„Aktor musi grać, by żyć”, Artur Barciś, Kamila Drecka

Wszyscy fani polskiego kina dobrze znają Artura Barcisia – czy to za sprawą kultowej postaci Tadeusza Norka w „Miodowych latach”, Czerepacha w "Ranczu", czy może za sprawą całej masy inny ról filmowych teatralnych. W wywiadzie-rzece z Kamilą Drecką Barciś uchyla przed czytelnikami rąbka tajemnicy o swojej niezwykłej karierze i doświadczeniach, które doprowadziły go do tego miejsca w życiu. Zabawna, pełna energii i fascynujących opowieści – idealna książka na jesień.

Aktor musi grać by żyć

„Pierwsze życie Marka Kondrata”, Jacek Wakar

Pozostając w temacie polskich aktorów  – tej postaci również nikomu przedstawiać nie trzeba. Jacek Wakar, po hitowej książce dotyczącej Janusza Gajosa, tym razem skupił się na historii wokół Marka Kondrata. Rozmawia z jego kolegami i współpracownikami, gdzie anegdoty z planów i desek teatru sypią się jak z rękawa, a my mamy szansę nie tylko lepiej poznać samego odtwórcę Adasia Miauczyńskiego, ale też samo środowisko. Dla fanów aktora – pozycja obowiązkowa, dla wszystkich innych, wciągająca podróż po tym, jak wygląda życie w świecie artystów.   

Pierwsze życie marka kondrata

„Blondynka”, Joyce Carol Oates

Jeden z najbardziej fascynujących życiorysów w Hollywood, ikona popkultury i jedna z największych aktorek ubiegłego wieku. Norma Jean Baker, znana całemu światu jako Marilyn Monroe, zainspirowała całe pokolenia artystów i a artystek, a także, być może przede wszystkim, „zwykłych” kobiet. Niesłusznie postrzega się ją często przede wszystkim przez wygląd, skandale oraz wciąż niewyjaśnione okoliczności śmierci. Joyce Carol Oates, profesorka Uniwersytetu w Princeton, autorka poczytnych thrillerów, horrorów oraz książek dla dzieci. w „Blondyce” zagłębia się przede wszystkim w tę stronę Normy, której w powszechnej narracji zdecydowanie mniej: w jej życie wewnętrzne, poetyckie i duchowe.


Biografia Monroe, Blonydnka

 

„Krzysztof Krawczyk. Życie jak wino”, Krzysztof Krawczyk, Andrzej Kosmala

Obszerna, uzupełniona o nowe materiały, oficjalna biografia Krzysztofa Krawczyka, napisana przez niego samego oraz jego menedżera i autora tekstów, Andrzeja Kosmalę. „Krzysztof Krawczyk. Życie jak wino” to długa, wieloletnia podróż, od dzieciństwa aż po ostatnie dni piosenkarza. Pełna anegdot, niepublikowanych wcześniej opowieści oraz zakulisowych historii: zarówno tych związanych z twórczością artysty, jak i jego burzliwym życiem prywatnym. Tytuł odwołuje się do wydanej w 2009 roku piosenki Krawczyka ze słowami Kosmali i doskonale oddaje ducha książki, mówiącej nie tylko o samym artyście, ale przede wszystkim o tym, że życie należy celebrować jak dobre wino, w towarzystwie najbliższych, z nutą szaleństwa oraz refleksji.

 

 

Krzysztof Krawczyk biografia Życie jak wino

 

„Lenny Kravitz. Let Love Rule. Autobiografia”, Lenny Kravitz

Pełen sprzeczności rockman o silnej osobowości, autor światowych hitów.Obecny na scenie od prawie 40 lat, od zawsze podkreśla złożoność swoich korzeni. Jest synem ukraińskiego Żyda i afroamerykańskiej chrześcijanki, ani czarny, ani biały, zakochany w muzyce The Jackson Five i Led Zeppelin. Kravitz nie tylko śpiewa, gra, komponuje, ale także produkuje muzykę. Ponadto jest aktorem („Kamerdyner”, „Precious” czy „Igrzyska Śmierci”). W autobiografii „Let Love Rule” wskazuje miejsca, ludzi oraz inspiracje, które go ukształtowały, zabierając czytelnika w fascynującą podróż po własnym życiu. Zarówno tę metaforyczną, jak i geograficzną, od zakamarków Nowego Jorku, poprzez słońce Kalifornii aż po melancholię francuskiej riwiery.

 

Biografia Lenny Kravitz

 

„Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski”, Andrzej Czyżewski

Mówi się, że nic nie robi tak dobrze artystycznej karierze, jak śmierć samego artysty. Historia Marka Hłaski jest niezwykła. Pisarz stał się legendą już za życia, ale jego przedwczesna śmierć (miał zaledwie 35 lat) wywołana zmieszaniem alkoholu ze środkami nasennymi tylko wzmocniła legendę tę. Podobnie zresztą jak tragiczna historia przyjaciela Hłaski, Krzysztofa Komedy, który zmarł podczas przyjacielskiej, ale tragicznej w konsekwencjach przepychanki z pisarzem po jednej z suto zakrapianych imprez w Los Angeles w 1968 roku. W swojej książce Czyżewski podejmuje (wyjątkowo udaną) próbę uporządkowania faktów z niewiarygodnego wręcz momentami życia Hłaski, a także dekonstruuje –ztereotypowy obraz pisarza jako zawadiaki, brutala, nihilisty. „Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski” to ciekawa lektura nie tylko dla fanów twórczości pisarza, ale i czytelników głodnych historii na temat polskiej kultury drugiej połowy XX wieku.

 

Biografia Marka Hłaski

 

„Wspomnienia. Sinéad O’Connor”, Sinéad O’Connor

Postrzegana dziś przede wszystkim przez pryzmat jednego gigantycznego hitu („Nothing Compares 2 U” z 1990 roku, napisany kilka lat wcześniej przez samego Prince’a) oraz występu w amerykańskim programie satyrycznym „Saturday Night Live”, podczas którego podarła na scenie zdjęcie papieża Jana Pawła II i oskarżyła go o tuszowanie pedofilii w kościele katolickim. Sinéad O’Connor to płodna (oraz kontrowersyjna) artystka, której zaangażowanie społeczne i polityczne utrudniło (bądź nawet zasabotowało) dalszą międzynarodową karierę.

We „Wspomnieniach” sięga pamięcią do dzieciństwa i trudnych relacji z matką, turbulentnej młodości oraz pobytu w klasztorze. Pisze także o początkach kariery i debiutanckiej płycie. W drugiej części książki skupia się zaś na swojej personie jako artystce i matce, dojrzałej, chociaż ściganej przez dziecięce oraz nastoletnie traumy. W trzeciej części znajdujemy kompletny przewodnik po twórczości O’Connor raz zapowiedź nowej, być może ostatniej w karierze, płyty.

 

Wsponienia Sinead O'Connor

 

„Zbyszek przez przypadki”, Beata Nowicka

Wywiad rzeka ze Zbigniewem Zamachowskim przeprowadziła Beata Nowicka, dziennikarka „Vivy”. Aktor pracował z największymi: Wajdą, Kieślowskim, Kutzem. Dziś widzowie kojarzą go przede wszystkim z rolą Pana Wołodyjowskiego w „Ogniem i mieczem”, Jaskra w polskiej ekranizacji „Wiedźmina” oraz głosem „Shreka”. Zamachowski za swoją największą pasję i miłość uważa muzykę i to jej poświęca się dzisiaj najbardziej. W rozmowie z Nowicką tłumaczy zaś, jak „przez przypadek” został aktorem. Wspomina swoje dzieciństwo i dorastanie oraz historie z udziałem swoich przyjaciół, z Bogusławem Lindą i Wojciechem Malajkatem na czele. „Zbyszek przez przypadki” prezentuje także kulisy pracy na planach filmowych, serialowych i teatralnych. Opowieść wręcz skrzy się humorem, anegdotami, ale pojawia się tu także wiele osobistych refleksji.

 

Biografia Zbigniewa Zamachowskiego, Zbyszek przez przypadki

 

Więcej poleceń znajdziecie w pasji Czytam, Sprawdźcie też zakładę z biografiami w Empiku.

Zapraszamy też na Wirtualne Targi Książki, gdzie znajdziecie najciekawsze jesienne premiery - więcej informacji znajdziecie, klikając w poniższe zdjęcie.

Wirtualne Targi Książki Empik