Spieczone Bliźniaki w Czarnkowie

Już po raz dwudziesty do małego miasteczka w Wielkopolsce Czarnkowa, zjeżdżają się bliźnięta z całej Polski. Coraz częściej Święto Spieczonego Bliźniaka ściąga do Wielkopolski także zagranicznych gości. Pierwsze jego obchody odbyły się 1998 roku i od tamtej pory fanów tego niespotykanego wydarzenia stale przybywa.

 

Nietypowa nazwa

Istnieje kilka teorii, tłumaczących pochodzenie tajemniczej nazwy Dnia Spieczonego Bliźniaka. Jedna z nich mówi, że organizatorzy pierwszej edycji tego eventu, wymyślili, że rodzeństwa będą spotykać się i wspólnie biesiadować jedząc wielkopolski przysmak pieczone pyry, czyli ziemniaki. Inni tłumaczą, że nazwa wydarzenia ma swój związek z opalenizną, potocznie zwaną spieczeniem. Zjazd w Czarnkowie odbywa się pod koniec wakacji, dlatego większość uczestników rzeczywiście może pochwalić się letnią opalenizną.

 

Jak dwie krople wody

Podczas Dnia Spieczonego Bliźniaka organizowany jest między innymi konkurs Jak dwie krople wody”, polegający na wyborze najbardziej podobnego do siebie rodzeństwa. Chociaż poniższe pary aktorów raczej by go nie wygrały, to i tak ich podobieństwo jest imponujące.

 

Młody Sam, młody Bill i młody Harry z filmu „Mamma Mia! Here We Go Again”

Trudno nazywać ich sobowtórami, ale ich podobieństwo do 30 lat starszych aktorów jest uderzające. Jeremy Irvine, Josh Dylan i Hugh Skinner przekonująco wcielili się w młodych: Sama, Billa i Harrego, granych przez Pierce’a Brosnana, Stellana Skarsgårda i Colina Firtha.

 

 

Victoria z sagi „Zmierzch”

Rachelle Lefevre wystąpiła w dwóch częściach filmu. W trzeciej, w rolę Victorii wcieliła się łudząco podobna do Rachelle aktorka - Bryce Dallas Howard.

 

 

„Góra” z „Gry o tron”

 „Gra o tron” to serial, który potrafi trzymać w napięciu i zaskakiwać w każdym odcinku. Jednym z takich zaskoczeń była aż dwukrotna zmiana aktora wcielającego się w postać Gregora Clegane, znanego wszystkim jako „Góra”. Podczas 8. sezonów serialu „Górę” zagrali kolejno: Conan Stevens, Ian Whyte i Hafþór Júlíus Björnsson.

 

 

 Albus Dumbledore z „Harrego Pottera”

Chociaż nie ma wątpliwości, że najwięksi fani filmu o przygodach czarodzieja z Hogwartu, dostrzegli tę zmianę, to śmiało można powiedzieć, że Richard Harris ma swojego aktorskiego sobowtóra. Oczywiście, ogromną rolę w tym przypadku odegrała charakteryzacja, ale podobieństwo Harrisa i Michaela Gambona zasługuje na uznanie.

 

 

Evie z „Mumii”

W serii kultowych filmów przygodowych „Mumia”, w główną damską postać wcielały się dwie aktorki. W pierwszych dwóch częściach, czyli „Mumia” i „Mumia powraca” zagrała Rachel Weisz, a w trzeciej „Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka” zastąpiła ją Maria Bello. Obie panie wyróżniają się niespotykaną urodą i klasą.

 

 

Clarice Starling z „Milczenia Owiec” i „Hannibala”

Chociaż za rolę agentki w filmie „Milczenia Owiec”, Jodie Foster otrzymała Oscara za najlepszą kobiecą kreację aktorską, to producentom nie udało jej się namówić do wystąpienia w sequelu filmu. Z tego powodu w „Hannibalu”, wyprodukowanym po 10 latach od premiery pierwszej części, w roli Clarice mogliśmy zobaczyć Julianne Moore.

 

 

James Kent z „Czystej Krwi”

Po szóstym sezonie serialu, Luke Grimes grający postać Jamesa Kenta, postanowił opuścić produkcję HBO. Na jego miejsce, produkcja znalazła bardzo podobnego aktora - Nathana Parsonsa, który dołączył do obsady w siódmym sezonie.