Pierwsza z erotycznych powieści autorstwa Blanki Lipińskiej, czyli „365 dni” została wydana w lipcu 2018 roku i z miejsca podbiła rynek książek dla pań. Kolejne pozycje z tego samego cyklu, stanowiące kontynuację opisanej w „365 dni” historii Laury Biel i sycylijskiego mafiosa Massima, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelniczek. Drugą książką był „Ten dzień”, a trzecią, wydaną w maju 2019 roku, „Kolejne 365 dni”. Pozycje te od chwili ukazania się na rynku wydawniczym były przez wielu uznawane za polski odpowiednik „Pięćdziesięciu twarzy Greya” E.L. James.

Książki Blanki Lipińskiej

Utwory Lipińskiej opowiadają pełną namiętności, ale i romantycznych wątków historię Laury. Piękna Polska wraz z partnerem Martinem i dwójką przyjaciół wyrusza w podróż życia na Sycylię. Tam, w drugim dniu pobytu, świętuje swoje 29. urodziny. Mimo że bohaterka jest w stałym związku, to nie czuje się szczęśliwa. Jej życie diametralnie zmienia się, kiedy zostaje porwana przez bosa lokalnej mafii Massima. Ten daje jej 365 dni na to, by się w nim zakochała. Mężczyzna, kiedy był w śpiączce, widział w swoich snach kobietę, którą była właśnie Laura. Żywi przekonanie, że musi ją odnaleźć, bo to z nią spędzi resztę życia. Polka rzeczywiście zakochuje się w ognistym Sycylijczyku, odwzajemniając jego uczucie, ale na ich wspólnej drodze pojawia się wiele przeszkód…

Następne tomy z cyklu: „Ten dzień” oraz „Kolejne 365 dni”, opowiadają o konsekwencjach decyzji podjętych przez bohaterkę w pierwszej książce Blanki Lipińskiej.

 

365 dni książka

 

Fenomen cyklu „365 dni” – za co czytelniczki go pokochały?

Przepis na sukces książek Blanki Lipińskiej wydaje się prosty – prosta fabuła, romantyczna historia, mafijne porachunki, gorąca Italia, sensacyjne sceny. Do tego ogniste łóżkowe perypetie Massima i Laury rozbudzające wyobraźnię czytelniczek. Sama autorka, Blanka Lipińska, wiedziała, co zrobić, żeby jej dzieła były rozchwytywane. Jest celebrytką, która do perfekcji opanowała sztukę promocji literatury. Jej wywiady w prasie i telewizji oraz działalność w show‑biznesie przyczyniły się do tego, że potencjalne czytelniczki dowiedziały się o jej twórczości, a autorce łatwiej też było prowadzić akcje promocyjne dla swoich kolejnych powieści erotycznych. Etykieta polskiego odpowiednika „Pięćdziesięciu twarzy Greya” również raczej pomogła niż zaszkodziła promocji książki, a wątek sensacyjny nadał polskiej odsłonie wrażenia świeżości.

W rok od wydania pozycji „365 dni” i dwóch kolejnych będących kontynuacją cyklu, książki Blanki Lipińskiej sprzedały się w nakładzie miliona egzemplarzy. Autorka otwarcie i bez skrępowania opowiada o intymnych szczegółach fabuły powieści, a także swoich związkach i seksie. Szczerze przyznaje, że miała operacje plastyczne. Kontrowersje, które narosły wokół jej książek erotycznych przekuła w ich główny atut. Wszystko to znakomicie wpisuje się w oczekiwania masowego odbiorcy, który chce przeczytać budzącą skrajne emocje, a jednocześnie śledzić losy równie nietuzinkowej autorki na łamach kolorowych pism.

 

365 dni, druga część

 

„365 dni” w filmowej wersji

O książkach Blanki zrobiło się ponownie głośno, kiedy zekranizowano pierwszą część – „365 dni”. Za reżyserię odpowiadała Barbara Białowąs („Big Love”). W główną rolę Laury wcieliła się debiutantka – Anna Sieklucka, a Lipińska stale towarzyszyła nagraniom i kontrolowała prace ekipy. Postawiono na rozmach, międzynarodową obsadę, piękne włoskie plenery oraz intrygującą muzykę (za część ścieżki dźwiękowej odpowiada Michele Monrrone – aktor wcielający się w postać Massimo).

Ze względu na pandemię i zamknięcie kin, film szybko pojawił się na Netfliksie, Tam również wzbudzał kontrowersje. Adaptacja podbiła serca miłośniczek książek Lipińskiej. Krytycy, jak i przeciwnicy jej twórczości, nie byli już tak zachwyceni. Ale i tak wszyscy chcieli obejrzeć ten głośny film. A za sprawą mocnych scen erotycznych, miłosną historią zaciekawili się widzowie na całym świecie! Dwukrotnie trafił on na szczyt listy Top 10 najbardziej popularnych filmów na tej platformie. Nie obyło się jednocześnie bez kontrowersji – erotyczna produkcja na podstawie powieści „365 dni” Blanki Lipińskiej miała być usunięta z Netfliksa za sprawą petycji brytyjskich użytkowników tego serwisu. Tak się jednak nie stało. Teraz „365 dni” zostało wydane już na dvd, a czytelnicy czekają na drugą sfilmowaną część sagi.

Literatura obyczajowo-erotyczna – rosnący trend czy tylko chwilowy wzrost?

Beletrystyka kobieca oraz literatura fantasy – te dwie gałęzie literatury cieszą się aktualnie największą popularnością w Polsce. Według Nielsen BookScan, który bada sprzedaż książek w naszym kraju i stworzył listę Top 20 najpopularniejszych pozycji literackich w Polsce, na szczycie listy rankingowej znalazły się pozycje obyczajowo-erotyczne Blanki Lipińskiej. Wszystkie trzy miejsca na podium listy należą do jej książek. 

Popularność literatury obyczajowo-erotycznej potwierdzają też wcześniejsze wyniki sprzedaży książek Lipińskiej. 10 kwietnia 2019 roku ruszyła przedsprzedaż pozycji „Kolejne 365 dni”. W pierwszym jej dniu na empik.com klienci zamówili ponad 12 000 egzemplarzy książki, przedstawiającej dalsze losy Laury i Massima. Tymczasem rynkowa premiera powieści ostatecznie miała miejsce 29 maja 2019 roku. Poprzednie pozycje Blanki Lipińskiej sprzedały się w nakładzie ponad 500 000 egzemplarzy. Za ostatnią część swojej trylogii autorka otrzymała nagrodę - statuetkę Bestsellera Empiku w kategorii literatura obyczajowa.

Książki Lipińskiej z jednej strony biją rekordy popularności wśród czytelników, których można liczyć w setkach tysięcy, a z drugiej strony nie brakuje krytyków jej twórczości, zarzucających autorce pisanie książek pornograficznych. Jak jest naprawdę i czy Polacy chcą czytać mocno nacechowane erotyzmem powieści? Okazuje się, że jak najbardziej.

Od kilku lat kolejne powieści erotyczne z powodzeniem wchodzą na rynek wydawniczy w Polsce. To zwykle książki pisane przez kobiety i dla kobiet. W powieściach obyczajowo-erotycznych łamane jest tabu związane z głośnym mówieniem o pragnieniach czy strefie seksualnej. Taki przełom może być chwilowym trendem, choć na razie nic nie wskazuje na to, by popularność tego rodzaju literatury miała się nagle zakończyć.

 

365 dni, trzecia część

 

Po jakie erotyki warto sięgnąć?

Najczęściej erotyczna trylogia Blanki Lipińskiej: „365 dni”, „Ten dzień” i „Kolejne 365 dni”, porównywana jest z książkami E.L. James z cyklu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. To jednak nie jedyna seria literatury obyczajowo-erotycznej, która ma cechy wspólne z utworami polskiej pisarki. Czytelnicy, a zwłaszcza czytelniczki romansów erotycznych, powinni sięgnąć również po cykl Laurelin Paige „Uwikłani”, w którym głównymi bohaterami są Alayna i Hudson. Wypieki na policzkach spowoduje lektura serii „Rozpalonej” Sylvii Day, której bohaterem jest przystojny Gideon Cross łamiący kobiece serca. Cykl obejmuje pięć pozycji: „Dotyk Crossa”, „Wybór Crossa”, „Płomień Crossa”, „Wyznanie Crossa” oraz „Tylko Cross”. Bliźniaczo podobnym bohaterem do Christiana Greya i Gideona Crossa jest Colton Donovan z cyklu „Driven” napisanego przez K. Bromberg.  

Więcej artykułów o książkach znajdziecie w pasji Czytam.