Czym właściwie jest bejca do drewna? 

Bejca to jeden z rodzajów impregnatów do drewna. To zawiesina lub roztwór substancji barwiącej i rozpuszczalnika, która konsystencją może przypominać farbę. Niektóre bejce zawierają substancję barwiącą. Istnieją też takie bejce, które nie zawierają pigmentów. Nie nadają one drewnu koloru, a jedynie tworzą na nim warstwę zabezpieczającą i podkreślają naturalny urok drewnianej powierzchni.

 

Farba Bejca wodna Lasur 80 ml - kasztanowa

 

Bejca – do czego służy ten preparat? 

Naturalna barwa drewna może być jaśniejsza lub ciemniejsza, dla wielu osób jednak zawsze odznacza się elegancją. Widoczna struktura powierzchni drewna, czyli rysunek naturalnych słojów drzewnych i sęki dodają meblom charakteru i wrażenia obcowania z przyrodą. Aby ją podkreślić, konieczne jest użycie w procesie produkcji odpowiednich substancji, zwanych bejcami. Są one niezbędne także do tego, aby powierzchnia mebli była dłużej odporna na uszkodzenia. Bejcowanie drewna pomaga również nadać powierzchni drewna pożądany kolor. Obecnie niezwykle modne są meble bejcowane na biało lub szaro. Zdominowały one uwielbiany przez wielu styl skandynawski, który bazuje na przestronnych pomieszczeniach oraz na jasnych meblach i dodatkach, a także prostym wystroju nawiązującym do natury.

 

Pędzel ławkowiec TOPEX 20B969, 15x5 cm

 

Bejca a farba – główna różnica między nimi 

Bejca, nawet ta, która w swoim składzie zawiera pigmenty, pozwala zachować widoczną strukturę drewna. Jest to zwykle pożądany efekt, gdyż rysunek słojów i sęków jest jednym z elementów, które stanowią o atrakcyjności drewnianych mebli, powierzchni czy dodatków. Większość osób nie chce go zasłaniać, a wręcz przeciwnie – podkreślić i uwidocznić ten naturalny urok. Malowanie bejcą im to umożliwi. Dzieje się tak dlatego, że substancje barwiące zawarte w bejcy wynikają w głąb powierzchni drewnianej, a dokładniej – w pory drewna. Farba jest polecana tylko tym, którym nie podoba się usłojenie danego mebla i chcieliby je zakryć, by uzyskać jednolitą, gładką powierzchnię.

 

VOREL - PĘDZEL ANGIELSKI PROFI - 87mm

 

Nałożenie bejcy – impregnacja i zmiana koloru 

Bejcowanie to proces, który może się odbywać nie tylko w warsztatach stolarskich i na linii produkcyjnej w fabrykach mebli. To stosunkowo prosta czynność, którą z powodzeniem można wykonać samodzielnie w domu. Może to być konieczne szczególnie wtedy, gdy meble, które zakupiłeś, nie zostały zabezpieczone i chcesz zaimpregnować drewno, by przedłużyć jego piękny wygląd i trwałość. Może odziedziczyłeś po babci uroczą, drewnianą komodę, jednak jej ciemna barwa nie do końca ci odpowiada i nie pasuje do twojego mieszkania? Warto wówczas sięgnąć po bejcę, poświecić trochę czasu i nadać meblowi swój wymarzony kolor. Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej.

 

Pędzel płaski uniwersalny TOPEX 20B921 1.5" E

 

Jak bejcować drewno? Wstępne przygotowania 

Aby efektywnie przeprowadzić bejcowanie drewna, konieczne będzie wcześniejsze przygotowanie miejsca i zaopatrzenie się w pewne akcesoria. Przede wszystkim, zadbaj o to, aby w pomieszczeniu nie było zbyt zimno ani zbyt gorąco. Optymalna temperatura dla procesu bejcowania to od 5 do 30 stopni Celsjusza. Raczej nie rób tego na balkonie w upalne dni ani zimą w nieogrzewanym garażu. Przed bejcowaniem przetrzyj powierzchnię papierem ściernym o gradacji 100 do 200. Następnie dokładnie oczyść i odtłuść powierzchnię drewna, najlepiej także tuż przed malowaniem odpylić ją przy użyciu szczoteczki. Jeżeli mebel był wcześniej pokryty lakierem lub inną farbą, której złuszczone i obdrapane resztki nadal je szpecą, może być konieczne wcześniejsze użycie rozpuszczalnika.

 

AWTOOLS PĘDZEL ANGIELSKI 50mm

 

Jaki pędzel do bejcy wybrać? 

Do małej powierzchni użyj specjalnej małej ściereczki lub gąbki. Ściereczką albo gąbką pokrywaj detale, elementy przy brzegach, rogi itp., czyli wszelkie trudniej dostępne miejsca. Jeśli masz do pomalowania większy obszar, najlepiej będzie zaopatrzyć się w pędzel. Do bejcy najlepiej wybrać model płaski, pozbawiony trzonka, dzięki któremu wygodniej wykonasz ruchy wcierające substancję w powierzchnię. Koniecznie musi mieć miękkie włosie. W opisach od producentów najczęściej jest wyraźnie zaznaczone, czy dany pędzel nadaje się do używania z bejcą.

Z nowo zakupionego pędzla, nawet tego dobrej jakości, może na początku wychodzić włosie. Aby tego uniknąć, zanurz go w czystej wodzie, po czym ostrożnie usuń włosy, które są złamane lub posklejane.

 

AWTOOLS PĘDZEL ANGIELSKI 25mm

 

Jak nanosić bejcę na powierzchnię drewna? 

Proces nanoszenia bejcy nieco różni się od tradycyjnego malowania. Możesz nakładać większą ilość bejcy, a nawet jest to wskazane, aby było jej trochę za dużo. Nie przeciągaj pędzlem delikatnie, tylko intensywnie dociskaj go do podłoża, by wcierać bejcę w strukturę drewna. Ruch ręki powinien być kierowany wzdłuż słojów.

Jeśli planujesz nałożyć drugą warstwę, odczekaj, aż pierwsza całkowicie wyschnie. Dokładny czas będzie podany na opakowaniu produktu. Po bejcowaniu usuń papierem ściernym wystające włókna drzewne. Na koniec dokładnie odpyl i oczyść powierzchnię.

 

AWTOOLS PĘDZEL ANGIELSKI 63mm

 

Moda na naturalne drewno – jakie są jego zalety? 

Trendy powrotu do natury zapanowały w różnych dziedzinach życia, a jedną z nich jest urządzanie wnętrz. Naturalne drewno ma mnóstwo zalet, m.in. odporność na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, zadrapania, rysy. Dodatkowo jest to materiał niezwykle wytrzymały – dotyczy to zwłaszcza obciążeń, dlatego lite drewno to najlepszy materiał na łóżko, szafy i regały. Warto także wiedzieć, że drewno jest bezpieczne dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu tak jak inne materiały. Ma ono pozytywny wpływ na wilgotność powietrza i, co za tym idzie, mikroklimat panujący w mieszkaniu.

Drewno dla wielu osób kojarzy się przede wszystkim z ponadczasową elegancją i szlachetnym wyglądem, a wartość mebli z litego drewna rośnie wraz z ich wiekiem. Takie przedmioty starzeją się z klasą i łatwo można je odnowić, dlatego warto już na początku zainwestować w odpowiednie preparaty i zabezpieczyć je na przyszłość.

Więcej porad znajdziesz w dziale Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock / Leszek Glasner