Broda, która rośnie bez żadnej kontroli wygląda nieestetycznie, a brak pielęgnacji powoduje, że włosy staja się sztywne i szorstkie. Zamiast ozdabiać twarz, nadają jej zaniedbanego wyglądu. Z pomocą przychodzi balsam do brody. Poznaj najlepsze sposoby na to, aby twój zarost prezentował się perfekcyjnie!

Balsam do brody –  czym jest i w jakim celu się go stosuje?

W drogeriach można znaleźć szeroki wybór kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji zarostu. Oferowane na rynku balsamy do brody to kosmetyki, które spełniają przynajmniej dwa zadania – pomagają okiełznać zarost i nawilżają go. Swoje funkcje zawdzięczają składnikom oraz konsystencji. Rozróżnia się dwa główne składniki balsamów do brody – masło shea i wosk pszczeli. Wśród bogatej oferty produktów do stylizacji znajdziesz preparaty o działaniu nawilżającym, natłuszczającym oraz modelującym. Taki podział jasno wskazuje na to, że oprócz balsamów do stylizacji brody, warto używać także innych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji zarostu.

 

Nawilżający balsam do pielęgnacji wąsów i brody, 30 ml - Roomcays

 

Najpopularniejsze rodzaje balsamów do brody

Do wyboru mamy kilka podstawowych typów balsamów. Wśród nich najpopularniejsze są:

  • Kremowe
  • W formie emulsji
  • Woskowe

Każdy rodzaj ma inne właściwości, nadaje się do odmiennych typów zarostu i skóry oraz przynosi różne efekty.

 

Balsam do pielęgnacji brody i skóry twarzy, 100 ml - Pan Drwal

 

Kremowe balsamy do brody – dla kogo stworzone?

Ten rodzaj kosmetyku jest skierowany szczególnie do mężczyzn o cienkim zaroście, krótkiej brodzie oraz włosach bez tendencji do kręcenia się. Zawarte w nich masło oraz mieszanki wosków świetnie nawilżają i odżywiają zarost. Mogą również posłużyć do układania go, jednak tylko w przypadku krótkiego i niezbyt grubego zarostu. W ich składzie dominującym produktem są masła (np. shea), a woski potrzebne do stylizowania stanowią jedynie ułamek całości.

Aplikacja balsamu o kremowej konsystencji wymaga uplastycznienia go w dłoniach. W tym celu powinieneś nabrać kciukiem nieco produktu i rozsmarować go. W ten sposób stanie się bardziej przyjazny do wcierania, a olejki eteryczne aktywują się w pełni. Samą pielęgnacje rozpocznij od szyi i żuchwy, a potem przejdź do zarostu. Celem stosowania balsamu w kremie jest odżywienie nie tylko brody, ale i skóry. Po zakończonym nakładaniu warto dokładnie rozczesać brodę.

 

Balsam do twarzy i brody do wszystkich typów skóry, 50 ml - Masveri

 

Emulsyjne balsamy do brody – kto może z nich skorzystać?

Ten rodzaj balsamów to produkty płynne pozbawione oleistej struktury. Sprawdzają się do nawilżania zarostu u mężczyzn, którzy nie chcą jej dodatkowo natłuszczać. Emulsyjny balsam to dobry wybór dla mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają samodzielną pielęgnację, ponieważ jest on bardzo łatwy do rozprowadzenia oraz dobrze nawilża skórę i zarost. U posiadaczy bujnego zarostu może się nie sprawdzić ponieważ może obciążyć włosy.

W odróżnieniu od kremowych odpowiedników, balsam w formie emulsji możesz stosować bez wcześniejszego intensywnego rozcierania w dłoniach. Wystarczy, że nabierzesz odrobinę kosmetyku na dłonie, delikatnie go w nich rozetrzesz, a następnie zaaplikujesz na skórę i zarost. Balsamy emulsyjne świetnie sprawdzają się również na wilgotnej brodzie, dlatego po zakończonej kąpieli nie musisz czekać, aż wyschnie.

 

Balsam do brody, 100 ml - Renee Blanche

 

Woskowe balsamy do włosów – dla kogo są przeznaczone?

To produkty stworzone na bazie wosków z domieszką substancji nawilżających. W odróżnieniu od ww. typów balsamów są najbardziej wymagające. Stworzone szczególnie dla tych mężczyzn, którzy mogą pochwalić się bujnym zarostem. Wybierając balsam w formie woskowej (nie wosk twardy do brody) przy drobinie wprawy dobrze ułożysz zarost i nawilżysz go.

To najbardziej wymagający ze wszystkich opisywanych produktów. Kluczowe znaczenie ma w przypadku tego kosmetyku wyrobienie go w dłoniach. Ze względu na przeważającą ilość wosków w składzie balsamu, potrzeba więcej czasu, by go uplastycznić. Nierozgrzany balsam woskowy będzie trudno się aplikował i nie da najlepszego efektu. Dlatego niezbyt dużą ilość rozetrzyj w dłoniach, a następnie wcieraj w zarost. Pamiętaj, by nie przesadzić z ilością balsamu, ponieważ po jego zastygnięciu broda może być za bardzo sztywna.

 

Balsam do brody o leśnym zapachu, 60 ml - Mr.Bear Family

 

Woski roślinne, pszczele, czy syntetyczne?

Mimo że stanowią one podstawowy składnik standardowego balsamu do zarostu, wosk woskowi nierówny. Jako substancje wchodzące w skład kosmetyku, różnią się one niektórymi właściwościami jak gęstość, połysk czy temperatura topnienia. Wykazują także zróżnicowany wpływ na skórę, o czym musisz pamiętać, jeśli masz wrażliwą cerę.

Najlepiej jest wybierać woski pozyskiwane z natury. Wśród nich polecane są kwiatowe, które są nieco droższe, niż pszczele, ale korzystnie wpływają na trwałość zapachu balsamu oraz są delikatne dla skóry twarzy. Produkty pszczele, mineralne oraz syntetyczne wymagają dodatkowej aplikacji warstwy olejku bezpośrednio na twarz, by ochronić cerę przed ewentualnym podrażnieniem. Doskonale nadaje się do tego olejek do brody, np. marki Cyrulicy.

 

Olejek do brody, 10 ml - Cyrulicy

 

O czym musisz pamiętać, wybierając balsam do brody?

Jeśli już wiesz, jakich produktów szukać na półce z balsamami do brody, ruszaj na zakupy. Bez względu na to, czy szukasz środków do pielęgnacji zarostu, czegoś odpowiedniego do natłuszczania, czy chcesz okiełznać swój zarost i nadać mu konkretny kształt, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Koniecznie zwróć też uwagę na kompozycję zapachową, ponieważ po zastosowaniu kosmetyku, jego aromat na długo pozostanie z tobą.

Więcej podobnych poradników znajdziesz w pasji Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock