdować się również inne substancje oprócz glinki. Nie znaczy to rzecz jasna, że takie kosmetyki są gorsze. W przypadku cery wrażliwej, maska z Morza Martwego wzbogacona o dodatkowe składniki, jak choćby wyciąg z aloesu czy alg morskich, może pomóc uniknąć podrażnień ze względu na dodatkowe właściwości łagodzące i nawilżające.

Pamiętaj, że kosmetyki z glinką czarną należy nakładać na dokładnie oczyszczoną twarz. Przed zabiegiem usuń wszelki makijaż i dokładnie umyj twarz preferowanym kosmetykiem — najlepiej głęboko oczyszczającym żelem lub pianką. Po takim zabiegu nie należy nakładać już toniku, ani tym bardziej jakichkolwiek kremów — obniży to skuteczność kosmetyku.

H&B, Naturalne błoto z Morza Martwego - 600 g

Czarna glinka w kosmetykach do włosów — dlaczego się ją stosuje?

Właściwości czarnej glinki są cenione nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale również włosów, choćby ze względu na fakt, że zwiększają wchłanialność składników aktywnych. Najczęściej w pielęgnacji włosów wykorzystuje się glinkę kamczacką, nasyconą pierwiastkami o działaniu odżywczym. Dzięki nim kosmetyk nie tylko odbudowuje strukturę włosa, ale również wzmacnia korzenie i stymuluje wzrost nowych kosmyków.

Na rynku znajdziesz między innymi balsamy do włosów i szampony wzbogacone o glinkę wulkaniczną.

Błoto z Martwego czy wulkaniczne mogą służyć zarówno jako glinka oczyszczająca do twarzy, jak i składnik aktywny balsamów do ciała i produktów do włosów. Wykorzystaj jego naturalną moc!

Więcej artykułów o pielęgnacji znajdziesz w naszej pasji Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock.