Przede wszystkim, musimy sobie uświadomić, że nie istnieje jeden uniwersalny model, który będzie odpowiedni dla wszystkich. Każda rodzina ma swoje indywidualne potrzeby, dlatego inne kryteria będą dla niej ważne. Mamy także różne możliwości metrażowe. Istnieją jednak cechy, które powinien mieć każdy dobry wózek bliźniaczy i powinno zwrócić się na nie uwagę.


Waga wózka bliźniaczego

Najważniejszą cechą dobrego wózka jest jego waga. Faktem jest, że codzienne jego użytkowanie często wymaga dużej siły. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy życia maluch podwaja swoją masę urodzeniową. Jeśli założymy, że noworodek waży średnio ok. 3000 g, po pół roku w wózku bliźniaczym będą znajdować się maluchy o wadze ponad 12 kilogramów. To dlatego waga pojazdu powinna być jak najmniejsza, ale jednocześnie musi on gwarantować nam stabilność.

 

Wózek a wymiary

Wózki bliźniacze mają wymiary pomiędzy 100 a 170 cm długości - w przypadku wózków “jeden za drugim” - oraz pomiędzy 65 a 92 szerokości, jeśli chodzi o wózki “jeden obok drugiego”. Wybierając odpowiednie wymiary, musimy przede wszystkim bardzo dokładnie przeanalizować warunki, w jakich mieszkamy oraz oszacować możliwości transportowe danego modelu. Ważna będzie również szerokość siedziska. Często zdarza się, że węższy wózek ma szersze siedzisko dla dziecka niż ten o większych wymiarach. Przeważnie model kupujemy na dwa lata, dlatego szerokość siedziska ma ogromne znaczenie dla wygody maluchów. Wózki typu “jeden obok drugiego” najczęściej mają szerokość poniżej 80 cm, dlatego powinny bez trudu zmieścić się w standardowe drzwi.

 

 

Koła danego modelu

Bardzo ważnym elementem wózka, jeśli chodzi o wygodę korzystania z niego, są koła. Im większe one będą, tym łatwiej będzie pchać wózek po terenie różnego rodzaju. Jeśli poszukujemy modelu do jazdy po twardym podłożu, odpowiedni będzie w zasadzie każdy rodzaj kół. W przypadku, gdy planujemy spacery po lesie lub po wiejskich ścieżkach, lepsze będą koła pompowane lub piankowe. Plastikowe kółka słabo amortyzują. Aby ułatwić sobie prowadzenie bliźniaczego wózka, warto postawić na koła obrotowe. Nie będzie konieczne używanie sporej ilości siły, aby podnieść pojazd.

 

Odpowiednie siedzisko

Wybierając model wózka bliźniaczego dla maluchów, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć, stawiamy na głębokie gondole. Dopiero w momencie, gdy pociechy opanują sztukę utrzymywania się w pionie, można zdecydować się na siedzisko spacerowe, które koniecznie musi być wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo zwracamy uwagę na barierkę, która także zapewnia ochronę. Sporym udogodnieniem jest osobno regulowane położenie siedzisk. Wtedy jedno dziecko może zostać opuszczone do pozycji leżącej, a drugie może nadal jechać w pozycji siedzącej. 

 

Wózek jeden obok drugiego czy jeden za drugim?

Gdy wybieramy wózek bliźniaczy, podstawowym dylematem jest to, czy wybrać model “jeden za drugim”, czy “jeden obok drugiego”. Ten pierwszy nazywany jest powszechnie “tramwajem”. Jego zaletą jest to, że maluchy nie przeszkadzają sobie nawzajem. To szczególnie ważne wtedy, gdy jedno z dzieci zaśnie podczas spaceru, a drugie chce nadal podziwiać otaczający świat. Trzeba jednak wiedzieć, że jedna z pociech nie będzie mogła rozglądać się podczas spaceru, gdyż widzi plecy brata bądź siostry. Nie widzi także rodzica.

 

 

Wąski wózek ma tę zaletę, że łatwiej nam wjechać w drzwi, robić zakupy, przecisnąć się między samochodami na chodniku. Niestety, trudniej jest skręcać ze względu na długość. Model typu “jeden obok drugiego” jest szerszy. Pozwala dzieciom na integrację. Trzeba jednak najpierw zmierzyć drzwi wejściowe czy sprawdzić wymiary windy. Wybór konkretnego modelu będzie więc zależny od indywidualnych możliwości mieszkaniowych oraz preferencji danej rodziny. Niektóre mamy preferują wózki typu “jeden za drugim”, dla innych optymalnym wyborem są modele “jeden obok drugiego”.