Literatura piękna

„Czuły narrator”, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Wybór dwunastu esejów i wykładów, które pozwalają czytelnikowi spojrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Pierwsza publikacja po otrzymaniu przez autorkę Literackiej Nagrody Nobla jest pochyleniem się nad ideą tekstu jako takiego, odsłonięciem przed czytelnikami osobistych doświadczeń i ukochanych lektur. Mądra, odświeżająca lektura nie tylko dla fanów prozy Tokarczuk.

Czuly narrator tokarczuk

„Grube wióry”, Rafał Pacześ, Agora

Powieściowy debiut jednego z najpopularniejszych polskich stand-uperów. Autor zdejmuje na chwilę maskę komika i zabiera nas w śmieszno-straszny świat współczesnych mężczyzn. Nie brakuje tu czarnego humoru, celnych obserwacji i słodko-gorzkiej refleksji. Pacześ nie oszczędza swoich bohaterów, racząc czytelników wyjątkowymi historiami.

Grube wióry

„Podróż Cilki”, Heather Morris

Kontynuacja bestsellerowego „Tatuażysty z Auschwitz” to mocna, inspirująca lektura, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Przejmująca opowieść o odwadze młodej dziewczyny, niewyobrażalnym okrucieństwie, ale też nadziei i zachowaniu człowieczeństwa w najstraszliwszych warunkach.

Podróż Cilki

„Położna z Auschwitz” , Magda Knedler, Mando

„Położna z Auschwitz” to przejmująca historia Stanisławy Leszczyńskiej, która ratowała dzieci za murami obozu koncentracyjnego. Ta opowieść szokuje i wzrusza. Magda Knedler pokazała jakim piekłem było Auschwitz i jak wiele w ludziach można odkryć dobra, nawet w tak strasznym miejscu.

Położna z auschwitz

„Powrót z Bambuko”, Katarzyna Nosowska

Mądra, bezpardonowa, zabawna i zmuszająca do myślenia – najnowsza powieść Katarzyny Nosowskiej ma w sobie wszystko, czego jej fani mogliby oczekiwać. „Powrót z Bambuko” jest niczym światełko w tunelu na czas zarazy, poprawia humor i odsuwa na bok lęki. Autorka udowadnia tu, że jest doskonałą felietonistką.

Powrót z Bambuko

Kryminał

„Dylemat”, B.A. Paris

Najnowszy thriller autorki „Za zamkniętymi drzwiami” to zaprojektowana z chirurgiczną precyzją opowieść, która trzyma czytelnika za gardło aż do ostatniej strony. Szokujące tajemnice, trudne decyzje i intryga, która zacieśnia się coraz bardziej wokół Livii i jej rodziny sprawiają, że od tej książki trudno się oderwać. A w głowie cały czas pobrzmiewa pytanie – jak daleko posuną się bohaterowie?

Dylemat Paris

„Głosy z zaświatów”, Remigiusz Mróz

Polski mistrz kryminałów powraca z kolejną opowieścią o Sewerynie Zaorskim. Tym razem patomorfolog mierzy się z tajemnicą zgonów małych dzieci – nawet tak doświadczonemu profesjonaliście jak Zaorski trudno w tym przypadku utrzymać emocje na wodzy. „Głosy z zaświatów” to emocjonująca inteligentnie poprowadzona historia z pogranicza kryminału i thrillera.

Remigiusz Mróz

„Kwestia ceny”, Zygmunt Miłoszewski

Poruszający i angażujący thriller, który u każdego czytelnika wywoła przypływ adrenaliny. Zygmunt Miłoszewski po raz kolejny udowadnia, że jest prawdziwym mistrzem dynamicznej narracji i tworzenia wypełnionych akcją momentów, które zostają w pamięci na długo. „Kwestia ceny” zabiera czytelnika w wielką podróż, w której trzeba wziąć udział.

KWestia ceny

„Chłopiec z lasu”, Harlan Coben

Każdy miłośnik powieści kryminalnych dobrze zna twórczość Harlana Cobena. W „Chłopcu z lasu” autor prowadzi nas przez śledztwo dotyczące zaginionej dziewczyny. Szybko jednak okazuje się, że główny bohater też skrywa sekrety, z którymi musi się zmierzyć. Coben prowadzi narrację po mistrzowsku, powoli odsłania przed nami karty i buduje napięcie aż do wielkiego finału.

Chlopiec z lasu

„Srebrne skrzydła”, Camilla Läckberg

„Srebrne skrzydła” to z jednej strony brutalna i surowa opowieść o emocjach, a z drugiej prawdziwy narracyjny majstersztyk. Camilla Läckberg kreśli przed nami portret kobiety szukającej zemsty w sposób tak przemyślany i wiarygodny, że zostaje z nami na długo po zakończeniu lektury.

Srebrne skrzydła

Literatura obyczajowa

„Ballada ptaków i węży”, Suzanne Collins

Prawdziwy prezent dla wszystkich fanów cyklu „Igrzyska Śmieci”. Tym razem śledzimy przygody Coriolanusa Snowa, który przygotowuje się do roli mentora w dziesiątych Głodowych Igrzyskach. Cykl Suzanne Collins wciąż pozostaje jedną z najciekawszych propozycji z gatunku young adult, po jaką można sięgnąć.

Ballada ptakow i wezy

„Gwiazdor”, Piotr C.

Twórca wyjątkowo popularnego „Pokolenia Ikea” powrócił z nową książką. W powieści jest wszystko, czego można się spodziewać po autorze: ciętych przemyśleń, spojrzenia na miłość i seks, gwiazdy i szołbiznes, pieniądze i narkotyki. A wszystko w typowym dla Piotra C. stylu, który przysporzył mu tak wielu fanów.

Gwiazdor Piotr C

„Siostra Słońca. Siedem sióstr”, Lucinda Riley,

Baśniowa i wręcz oniryczna, klasyczna pod względem konstrukcji, ale przy tym chwytająca miłośników gatunku za serce. „Siostra Słońca. Siedem Sióstr” to kolejny element tworzonej przez Riley sagi rodzinnej. Nie brakuje tu wielkich uczuć, spontanicznych porywów serca i wzruszeń.

Siostra slonca

„Tajemnice hoteli Dubaju”, Marcin Margielewski

Marcin Margielewski powraca do znanej sobie tematyki, tym razem eksplorując tajemnice najbardziej luksusowych hoteli w Dubaju, gdzie złoto spływa ze ścian, a doba kosztuje małą fortunę. Okazuje się jednak, że za prestiżową kurtyną skrywa się cała masa tajemnic, niekoniecznie już tak pięknych.

Hotele dubaju

„To tylko przyjaciel”, Abby Jimenez

Debiutancka książka Abby Jimenez, która z miejsca stała się sprzedażowym hitem i podbiła serca czytelników na świecie. Bezpruderyjna opowieść, w której nie brakuje dowcipu oraz kipiących od emocji scen. Jak pisał Entertainment Weekly: „to przepiękna opowieść o uczeniu się akceptacji swoich uczuć, która zachwyca charyzmatycznymi, zabawnymi i niepowtarzalnymi bohaterami".

to tylko przyjaciel

Literatura dla dzieci

„Ikabog”, J.K. Rowling

Najsłynniejsza autorka książek dla dzieci powraca, tym razem bez młodego czarodzieja u boku. „Ikabog” to piękna, współczesna baśń, w której młody czytelnik odnajdzie wszystko, co najlepsze w tym gatunku: zagrożone królestwo, przerażającego potwora i wielką przygodę, która czai się tuż za rogiem. Atutem „Ikaboga” są ilustracje stworzone przez najmłodszych fanów prozy Rowling.

Ikabog Rowling

„Mopsik, który chciał zostać jednorożcem”, Bella Swift

Urocza, nastrojowa opowiastka o mopsince Peggy, która pewnego dnia zamarzyła, by zostać najprawdziwszym jednorożcem. Bella Swift tworzy inteligentną i zabawną historyjkę o poszukiwaniu samej siebie, akceptacji różnic i wartości bycia sobą.

Mopsik jednorożec

„Pan Widmowej Wyspy. Smocza Straż. Tom 3”, Brandon Mull

Fantastyka kierowana do młodszych odbiorców od kilku lat ma się nadzwyczaj dobrze. Brandon Mull w serii „Baśniobór” umiejętnie łączy elementy powieści young adult z klasycznym fantasy, tworząc w ten sposób powieść barwną, trzymającą w napięciu i prawdziwie epicką. Doskonała propozycja dla dzieci i nastolatków stawiających pierwsze kroki w świecie literatury fantastycznej.

Pan widmowej wyspy smocza straż

„Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka. Tom 14”, Jeff Kinney

„Dziennik cwaniaczka” to prawdziwy fenomen, który pokochały dzieciaki na całym świecie. W najnowszym tomie poznajemy kolejne zwariowane perypetie psotnego bohatera – tym razem w jego domu odbywa się remont! „Dziennik cwaniaczka” od lat pozostaje jedną z najzabawniejszych serii dla dzieciaków, po jakie można sięgnąć.

Dziennik cwaniaczka totalna demolka

„Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”, Justyna Bednarek

Mądra, ciepła i zabawna powieść detektywistyczna dla dorosłych. W najnowszej odsłonie cyklu o Skarpetkach powraca detektyw Pirkenton (będący futerałem na telefon), by wyjaśnić tajemniczą sprawę zaginięcia gadatliwej uwagi. „Skarpetki” nie bez powodu odnoszą tak duży sukces – Bednarek tworzy literaturę dziecięcą, która jest po prostu fantastyczną zabawą dla najmłodszych.

Zielone piórko zbigniewa

Audiobooki:

„Fucking Bornholm”, Oryginalny Serial Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak; w rolach głównych: Michał Czernecki, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Magdalena Różczka

Skandynawska wyspa, kobieta gotowa odmienić swoje życie i historia o tym, że każdy związek w końcu musi się skończyć. „Fucking Bornholm” stanowi  mocne i przenikliwe spojrzenie na świat dzisiejszych 40-latków. Inteligentna opowieść o potrzebie miłości, akceptacji i związkowych kryzysach.

Bornholm słuchowisko

„Kroniki koronawirusowe”, Malcolm XD, Oryginalny Serial Empik Go, czyta Józef Pawłowski

Autor najsłynniejszych internetowych past wziął tym razem na warsztat globalną pandemię. Warszawa pozostaje ogarnięta wirusem, wojna o papier toaletowy trwa, a nasz bohater chce uciec w miejsce nieskażone zagrożeniem. W przypadku Malcolma XD nie mogło zabraknąć celnego dowcipu, lekkiego szaleństwa i wyjątkowo barwnych bohaterów.

Kroniki koronawirusowe

„Kwestia ceny”, Zygmunt Miłoszewski, Produkcja Oryginalna Empik Go, w rolach głównych: Filip Kosior, Arkadiusz Jakubik, Aleksandra Popławska, Rafał Zawierucha

Superprodukcja Empik Go na bazie prozy jednego z najpoczytniejszych polskich autorów ostatnich lat. „Kwestia ceny” to fabularny rollercoaster, który trzyma słuchacza w napięciu aż do ostatniej sekundy. Całe słuchowisko zostało zagrane na 40 głosów, wśród których usłyszymy m.in. Arkadiusza Jakubika oraz Aleksandrę Popławską.

Kwestia ceny

„Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”, Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik; czyta Marta Markowicz

Piotr i Magda Mieśnikowie zaglądają za kulisy najstarszego zawodu świata i próbują zrozumieć jego wszystkie niuanse. Stają oko w oko z prawdziwymi historiami, odkrywają prozę życia oraz szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jeden z najgłośniej dyskutowanych reportaży na temat seksworkingu ostatnich lat.

Prostytutki audiobook

„Wyrwa. Historia Ułana”, Produkcja Oryginalna Empik Go według scenariusza Wojciecha Chmielarza, w rolach głównych: Nikodem Rozbicki, Adam Woronowicz, Katarzyna Warnke, Jacek Beler.

„Historia Ułana” to napisany przez Wojciecha Chmielarza prolog do jego najnowszej powieści pt. „Wyrwa”. Podobnie jak w książce, nie zabrakło tutaj tajemnic, które muszą zostać ujawnione oraz kłamstw z przeszłości, które wracają do bohaterów z podwójną siłą. Produkcja Empik Go to thriller psychologiczny z prawdziwego zdarzenia.

Wyrwa historia ułana

Sprawdź też koniecznie nominacje w pozostałych kategoriach. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Bestsellerów Empiku.