Disturbed, The Sound of Silence (oryginalnie wykonywany przez Simon&Garfunkel)
 


Wbrew zasadom, że klasyki się nie dotyka, muzycy z amerykańskiej formacji Disturbed wzięli na warsztat powstały w 1964 roku hymn pokolenia. Efekt jest monumentalny i niezwykle interesujący, podczas gdy instrumentarium wykorzystane do jego stworzenia - bardzo skromne. Wszystko to za sprawą imponującego, głębokiego wokalu Davida Draimana.

 

Devo, „I can’t get no satisfaction” (oryginalnie wykonywany przez Rolling Stones)
 


Martin Scorsese korzysta z piosenek Rolling Stonesów w swoich filmach od lat - „Gimme Shelter” pojawiło się w trzech różnych produkcjach reżysera. Cover jednego z największych hitów zespołu, „(I Can’t Get No) Satisfaction”, który znalazł się na soundtracku gangsterskiego „Kasyna”, był wyjątkowo intrygującym wyborem. Dodajmy, że zespół Devo, reprezentujący nurt new wave, pod koniec lat 70. cieszył się dużą popularnością.

 

Dua Lipa, „Do I wanna know?” (oryginalnie wykonywany przez Arctic Monkeys)
 


Wschodząca gwiazda muzyki pop - córka albańskiej pary urodzona i wychowana na Wyspach - ma na swoim koncie nie tylko pełną przebojów debiutancką płytę, ale i kilka ciekawych coverów. Jeden z nich nagrała podczas ostatniej wizyty w BBC Radio 1 Live Lounge, czyniąc z rockowego przeboju Arctic Monkeys intymną, przejmującą balladę. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów wokalistki.

 

HAIM, „That don’t impress me much” (oryginalnie wykonywany przez Shanię Twain)
 


Siostry Haim pojawiły się w programie radiowym, gdzie wykonały największy hit swojej idolki, „That Don't Impress Me Much”. Co wynikło z połączenia popowego country i minimalistycznego, wręcz spokojnego aranżu? Wyjątkowo smaczna dla zmysłu hybryda, zapadająca w pamięć nie mniej, niż oryginał.

 

Limp Bizkit, „Faith” (oryginalnie wykonywany przez George’a Michaela)
 

 

George Michael nagrał „Faith” w 1987 roku, krótko po rozwiązaniu duetu WHAM!, a utwór ten stał się jego ogromnym hitem. Dekadę później na warsztat wziął go zespół z drugiego bieguna muzycznej stylistyki – Limp Bizkit i jego frontman Fred Durst, który nigdy nie mógł raczej pochwalić się dużym talentem wokalnym. Jak na ironię, cover ten jest uwielbiany przez fanów grupy.

 

Telly Savalas, „Something” (oryginalnie wykonywany przez The Beatles)
 

Aktor zdobył sobie wielką popularność w latach 70., wcielając się w postać słynnego detektywa Kojaka, ale nie wszyscy wiedzą o tym, że miał na swoim koncie bardzo udane muzyczne epizody. Singiel „If?” z 1975 toku dotarł do pierwszego miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, a jego własna wersja przeboju Dona Williamsa, „Some Broken Hearts Never Mend” również zyskała sobie wielu fanów. Savalas nagrał również cover hitu Beatlesów, „Something” - swoim głębokim, niskim głosem nadając mu poważny, dojrzały sznyt.

 

The White Stripes, „Jolene” (oryginalnie wykonywany przez Dolly Parton)
 

Klasyk muzyki country, wykonany po raz pierwszy przez Dolly Parton w 1973, doczekał się setek coverów. Do najbardziej oryginalnych należy bez wątpienia ten w wykonaniu The White Strpies, który znalazł się na koncertowym DVD grupy z 2004 roku, „Under Blackpool Lights”.

 

The Mike Flower Pops, „Wonderwall” (oryginalnie wykonywany przez Oasis)
 


Cover zaskakujący, ale tylko dla osób niezaznajomionych z twórczością Mike’a Flowera i jego „Pops” – ich specjalnością są bowiem radosne, banalne wręcz wykonania piosenek, które w oryginale traktują o sprawach dużo poważniejszych. Wrażenie robi również utrzymany w podobnej stylistyce teledysk.
 


No i Tulia i ich wykonanie hitu Depeche Mode - "Enjoy The Silence"
 

Grupę Tulia tworzą młode, ale bardzo doświadczone artystki z gruntownym muzycznym wykształceniem, to głosy Joanny Sinkiewicz, Dominiki Siepki, Patrycji Nowickiej i Tulii Biczak. Ich muzyka to połączenie klasycznych białych głosów charakterystycznych dla muzyki ludowej oraz najnowocześniejszej produkcji muzycznej.

Debiutancka płyta zespołu Tulia to nie niezwykle oryginalne wersje utworów tak znakomitych artystów jak m.in.: Obywatel GC, Wilki, O.N.A, Seweryn Krajewski, Stan Borys czy Dawid Podsiadło. Dziewczyny z Tulii nie chcą jednak ograniczać się do interpretacji tylko cudzego repertuaru w związku z tym nie zabrakło też własnych kompozycji.

Wersja DeLux, dostępna tylko w EMPIK’u, zawiera 4 dodatkowe utwory w tym znany już wszystkim fanom Tulii cover zespołu Depeche Mode „Enjoy The Silence”, czy też najczęściej wybierany w komentarzach na portalach społecznościowych przez słuchaczy „Nothing Else Matters” zespołu Metallica.