Blender ręczny czy kielichowy? 

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje blenderów: kielichowe oraz ręczne. Blendery kielichowe są urządzeniami stojącymi, składającymi się ze szklanego bądź plastikowego pojemnika, na którego dnie znajduje się specjalne ostrze. Blendery ręczne z kolei, to połączenie części silnikowej oraz różnego typu przystawek, których zadaniem jest np. ubijanie czy miksowanie.

 

Blender kielichowy ADLER AD 4076, 1000 W

 

Blendery ręczne – idealne do niewielkich kuchni 

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę w kuchni (i nie tylko) najlepszym wyborem będzie właśnie blender ręczny. Dzięki temu, że można dopasować do niego wiele akcesoriów, spełnia wiele funkcji, a co za tym idzie, staje się naprawdę pomocnym urządzeniem podczas przygotowywania różnego rodzaju potraw. Blendery ręczne są także tańsze niż kielichowe, a także mogą pochwalić się cichą pracą, więc będziemy mogli korzystać z nich o różnych porach dnia i nocy.

Blendery ręczne sprawdzają się wyśmienicie podczas przygotowywania past do kanapek, musów, sosów, ubijania kremów do ciast czy białek jaj. Przy ich pomocy wykonamy również pyszne zupy-krem. W pojemnikach z ostrzem S zmiksujemy także różne świeże zioła, czosnek lub cebulę.

 

Blender ręczny PROFICOOK PC-SM 1094, 1000 W

 

Dla kogo przeznaczone są blendery kielichowe? 

Blendery kielichowe najczęściej wybierają osoby bardziej zaawansowane w kuchni, przygotowujące dużo potraw, często gotujące. Do istotnych zalet tego urządzenia należy bowiem komfort użytkowania. Wystarczy po prostu włożyć do odpowiedniego pojemnika potrzebne składniki, wybrać tryb pracy blendera i gotowe!

Co ważne, blender kielichowy 1000 W poradzi sobie z wykonaniem nawet masła orzechowego czy z kruszeniem lodu. Takie urządzenie zmiksuje także mrożone warzywa oraz owoce, dzięki czemu będzie można zrobić w nim np. deser lodowy.

 

Blender ręczny BLAUPUNKT HBD801, czarny, 1000 W

 

Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni blender? 

Po pierwsze, warto zdawać sobie sprawę, że najlepiej działający blender to taki, którego moc wynosi powyżej 700 W. Najlepiej w kuchni sprawdzi się blender o mocy 1000 W, który bez trudu poradzi sobie z produktami twardszymi, np. orzechami, nasionami, surowymi bądź mrożonymi owocami czy warzywami.

Po drugie, warto sprawdzić czy interesujące nas urządzenie posiada antypoślizgowe nóżki na spodzie pojemnika. Dzięki temu, naczynie nie przewróci się podczas korzystania, a jego zawartość się nie wyleje.

 

Blender kielichowy SEVERIN SM 3710, 1000 W

 

Decydując się na kupno blendera, wybierz zestaw składający się z małego (ok. 300 – 500 ml) i dużego pojemnika (ok. 1,2 l – 1,5 l) z ostrzem S. Wówczas mały pojemnik posłuży do przygotowywania różnego rodzaju past do kanapek, sosów, smoothie, itd., a duży sprawdzi się do miksowania twardszych produktów, takich jak orzechy czy też do ucierania masła do ciast.

Jeśli chodzi o akcesoria do blendera, najlepiej zdecydować się na zestaw ze stali nierdzewnej, między innymi ze względu na większą trwałość tak wykonanych elementów. Co więcej, przystawki wykonane z tego materiału będzie również łatwiej wyczyścić i utrzymać w czystości, niż te plastikowe. Aby z kolei zadbać o środowisko oraz o własne zdrowie, wybierz blender, którego części będą wolne od szkodliwego BPA.

 

Blender ręczny SCARLETT SC HB42F50, 1000 W

 

Jak dbać o blender, by służył jak najdłużej? 

Aby jak najdłużej cieszyć się sprawnym sprzętem, korzystanie trzeba zacząć od dokładnego przeczytania instrukcji obsługi. Dzięki temu od razu będzie wiadomo, jakie części można, a jakich nie wolno myć w zmywarce, a także przez jak długi czas blender może nieprzerwanie pracować.

Warto również pamiętać o możliwości serwisowania zakupionego urządzenia. Może zdarzyć się, że zepsuje się dana przystawka, a wtedy będzie możliwa wymiana tylko jednej części – w ten sposób zaoszczędzimy pieniądze, zamiast kupować nowe urządzenie. Co istotne, poprzez takie postępowanie pomożesz nie tylko swojemu budżetowi, ale również środowisku.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock