Glinka biała, glinka zielona, czerwona, czarna — na rynku nie brakuje produktów zawierających ten cudowny składnik aktywny. Należy jednak pamiętać, że rodzaje glinki nie różnią się tylko kolorem — każda cechuje się nieco innymi właściwościami. Choć większość z nich wykazuje właściwości głęboko oczyszczające, poszczególne typy różnią się od siebie pochodzeniem, spektrum zastosowań i zaletami.

W przypadku glinki białej, zastosowanie kosmetyczne od wieków idzie w parze z produkcją porcelany. Cudowny składnik wykorzystuje się jako surowiec bazowy do wykonania tego niezwykłego materiału.

biala glinka kosmetyki

Biała glinka — skąd pochodzi ten surowiec?

Wydobywa się ją spod ziemi, spomiędzy skał. W zależności od pochodzenia, skład pierwiastkowy glinki białej może się różnić. Oprócz glinu zazwyczaj zawiera ona również krzem, magnez, wapń, sód, żelazo oraz potas.

Najdłuższe zastosowanie biała glinka ma w medycynie chińskiej, jednak również inne kraje mają długą tradycję pozyskiwania tego surowca, który ma wiele dobroczynnych właściwości. Dużą popularnością na rynku cieszy się na przykład glinka jordańska, często wykorzystywana jako składnik w kosmetykach rosyjskich, czy francuska.

Bielenda - biała glinka

Biała glinka — jakimi właściwościami się wyróżnia?

Biała glinka, przez Chińczyków nazywana Kaolin (od góry Kao-ling, gdzie po raz pierwszy ją pozyskano) wyróżnia się wśród innych typów stosunkowo delikatnym działaniem. W przeciwieństwie np. do glinki czarnej, która może podrażniać i wysuszać, zwłaszcza przy częstym wykorzystaniu, biały wariant obchodzi się z cerą raczej łagodnie. Nie oznacza to, że jej wykorzystanie wiąże się z mniejszą skutecznością. Glinka biała głęboko oczyszcza i detoksykuje cerę, jednocześnie ją pielęgnując. A dzięki temu, że nie podrażnia skóry, może być z powodzeniem stosowana przez osoby z cerą wrażliwą.

Biały jeleń mydło z glinką

Właściwości glinki białej a pielęgnacja ciała

Regulacja pracy gruczołów łojowych, zwężanie porów i głębokie oczyszczanie, to główne zalety glinki w kontekście pielęgnacji skóry twarzy. Kaolin jest również chętnie wykorzystywany w kosmetykach do ciała. Wszystko ze względu na właściwości antycellulitowe. Z tego powodu glinka biała polecana jest również do zabiegów na ciało. Możesz także kupić balsam z białą glinką, który zagwarantuje ci podobny efekt w domowym zaciszu.

Dlaczego biała glinka sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej?

Dlaczego zastosowanie białej glinki nie wywołuje podrażnień na wrażliwej skórze, a innych glinek — już tak? Wszystko dzięki odczynowi pH o wartości 5. Jest on zbliżony do lekko kwaśnego naturalnego odczynu skóry, który może wahać się od 4.5 do 6.0. Inne glinki mają bardziej alkaliczny odczyn, co może wywoływać podrażnienia, zwłaszcza jeśli po zabiegu skóra nie zostanie stonizowana.

Jeśli zmagasz się z cerą problematyczną, która ma skłonnościami do wyprysków, a jednocześnie jest bardzo wrażliwa, biała glinka na twarz to najlepszy wybór. Czarne i czerwone glinki, a nawet delikatniejsza, zielona, mogą mieć zbyt intensywne działanie. Maseczka z glinki białej oczyści pory i wniknie głęboko w skórę, usuwając nagromadzone w niej toksyny.

Glinka miała francuska

Glinka biała — zastosowanie w produktach kosmetycznych

W sklepach można znaleźć białą glinkę w formie proszku. Służy ona do przygotowywania maseczek na twarz. Zazwyczaj skład takiego produktu opiera się na glince w 100%. Biała glinka w proszku do rozrobienia z wodą jest najbezpieczniejszym wyborem, jeśli zależy ci na stuprocentowej naturalności kosmetyku.

Polskie i zagraniczne marki (zwłaszcza rosyjskie), oferują również szeroki przekrój kosmetyków do twarzy wzbogaconych o białą glinkę i inne substancje. Często jest ona składnikiem kojących maseczek, które polubi zwłaszcza cera naczynkowa, skłonna do zaczerwienień. Inne składniki aktywne, jak wyciąg z kasztana i alantoina np. w masce Bielendy, dodatkowo wyciszają naczynia krwionośne.

Glinkę białą znajdziesz w mydłach, peelingach, kremach, ale również i kosmetykach kolorowych! Często wykorzystuje się ją bowiem jako składnik spajający pudrów mineralnych i podkładów — zwłaszcza tych, przeznaczonych do cery ze skłonnością do zaczerwienień czy trądziku różowatego.

Glinka biała jordańska

Glinka biała w produktach do włosów

Oprócz zastosowania w kosmetykach do ciała i twarzy — także tych kolorowych — glinkę możesz znaleźć również w szamponach, maskach i odżywkach. Poleca się ją zwłaszcza na osłabione i pozbawione objętości włosy. Biała glinka pomaga w przywróceniu im elastyczności i pobudza porost nowych włosów. Może też pomóc ci uporać się z problemem rozdwojonych końcówek.

Linię kosmetyków do włosów z białą glinką na polski rynek wprowadziła między innymi rosyjska marka Fitokosmetik, dystrybuująca szampony i balsamy z tym składnikiem.

Biała glinka to uniwersalny produkt kosmetyczny, który pokochają zwłaszcza właściciele wrażliwej skóry, choć z powodzeniem mogą ją stosować także osoby z cerą tłustą i problematyczną.

Więcej artykułów o pielęgnacji znajdziesz w naszej pasji Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia okładkowego - Shutterstock.