Proces samodzielnego farbowania włosów jest prosty do opanowania. Dzięki trwałej koloryzacji możliwe jest osiągnięcie unikalnej barwy, która nie zniknie po kilku myciach. Za tę trwałość odpowiedzialny jest nadtlenek wodoru, który rozkłada naturalne pigmenty znajdujące się we włosach i uczestniczy w tworzeniu nowych, wnikających do wnętrza włókna włosa w trakcie farbowania. Trwała koloryzacja jest także świetnym sposobem na przykrycie siwych włosów. Jak ją prawidłowo wykonać?

 

Jak dobrać odpowiedni kolor włosów?

Marzą ci się jasne kosmyki? A może jesteś fanką brązów lub rudości? Obecnie mamy do wyboru naprawdę wiele odcieni farb do włosów. Za najbardziej uniwersalny uznawany jest blond. Obecnie na topie są nordyckie odcienie blondu, potocznie zwane syberyjskimi. Są to srebrzyste kolory, które wpadają w biel lub szarość. Tego rodzaju tonacje pasują do każdego koloru tęczówki, jednak tylko osoby posiadające chłodne podtony w skórze będą w takich barwach wyglądały dobrze. Posiadaczki złocistej lub oliwkowej karnacji powinny przyjrzeć się palecie cieplejszych kolorów – miodowych lub karmelowych. Ciekawe są również ciemne odcienie. Szampański blond lub odcień złotej róży również sprawdzą się w przypadku ciepłych typów urody.

Brązy także występują w wielu odcieniach. Tak jak w przypadku blondu, kluczowe jest dobranie tonacji do karnacji i oprawy twarzy. Ciepłe kolory sprawdzą się w przypadku pań w typie Wiosny lub Jesieni. Złociste tony podkreślą oliwkową lub brzoskwiniową cerę. Jeśli zaś idealnego brązu szuka osoba o typie urody Jesień albo Zima, powinna sięgnąć po chłodną paletę. Różowe podtony w skórze pięknie współgrają z kolorami kakaowymi, orzechowymi lub gorzką czekoladą. Pysznie brzmi, prawda?

Kruczoczarne włosy kojarzą się z elegancją, jednak trzeba z nimi uważać, gdyż mogą niepotrzebnie przytłoczyć i dodać lat. Warto zmieszać smolisty pigment z ciemnofioletową nutą, by uzyskać efekt głębi koloru.

Ogniste kosmyki dodają kobiecości, dlatego wiele pań o nich marzy. Pasują one praktycznie każdej kobiecie, oprócz właścicielek cery naczynkowej. Czerwienie i rudości podkreślą nawet najdrobniejsze zmiany na twarzy.

 

Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Najważniejszą zasadą jest postępowanie według instrukcji dołączonej do farby i wykonywanie wszystkich kroków z dużą dokładnością. Tak naprawdę farbowanie włosów w domu jest proste i niewiele rzeczy może pójść nie po twojej myśli. Nie możesz jednak przekraczać określonego czasu stosowania produktów. To bardzo istotne szczególnie wtedy, gdy zdecydujesz się na rozjaśnianie. Jeśli zmyjesz mieszankę zbyt wcześnie, włosy mogą mieć żółtawy odcień. Z kolei, gdy zostawisz ją zbyt długo, możesz zniszczyć swoje kosmyki. Mocno wysuszone lub wręcz spalone końcówki będą się wykruszać i trudno będzie je później ułożyć czy uratować stosując codzienną pielęgnację.

Zanim rozpoczniesz farbowanie, przygotuj stanowisko pracy. Ustaw wszystkie potrzebne przedmioty w zasięgu ręki. Załóż rękawiczki oraz ubranie, którego nie będzie ci szkoda poplamić. Bez względu na to, czy będziesz przyciemniać, czy rozjaśniać włosy, przed nałożeniem kosmetyku konieczne jest wykonanie próby uczuleniowej. Opis tej czynności znajduje się w każdej instrukcji. Sprawdź także, czy produkt należy nakładać na suche, czy wilgotne włosy. Jeśli nie wykorzystasz całej mieszanki, pozostałość należy wyrzucić i nie stosować jej w późniejszym czasie, gdyż efekt będzie odbiegał od zamierzonego.

Jeśli w ciągu ostatnich czterech miesięcy farbowałaś włosy henną, koniecznie sprawdź, czy będzie mieć to wpływ na koloryzację. W przypadku, gdy kolor ma zbyt popielaty odcień, możesz też zastosować szampon koloryzujący, aby zmienić jego tonację.

Niezalecane jest wykonywanie jednocześnie trwałej ondulacji oraz koloryzacji. Zachowaj minimum dwa tygodnie odstępu pomiędzy tymi dwoma zabiegami. Po koloryzacji pamiętaj o stosowaniu szamponów i odżywek przeznaczonych do włosów farbowanych, aby jak najdłużej zachować blask. Dzięki temu kolor będzie wyglądał świeżo. Włosy farbowane wymagają dodatkowej pielęgnacji, dlatego co jakiś czas nakładaj maskę, która zadba o kondycję twoich kosmyków.

 

Farbowanie włosów – jak często?

To, jak często można farbować włosy, zależy od wielu czynników. Jeśli zdecydowałaś się na naturalną koloryzację – rozjaśnienie lub przyciemnienie o jeden ton, to najlepiej będzie powtarzać ten zabieg co kilkanaście tygodni. W przypadku dużej zmiany koloru – od czubka głowy po same końce – możesz odświeżyć kolor po ośmiu tygodniach.

Nie chcesz martwić się o odrosty? Dobrym wyborem będzie koloryzacja ombre, która polega jedynie na farbowaniu długości i końców oraz na zbudowaniu delikatnego przejścia koloru bazowego w jaśniejszy.