Rodzaje bagażników rowerowych 

Jazda na rowerze to w dzisiejszych czasach popularne hobby, a dla niektórych nawet sposób na życie. Nic dziwnego, że wielu amatorów dwóch kółek nie zadawala się wyłącznie przejażdżkami w pobliżu miejsca zamieszkania. Własny rower można dziś zabrać ze sobą wszędzie, a pomocne są w tym bagażniki rowerowe. Istnieją trzy główne typy takich bagażników. Są one dopuszczone prawnie do stosowania w ruchu drogowym oraz – przy prawidłowej eksploatacji – bezpieczne. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom tych rozwiązań.

 

Motoryzacja: Bagażniki, boksy i haki

 

Bagażnik na dach – najtańszy bagażnik rowerowy 

Dachowy bagażnik na rower to bardzo prosta konstrukcja, oparta na szynie (zwanej także rynną), na której stawiamy rower, oraz pakiecie uchwytów. Jest to rozwiązanie najbardziej popularne na rynku z kilku powodów.

Najczęściej wymienianą zaletą bagażnika dachowego na rower jest jego niska, w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, cena. Jest to najtańszy bagażnik na rower – pojedynczy uchwyt można kupić już za nieco ponad 100 zł, choć na rynku nie brakuje rozwiązań kilkukrotnie droższych, pochodzących od renomowanych marek. Warto pamiętać również o pewnych kosztach dodatkowych, generowanych przez ten bagażnik. By przewozić rower na dachu, nasz pojazd musi zostać wyposażony w specjalne belki poprzeczne montowane na relingi dachowe (ich ceny wahają się od stu do kilkuset złotych). Belki kupujemy tylko raz, jednak warto także zauważyć, że na pojedynczym bagażniku rowerowym można przewieźć tylko jeden jednoślad. Jeżeli chcemy przewozić więcej rowerów, do każdego z nich musimy dokupić osobny bagażnik dachowy.

 

Thule ProRide (598) uchwyt rowerowy na dach na 1 rower

 

Dachowy bagażnik rowerowy – wady i zalety 

Poza aspektem finansowym, główną zaletą rowerowego bagażnika na dach jest prostota montażu. Kiedy posiadamy już zamontowane belki, podpięcie jednej lub kilku szyn rowerowych jest zadaniem niezwykle prostym. Jeżeli przewozimy rower często, bagażnika dachowego nie musimy nawet demontować. Nie przeszkadza on w codziennym korzystaniu z auta, nie ogranicza dostępu do drzwi czy przestrzeni bagażowej. Nieco większym problemem jest jednak sama instalacja roweru na szynie dachowej. Czynność ta wymaga siły i precyzji, zwłaszcza jeżeli nie chcemy uszkodzić lub zarysować karoserii auta. Mocując jednoślad, musimy także wykazać się precyzją, aby w odpowiedni sposób zapiąć wszystkie uchwyty, gwarantując bezpieczeństwo jazdy sobie i innym użytkownikom drogi.

Do niewątpliwych wad bagażnika rowerowego montowanego na dachu należy generowanie przezeń dodatkowego oporu powietrza podczas jazdy. Przekłada się to na hałas w kabinie pojazdu oraz wyższe spalanie paliwa przez samochód. Wielu producentów bagażników rowerowych zaleca także ograniczenie prędkości poruszania się z rowerami na dachu, ze względów bezpieczeństwa. Wracając do kwestii ekonomicznych, w niektórych przypadkach, po zsumowaniu kosztów (belek poprzecznych, szyn na kilka rowerów, wyższego spalania pojazdu) może się okazać, że bagażnik dachowy wcale nie będzie najbardziej ekonomiczną z dostępnych opcji.

 

Amos Tour zestaw 2 uchwytów rowerowych na dach z aluminiową belką

 

Bagażnik rowerowy na hak – zalety i wady 

Bagażnik na rower, montowany na hak w samochodzie jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przewozić więcej niż jeden rower w komfortowych warunkach. W zależności od modelu, na takim bagażniku można wozić nawet 4 rowery.

Bagażniki rowerowe na hak mają kilka wersji. Najprostszą i najtańszą z nich jest tzw. bagażnik nożycowy. Ta konstrukcja pozwoli przewieźć od 2 do nawet 4 rowerów, przy czym będą one zawsze przypięte w sposób mało stabilny, narażone na obijanie się o siebie podczas jazdy po nierównościach. Korzystając  z bagażnika nożycowego, podejmujemy ryzyko wystąpienia ewentualnych rys na sprzęcie. Rozwiązanie tego typu słabo sprawdza się w dłuższych trasach, jednak jeżeli nie przewozimy rowerów na dalekich dystansach i zależy nam na rozwiązaniu ekonomicznym, tego typu bagażnik kupimy już za ok. 250-300 zł. Warto pamiętać jednak, że trzeba dokupić do niego specjalną listwę na tablicę rejestracyjną i światła.

 

Thule VeloCompact 3 (926) bagażnik rowerowy na hak na 3 rowery z wiązką 13 pin

 

Droższe i bardziej zaawansowane - platformowe bagażniki na hak rowerowy najczęściej mają już zintegrowaną listwę na tablicę rejestracyjną oraz oświetlenie. Oprócz tego posiadają specjalne szyny, w których można stabilnie zamocować (w zależności od wersji) od 2 do nawet 5 rowerów. O tym, ile rowerów będziemy chcieli przewozić, musimy pomyśleć już w momencie zakupu. Montaż platformowego bagażnika na hak jest z reguły bardzo prosty, wystarczy unieść konstrukcję i zacisnąć specjalną dźwignię na kuli haka. Jego największą zaletą są bezpieczne i stabilne uchwyty na rowery, dzięki którym podczas jazdy nie będziemy musieli martwić się o przewożony ładunek. Ważną zaletą jest także łatwa instalacja rowerów na platformie. Nie trzeba podnosić ich tak wysoko jak w przypadku bagażnika dachowego.

Niemniej ważnym plusem rowerowego bagażnika na hak jest jego lokalizacja za pojazdem, dzięki czemu ma on minimalny wpływ na aerodynamikę pojazdu podczas jazdy. Generuje o wiele mniejszy opór niż bagażnik dachowy, co pozytywnie przekłada się na spalanie paliwa przez pojazd. 

Bagażniki Thule czy innych popularnych marek posiadają funkcję odchylania, zapewniającą dostęp do przestrzeni bagażowej auta. Lokalizacja jest jednak pewnym problemem, gdyż rowery podróżujące z tyłu są narażone na zachlapanie błotem spod kół. Musimy także szczególnie uważać przy parkowaniu, zwłaszcza tyłem.

Dość oczywistym problemem w przypadku chęci wykorzystania takich bagażników jest oczywiście konieczność posiadania haka holowniczego, zamontowanego w samochodzie. W wielu przypadkach jest to znaczna część inwestycji w taki bagażnik, który sam – zwłaszcza, gdy wybierzemy produkt polecanej marki – potrafi sporo kosztować.

 

Thule EuroWay G2 (920) bagażnik rowerowy na hak na 2 rowery z wiązką 13 pin

 

Bagażnik rowerowy na klapę samochodu – opcja pośrednia  

Kiedy nie posiadamy haka w pojeździe, a nie chcemy montować rowerów na dachu, możemy zdecydować się na opcję pośrednią, czyli bagażnik rowerowy na tylną klapę samochodu. Jest to rozwiązanie łączące w sobie kilka zalet, ale i wad opisanych wyżej rozwiązań. Przede wszystkim jednak, bagażnika na klapę nie zainstalujemy w każdym samochodzie. Przed zakupem musimy sprawdzić, czy kształt nadwozia naszego pojazdu umożliwia montaż takiego rozwiązania.

Bagażnik na klapę zapewnia podobną (niezbyt wysoką) stabilność przewożonych rowerów jak opisany powyżej bagażnik nożycowy na hak. Jest jednak dostępny w podobnej cenie i nie wymaga posiadania haka w samochodzie. Nawet gdy są na nim umieszczone rowery, z reguły nie zakrywa tablicy rejestracyjnej i świateł, uniemożliwia jednak dostęp do przestrzeni bagażowej pojazdu. Bagażnik na klapę może okazać się optymalnym rozwiązaniem dla osób przewożących rowery na krótkie dystanse. W przypadku dłuższych podróży, lepszym rozwiązaniem okażą się stabilniejsze bagażniki platformowe lub dachowe.

 

Peruzzo Hi-Bike bagażnik rowerowy na klapę na 3 rowery

 

Więcej artykułów związanych z motoryzacją znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock