Wielkimi krokami zbliża się majówka i z pewnością większość z nas już zakupiła bilety, także te lotnicze, na wymarzony urlop. Nad samą Europą codziennie przelatuje ponad 27 tysięcy maszyn, których załogi mierzą się z nieprzewidywalną pogodą, codziennymi rutynowymi zadaniami i wyjątkowymi sytuacjami.

 

Jak wygląda codzienne życie stewardes i stewardów pokazuje nam książka Olgi Kuczyńskiej „Życie Stewardesy”. Tytuł właśnie pojawił się na naszych półkach. To ciekawa lektura, po którą warto sięgnąć przed kolejną podniebną podróżą.

 

Z okazji premiery tej książki zapytaliśmy Olgę jakie warunki muszą spełniać kandydaci na stewardów i stewardesy.

  1. Po pierwsze: organizacja to gwarancja sukcesu. Pobudki o 3.00 w nocy, codzienna zmiana miejsca pobytu. Dla wielu praca na pokładzie samolotów to niekończące się wakacje, podróże w egzotyczne miejsca. Niestety, jest to również wojskowa dyscyplina, której musi przestrzegać załoga, aby zawsze być przygotowanym na zmiany grafiku lub zastępstwa kolegów.

 

  1. Przygotuj się na noce zarwane na nauce. Przyszłe stewardesy i stewardzi oprócz znajomości języków obcych, umiejętności pływania czy procedur awaryjnych muszą znać… prawo lotnicze.

 

  1. Zapomnij o różowych włosach! Grooming to inaczej standard wyglądu podczas służby. Oprócz makijażu, koloru rajstop czy paznokci musi zgadzać się także biżuteria i fryzura.

  1. A może survival? Pamiętacie Toma Hanksa z filmu „Cast Away – Poza Światem”? Spędził na bezludnej wyspie kilka lat. Lotnictwo cywilne bierze takie scenariusze pod uwagę i uczy przyszłe załogi jak zbudować namiot, czy rozpalić ognisko.

 

  1. Usta-usta. Bandaże, plastry czy butla z tlenem. Na trzydziestu tysiącach stóp może wydarzyć się wszystko, dlatego każdy z kandydatów musi przejść obowiązkowe szkolenie i egzamin pierwszej pomocy.

 

  1. Bez zdrowia nie ma latania. Załoga musi wyjątkowo uważać na swoje zdrowie. Nieregularny tryb życia i częsty brak snu przyczyniają się do powstania wielu schorzeń nawet w młodym wieku.

 

  1. Być uniwersalnym. Stewardesa czyli kelnerka, aktorka, niania sprzątaczka, położna, sędzia, pocieszycielka, strażaczka, pielęgniarka, mechanik, psycholog, doradca, przewodnik, sprzedawca, ratownik… Nigdy nie wiesz co Cię czeka podczas następnego lotu.

Więcej ciekawostek z podniebnego życia stewardes i stewardów znajdziesz w książce „Życie Stewardesy”. Zapraszamy także na spotkania w salonach Empik z Olgą Kuczyńską. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.