Świat książek to nie ekskluzywny klub wyłącznie dla dorosłych. Pośród setek tysięcy tytułów znajdą coś dla siebie zarówno starsi, jak i młodsi czytelnicy. I ci „pomiędzy” także. Mowa oczywiście o literaturze młodzieżowej, czy tej z kręgu young adult. Mniej poważna niż tzw. „wielka literatura”? Być może. Ale to tytuły z półki przeznaczone dla młodszych czytelników podbiły świat.

Przeżyjmy to jeszcze raz i przypomnijmy sobie największe bestsellery literatury młodzieżowej. Niezależnie od tego, czy masz 15, 35, 55 czy 75 lat – to absolutne „must – read”, które wciągną każdego czytelnika.

Harry Potter

Nawet, jeśli nie czytałeś książek J.K. Rowling o nastoletnim czarodzieju, który wyrusza do szkoły magii w Hogwarcie, doskonale wiesz, kim jest. Nie sposób nie wiedzieć, bo już pierwszy tom powieści stał się międzynarodowym bestsellerem. Historia Harry’ego, Hermiony i Rona wciąga od pierwszych stron i nie zraża długością, mimo że od premiery minęło już… 20 lat (sic!). Dowodem na to jest premiera najnowszego, ósmego tomu – „Harry Potter i przeklęte dziecko”, który już w empikowej przedsprzedaży osiągnął absolutny rekord popularności. A jeśli zamiast czytać, wolisz oglądać, sięgnij po równie dobrą, filmową odsłonę przygód czarodzieja.

Igrzyska śmierci

Największy fenomen ostatnich lat – tak na kartach powieści, jak i na srebrnym ekranie. Historia Katniss Everdeen, mieszkanki totalitarnego państwa Panem, która, przypadkiem zaangażowana w rebelię, doprowadza do upadku tyranii (a po drodze dokonuje trudnych wyborów miłosnych) wciąga od pierwszych stron. Dystopijna wizja świata, w którym walka o przetrwanie i „zabijanie na ekranie” stają się rozrywką dla mas to gorzki obraz – przestroga, który może skłonić do refleksji także bardziej dojrzałego czytelnika. Jeśli nie czytałeś trylogii Suzanne Collins, sięgnij po „Igrzyska śmierci” już teraz, lub sprawdź filmowe wersje historii z fenomenalną Jennifer Lawrence w roli głównej.

HobbitWładca Pierścieni

O tym, że J. R. R. Tolkiem „wielkim pisarzem był” nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Historie ze Śródziemia wciągają zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Fabuła inspiruje, skłania do refleksji i odsłania przed czytelnikiem zupełnie nowe światy. Kto z nas nie chciałby wyruszyć w podróż z Frodo, Aragornem czy Bilbo Bagginsem? Jeśli czytałeś już wszystkie części, zerknij również na filmową trylogię „Władca Pierścieni” czy tę o Hobbicie właśnie.

Zmierzch

Na pierwszy rzut oka, historia miłosna, jakich wiele. Sęk w tym, że jej główny bohater, Edward, bynajmniej nie jest człowiekiem, a… wampirem. Czy uda mu się przezwyciężyć naturalne instynkty i stać się wymarzonym partnerem dla Belli? Saga Stephenie Meyer – sam „Zmierzch” oraz kolejne powieści z cyklu – „Księżyc w nowiu”, „Zaćmienie” oraz „Przed świtem” królowały na listach bestsellerów, podbijając serca młodych czytelników, a przede wszystkim – czytelniczek. Nie dziwi więc, że i te powieści doczekały się hitowych ekranizacji.

Oczywiście, książki, które wymieniliśmy to tylko przysłowiowy czubek góry lodowej, bo bestsellerów z kręgu young adult jest o wiele więcej. Tych najciekawszych możesz szukać na empik.com – zamówisz je z dostawą prosto do domu!