Od talent show do multiplatyny

19-letni Kamil Bednarek był prawdziwym objawieniem trzeciej edycji TVN-owskiego „Mam talent”, w którym zajął ostatecznie drugie miejsce. Jeszcze przed zakończeniem programu do sprzedaży trafiła jego debiutancka płyta, wydana wraz z zespołem Star Guard Muffin, „Szanuj”, która zdobyła status „multiplatynowej” i dotarła do pierwszego miejsca zestawienia OLiS. Kolejna płyta wydana wraz z grupą, zarejestrowana podczas wyjazdu na Jamajkę w 2011 roku „Jamaican Trip”, także okazała się dużym sukcesem. Później Bednarek wystąpił w kolejnym telewizyjnym show, tym razem jako kapitan drużyny w „Bitwie na głosy”, emitowanej w telewizyjnej Dwójce. Przewodzona przez niego grupa wokalistów z rodzinnego Brzegu głosami widzów zajęła pierwsze miejsce.
 


Gwiazda list przebojów i… reklam

Ogromna popularność Bednarka sprawiła, że zaproszono go do udziału w reklamach - do najbardziej znanych zalicza się oczywiście wieloletnia współpraca z siecią Play, wystąpił też w jubileuszowych spotach Totalizatora Sportowego. W czerwcu zeszłego roku do Komisji Etyki Reklamy wpłynęła nawet skarga na… zbyt dużą częstotliwość emisji reklam operatora komórkowego z udziałem młodego wokalisty. „Reklama z udziałem celebryty Kamila Bednarka. Reklama puszczana w każdym kolejnym paśmie reklamowym już od około tygodnia czasem nawet dwa razy w jednym paśmie, na pewno na stacji TTV. Wysoka częstotliwość emisji sprawia że czuję się nękany i prześladowany, a coraz większy wzrost ciśnienia po kolejnym odsłuchaniu może przynieść negatywne skutki dla mojego zdrowia” - argumentował autor skargi. Chociaż komisja nie wiedziała, czy pismo należy traktować poważnie, czy tylko jako niezbyt udany żart, ostatecznie jednak nie dopatrzyła się w spocie zasad naruszenia etyki.
 

Król radia i zestawień sprzedaży

Kamil Bednarek należy również do najczęściej granych w polskich stacjach radiowych artystów. Jego trzy solowe płyty - „Jestem…” z 2012 roku, „Oddycham” z 2015 oraz „Talizman” z 2017 - sprzedały się w łącznym nakładzie 200 tysięcy egzemplarzy. Wydawnictwa z towarzyszeniem Star Guard Muffin to kolejne 100 tysięcy kopii, które trafiły w ręce szczęśliwych fanów, zarówno w całej Polsce, jak i poza nią. Co ważne, wokalista komponuje lub współkomponuje większość swoich utworów. Chwalony jest za wnikliwe, momentami filozoficzne teksty, w których dzieli się ze słuchaczami nawet najbardziej intymnymi przemyśleniami. Drugą stroną jego twórczości są pozytywne, lekkie utwory, mówiące o dobrej zabawie i spędzaniu czasu z bliskimi.
 

Bednarek bez prądu i z gośćmi

Wygląda na to, że 2019 będzie dla Bednarka rokiem wyjątkowym - po pierwsze został zaproszony do zagrania koncertu w ramach kultowej i znanej na całym świecie serii „MTV Unplugged”, gdzie artyści prezentują swoje największe przeboje w wersjach akustycznych. Występ zarejestrowano w październiku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, zaś premierę powstałej w ten sposób płyty zaplanowano na 1 lutego. Po drugie – nowy rok-nowy wizerunek: obciął swoje charakterystyczne dredy, które były jego znakiem rozpoznawczym od początku kariery.
Na fanów Bednarka czeka jeszcze jedna niespodzianka - duet z Igorem Herbutem, wokalistą zespołu Lemon. Panowie wykonali specjalną, akustyczną właśnie wersję ich wspólnego singla pt. „Spragniony”. Płyta „MTV Unplugged Bednarek” jest przekrojem 10-letniej kariery artysty i zawiera aż 19 utworów. Oprócz Herbuta usłyszymy na niej również wielu innych gości, m.in. Kubę Badacha i Karolinę Artymowicz. W marcu Kamil rusza w ogólnopolską trasę koncertową, w ramach której odwiedzi m.in. Kraków, Poznań, Gdańsk i Łódź.

Czujemy, że to będzie dobry rok!
 

MTV Unplugged: Bednarek - Bednarek Kamil