Warszawa, 22.01.2013 - Szósta statuetka Bestsellera Empiku dla Grocholi, dominacja pań wśród najpopularniejszych autorów książek, zwycięstwo satyryka nad muzykami pop i rock oraz wielki powrót sagi „Diablo” to najgorętsze zjawiska odnotowane w roku 2012. Jak zwykle o wynikach Plebiscytu: Bestsellery Empiku zdecydowała publiczność, czyli odbiorcy, którzy w 190 salonach Empiku w całej Polsce oraz w sklepie internetowym www.empik.com kupowali książki, płyty, gry, czasopisma i filmy. W ten sposób w ciągu całego roku „zagłosowało” 30 milionów klientów. Wydawcy oraz twórcy 17 najpopularniejszych w ubiegłym roku produktów kultury i rozrywki odebrali statuetki Bestsellera Empiku 2012 podczas uroczystej gali w Warszawie. Empik przyznał również Nagrodę Specjalną i uhonorował Wydarzenie Roku 2012.


Książkami rządzą kobiety

W kategorii „literatura polska” wygrała najnowsza powieść Katarzyny Grocholi „Houston, mamy problem”, co oznacza, że najchętniej wybieraną przez miłośników czytania książką 2012 roku została pogodna, pełna humoru i perypetii opowieść rozjaśniająca pozaliteracką rzeczywistość. A autorka pobiła własny rekord i na półce z trofeami Empiku postawi już szóstą statuetkę!

Wśród „literatury obcej” bezkonkurencyjny okazał się pierwszy tom trylogii E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, sąsiadujący na liście pretendentów do głównej nagrody z „Ciemniejszą stroną Greya”. Zdaniem socjologów popularność tego cyklu oznacza, że mocna erotyka dla pań wkroczyła na salony. Choć i niektórzy panowie sięgają po tę bezpruderyjną historię. Podobno po ty, by lepiej poznać kobiety...

W kategorii „literatura faktu” mamy powtórkę z ubiegłego roku: ponownie zwyciężyła książka Danuty Wałęsy „Marzenia i tajemnice”. W tym roku dodatkowym atutem kobiecej opowieści o historii rodziny i Polski ostatnich kilkudziesięciu lat była głośna inscenizacja teatralna pamiętnika żony byłego prezydenta w wykonaniu Krystyny Jandy.

W gronie poradników także powtórna wygrana: Polacy nadal szukają odpowiedzi na pytanie postawione przez Sherry Argov „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy”. W kategorii „humanistyka” powraca nazwisko laureata z 2012 roku: Szymon Hołownia, który rok temu otrzymał statuetkę wspólnie z Marcinem Prokopem za książkę „Bóg, kasa i rock’n’roll” (w tym roku znów była ona jedną z pięciu najchętniej kupowanych książek w swojej kategorii), zauroczył czytelników podróżami po świecie w poszukiwaniu różnych oblicz wiary w książce „Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie”.

W kategorii „literatura dla dzieci” wielkie zaskoczenie. Nie dlatego, że autorka jest celebrytką, takie wydawnictwa nikogo już nie dziwią. Rzecz w tym, że napisała naprawdę świetną książkę, która spodobała się i rodzicom wychowanym na „Dzieciach z Bullerbyn”, i dzieciakom obserwującym uważnie dziwny świat dorosłych zza tabletów i monitorów komputerów. Mowa o oczywiście książce Agnieszki Chylińskiej „Zezia i Giler”.

I wreszcie literatura młodzieżowa: w tej kategorii piątkę nominowanych zdominowała trylogia Suzanne Collins o totalitarnym państwie Panem. Dla dzisiejszych nastolatków „Igrzyska śmierci”, których ekranizacja trafiła w 2012 r. na ekrany kin, i dalsze tomy cyklu stanowią współczesny odpowiednik „Roku 1984”. Cała trylogia to kolejny, po Harrym Potterze, celny strzał wydawnictwa Media Rodzina, które może sobie pogratulować wyczucia rynku i upodobań młodych czytelników. A jeszcze w tym roku czeka nas premiera ekranizacji drugiej części historii Katniss.

Satyryk królem polskiej muzyki

Na półkach z płytami wielkie zamieszanie i wstrząs: w kategorii „muzyka polska” żaden popowy czy rockowy artysta nie miał szans z... Arturem Andrusem! Jego krążek „Myśliwiecka” pokonał w salonach Empik i na www.empik.com najnowsze albumy Andrzeja Piasecznego, Ani Dąbrowskiej i Marii Peszek. Kolejny powód do świętowania dla radiowej Trójki, która obchodziła w zeszłym roku swoje 50. urodziny.

W muzyce zagranicznej bez zmian - płyta Adele „21” wygrała drugi rok z rzędu. W kategorii łączonej „jazz / muzyka poważna” pierwsze miejsce na podium zajęła Diana Krall z płytą „Glad Rag Doll”.

Komedia romantyczna górą

W kategorii „film polski”, podobnie jak wśród polskich książek, wygrała opowieść pogodna, gwarantująca widzom uśmiech i wzruszenie, czyli „Listy do M”. Jeśli chodzi o film zagraniczny, dobiega końca era przystojnych wampirów, ale krwiopijcy wciąż mają moc - na pozycji zwycięzcy mamy pierwszą część finału „Sagi Zmierzch: Przed świtem”. Natomiast filmem familijnym, który najbardziej chcieli zabrać ze sobą do domu Polacy odwiedzający Empiki i składający zamówienia na www.empik.com, była najnowsza produkcja Pixara połączonego z Disneyem czyli „Merida Waleczna”, która być może otrzyma tegorocznego Oscara dla najlepszej animacji.

Wielki powrót Diablo

W dziedzinie gier rok 2012 należał niewątpliwie do „Diablo 3”. Wyczekiwana od 12 lat kontynuacja legendarnej sagi zwyciężyła w kategorii „gra PC”. W 2001 roku producenci „Diablo 2” odebrali statuetkę w kategorii „multimedia - rozrywka”, więc jest to druga nagroda dla tej serii.

Wśród gier na konsole dominowała w 2012 roku „FIFA 13”. Cykl zadebiutował w zestawieniu Empiku w 2006 roku w kategorii „gry na PS2” częścią „FIFA 06”, a kolejne statuetki Bestsellera zdobył za lata 2010 („FIFA 11”) i 2011 („FIFA 12”).

Listę zwycięzców wybranych przez klientów Empiku zamykają dwie kategorie prasowe. W pierwszej - „tygodnik” - zwyciężyło pismo „Newsweek”, a w grupie miesięczników najchętniej kupowany był „Twój Styl”.

Nagrody Empiku

Empik wraca do tradycji przyznawania własnych wyróżnień – nagród dla Wydarzenia Roku. Dodatkowo uhonorował Nagrodą Specjalną wyjątkowego Jubilata.

Nagroda Specjalna

Pierwszym przyznanym w tym roku przez Empik wyróżnieniem jest Nagroda Specjalna, którą postanowił uhonorować National Geographic w 125. rocznicę powstania Towarzystwa i Magazynu. To podziękowanie za nieustanne odkrywanie, poszukiwanie, poszerzanie horyzontów, krzewienie wiedzy, zaspokajanie wyobraźni, za rzetelność publikowanych materiałów oraz ich niezwykłą oprawę fotograficzną. Czasopismo w charakterystycznej żółtej ramce to szeroko otwarte okno na świat i dla kolejnych pokoleń cenne źródło wiedzy na temat naszej planety. Od ponad 13. lat tę misję skutecznie wypełnia na najwyższym poziomie nasze rodzime wydanie National Geographic.

Wydarzenie Roku 2012

Empik postanowił wrócić do tradycji wręczania nagrody „Wydarzenie Roku”. Kapituła Empiku, w której zasiadają nasi eksperci, spośród pięciu nominacji wybrała „Jesteś Bogiem”, który przyciągnął do kin ogromne rzesze widzów. Lata zmagań, by na dużym ekranie pokazać historię legendy polskiego hip hopu, zostały zwieńczone gigantycznym sukcesem. Prezentując na ekranie historię kultowej grupy udało się pokazać coś więcej: potrzebę realizowania marzeń, poszukiwania własnej drogi i jednocześnie ważny etap rozwoju rynku muzyki w Polsce - wejście wielkich światowych wytwórni i zmiany w sposobie myślenia o show biznesie. To także swoisty hołd dla gatunku muzycznego, który od lat dynamicznie się w Polsce rozwija i - mimo nieobecności na radiowych playlistach i w komercyjnych mediach - sprzedażowo jest mainstreamem dzięki wiernej i lojalnej publiczności.

Oto wszystkie nominacje do Wydarzenia Roku 2012:

- „Diablo 3”
- „Jesteś Bogiem”
- „Jezus Maria Peszek”
- „Trafny wybór” J.K. Rowling
- „Zezia i Giler” Agnieszki Chylińskiej

Walka o tytuł Bestsellera Empiku 2013 już się rozpoczęła. Szczegóły poznamy w styczniu 2014 roku.