Książek o zwierzętach jest ci u nas dostatek. Z gąszczu zwierzęcych tytułów wybrałam 7 pozycji, których lektura przyniesie Ci nowe spojrzenie na otaczający nas świat zwierząt. Część z nich to książki mojego pierwszego wyboru, część podsunęli na Facebooku czytelnicy mojego bloga. Znalazły się tu przede wszystkim książki zgłębiające temat uczuć i świadomości - wspólnych dla nas i zwierzaków. Tytuły te pozwalają lepiej zrozumieć zwierzęta i umacniają w szacunku dla przyrody - i tak znalazła się tu książka autorstwa Temple Grandin, której dorobek życia i upór pomógł przekształcić to jak zabija się zwierzęta w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Na liście znajdziesz najlepsze pozycje o najbliższych przyjaciołach człowieka - o psim i kocim umyśle: jeśli przeczytasz “Zrozumieć psa” czy “Zrozumieć kota” i masz głowę na karku, to nie potrzebujesz czytać już innych książek o tych zwierzętach. Ważkie rozważania Erica Barataya, który zarysowuje nam historię zwierząt tworzącą się równolegle do kształtowania się cywilizacji zestawiam z przyjemną lekturą “Kuny za kaloryferem” Adama Wajraka. Jeśli codzienna praca cię wykańcza i nie masz siły na filozoficzne rozważania Carla Safina, sięgnij chociaż dla rozrywki po “Kunę…” - śmiech na głos z pomysłów wpół udomowionych zwierzaków gwarantowany!

 

1. Poza słowami. Co myślą i czują zwierzęta - Carl Safina

Podróż przez emocje dobrze znane ludziom takie jak gniew, rozpacz, przywiązanie w książce “Co myślą i czują zwierzęta” poznajemy na nowo przez pryzmat opowieści o życiu trzech gatunków: słoni, wilków i orek. Z pozoru odległe nam zarówno pod względem geograficznym, jak i genetycznym, stają nam się bliskie, gdy w trakcie lektury uświadamiamy sobie, że zwierzęta i ludzi łączy ta sama świadomość. Poza nimi autor odwołuje się do doświadczenia innych gatunków zwierząt, by zobrazować, że odczuwanie emocji jest wspólne dla wszystkich zwierząt, a każda istota posiada indywidualny charakter, niezależnie od gatunku.

Poza słowami. Co myślą i czują zwierzęta - Safina Carl

 

2. Zwierzęcy punkt widzenia - Eric Baratay

Historia stanowi ważną składową tożsamości człowieka. Czytając książkę “Zwierzęcy punkt widzenia” przekonujemy się, że równolegle do dziejów gatunku ludzkiego toczyła się historia zwierząt. Choć mogliśmy tego dotychczas nie dostrzegać, losy nasze i ich przeplatają się ze sobą w odwiecznym tańcu. Jest to książka napisana w nurcie animal studies, w której autor znane nam wydarzenia historyczne pogłębia poprzez przedstawienie perspektywy zwierząt. Kto był na froncie, ten wie, jak uciążliwa jest obecność insektów takich jak wszy, czy pchły - na ich wybijanie żonierze poświęcali ogrom czasu wolnego i prześcigali się w sposobach ochrony. Podobnie rzecz ma się ze szczurami i myszami - hordy tych istot namnażały się w okresie wojny i tuż po wojnie, mając w bród pożywienia w postaci niepochowanych zwłok, gnijących resztek w rowach, zamieszkując bezpieczne, opuszczone i w pół zawalone domostwa.

Zwierzęcy punkt widzenia. Inna wersja historii - Baratay Eric

 

3. Zrozumieć zwierzęta - Temple Grandin

Temple to osoba autystyczna, która widzi świat w sposób najprawdopodobniej najbardziej zbliżony do postrzegania go przez zwierzęta - myśli obrazami, a jej świat zdominowany jest przez szczegóły, które zwykle nie zaprzątają głowy innym ludziom, w przeciwieństwie do zwierząt wszystkich gatunków. Podając naukowe przykłady i wyniki badań rozprawia się z poglądem, jakoby człowiek był królem całego stworzenia. Na kartach tej książki znajdziemy mnóstwo rzetelnych informacji na temat emocji i kształtowania się pamięci u zwierząt, poparte wynikami aktualnych badań. Temple pokazuje nam jak działa inteligencja u zwierząt poszczególnych gatunków i na jakich obszarach się rozwija. Autorka jest cenioną na całym świecie specjalistką, której zaangażowanie w sprawę zwierząt pomogło stworzyć systemy stosowane w rzeźniach w Ameryce Północnej, które ograniczają przykre emocje u zwierząt rzeźnych do niezbędnego minimum.

Zrozumieć zwierzęta - Grandin Temple, Johnson Catherine

 

4. Zrozumieć psa. Jak być jego najlepszym przyjacielem - John Bradshaw

Z psami u boku żyjemy od dawna, jednak dla większości z nas jego mowa ciała, komunikaty i zachowania pozostają nierozpoznane. Ta książka opiera się na badaniach naukowych, które rozprawiają się z przestarzałymi teoriami na temat “dominacji”. W przystępnych słowach wyjaśnia dlaczego przeciętny pies mając do wyboru towarzystwo człowieka, a psa, zawsze wybierze człowieka. Jeśli mielibyście przeczytać w życiu tylko jedną książkę o psie, to niech to będzie ta! Must know dla każdego szanującego się psiarza.

 

5. Zrozumieć kota. Na tropie miauczącej zagadki - John Bradshaw

Obowiązkowa lektura dla każdego szanującego się kociarza. John Bradshaw jest uznanym antrozoologiem, który w swoich książkach powołuje się na najnowsze wyniki badań i obala krzywdzące stereotypy o kociej naturze, które wciąż pokutują w naszym społeczeństwie, szkodząc wzajemnemu porozumieniu między kotem, a człowiekiem. Książka wyjaśnia kocią naturę i powody dla których podejmują działania - może nie da nam przepisu na to, by Lunka nie drapała mebli, ale pozwoli zrozumieć czym się przy tym kieruje i jaką potrzebę spełnia. A jeśli interesuje Cię jakie najczęściej popełniamy błędy w wychowaniu kota i jak sobie z nimi radzić, zajrzyj do lutowej rozmowy z behawiorystką.

Zrozumieć kota - Bradshaw John

 

6. Duchowe życie zwierząt - Peter Wohlleben

Pozycja okrzyknięta książką roku 2017, jedna z najczęściej polecanych na forach książek o zwierzętach. Autor skupia się na życiu uczuciowym zwierząt, przedstawiając przykłady z życia różnych znanych mu gatunków zwierząt, stanowiących dowody na istnienie życia duchowego zwierząt. Emocje i uczucia, których zdolność odczuwania przez lata przypisywano jedynie gatunkowi ludzkiemu, przypisuje zwierzętom, podając przykłady z życia wzięte na poparcie swoich słów, odnosząc się do witryn internetowych czy popularnych filmików w serwisie YouTube. W moim odczuciu książka stanowi raczej zbiór ciekawostek o zwierzętach i nie odkrywa nowych światów, jak to miało miejsce przy poprzedniej książce autora-leśnika “Sekretne życie drzew”, ale zdecydowałam się ją tu umieścić uwzględniając wrażenie, jakie wywarła na czytelnikach mojego bloga.

 

7. Kuna za kaloryferem - Adam Wajrak

Pozycja lekka, przyjemna do czytania, z pozoru napisana jakby dla dzieci, dostarczająca mnóstwo radości. Adam Wajrak jest dziennikarzem Gazety Wyborczej, specjalizuje się w tematyce zwierzęco-przyrodniczej. Przez jego dom w Puszczy Białowieskiej przewinęła się masa zwierząt, które wymagały specjalistycznej pomocy i poświęcenia. Wajrak nie miał wcześniej doświadczenia w ratowaniu bociana bez nogi ani opiece nad kuną, w dodatku każdorazowo musiał łączyć kwestie życia i śmierci zwierzaka z obowiązkami związanymi z pracą w Warszawie, jednak odważnie podjęli się z partnerką tych i innych wyzwań, jakie postawiło przed nimi życie na skraju puszczy w otoczeniu dzikich stworzeń. Jeśli chcecie spojrzeć z bliska na kontakty człowieka z dzikimi zwierzętami, dowiedzieć się jak wyglądają spacery z wydrą i w jakim stanie możesz zastać mieszkanie kiedy zamieszka z Tobą kuna - sięgnij po tę książkę.